Pád zdi nádraží Vyšehrad nebyl podle policie trestným činem. Praha hledá cestu, jak budovu zabezpečit

Pražská policie při prověřování pádu části zdi historické budovy nádraží Vyšehrad nezjistila žádný trestný čin ani přestupek. České televizi to sdělil její mluvčí Jan Rybanský. Trestní oznámení na neznámého pachatele v této souvislosti podala Praha 2. Budova z počátku 20. století dlouhodobě chátrá. Její současný stav považuje městská část za kritický a ohrožující životy kolemjdoucích. Kvůli pádu zdi nechala uzavřít přilehlý chodník a část vozovky. Mluvčí městské části Andrea Zoulová uvedla, že budou dál pokračovat ve správních řízeních s vlastníkem.

„Vzhledem ke zjištěným skutečnostem jsme nezjistili podezření ze spáchání trestného činu nebo přestupku, a z tohoto důvodu byla věc založena ad acta,“ uvedl na dotaz ČT Rybanský.

Podle mluvčí Zoulové se městská část se závěry policie již seznámila. „Závěry Policie ČR respektujeme. Rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení je pro nás jen potvrzením toho, že povinnosti vlastníka chátrající nemovité kulturní památky jsou s ohledem na aktuální legislativu prakticky nevymahatelné,“ sdělila ČT.

„I přes tuto skutečnost však budeme pokračovat po linii státní správy ve správních řízeních s vlastníkem nemovitosti, tak jak nám ukládá zákon,“ doplnila.

Stav památky řešila městská část ve správním řízení s vlastníkem už dříve, ale zatím neúspěšně. Kvůli havarijnímu stavu budovy nechala v roce 2021 uzavřít přilehlý chodník, letos kvůli pádu další časti zdi zábor rozšířila z chodníku přes vozovku k tramvajové zastávce. „Budova bývalého nádraží a její bezprostřední okolí je také pod zvýšeným dozorem městské policie,“ uvedla již dříve Zoulová.

Dohoda s majitelem nádraží je v nedohlednu

Objekt, který je v soukromých rukou od roku 2007, vlastní od začátku roku 2021 přes firmu RailCity Vyšehrad kyperská společnost Miquelira Limited bez právního zastoupení v Česku. Magistrát hlavního města se chtěl se zástupci majitelů domluvit na odkupu budovy nebo na směně za městské pozemky.

Dosáhnout dohody se dosud nepodařilo. Důvodem byla v minulosti částka, kterou vlastník požadoval. Zástupci magistrátu dříve mluvili rovněž o možnosti vyvlastnění, ale ani o tom nebylo nikdy rozhodnuto.

Budova byla v roce 2000 prohlášena kulturní památkou. Investoři ji dříve plánovali přestavět, z plánu však i kvůli potížím prosadit projekt u památkářů sešlo. Objekt tak dlouhodobě chátrá. Provoz nádraží byl zastaven kolem roku 1960 a nyní již obnovení původní funkce není možné, protože moderní normy neumožňují umístit nádraží v oblouku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Hlavní město Praha

Dopravu na Pražském okruhu u Slivence omezí rekonstrukce

Řidiče na Pražském okruhu čekají komplikace. U Lochkovského tunelu silničáři rozmisťují provizorní dopravní značení, a připravují se tak na opravu úseku mezi Slivencem a severním portálem tunelu, která začne v pondělí. Do plného provozu by se měl tříkilometrový úsek vrátit v červenci.
28. 3. 2025

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Zrychlení vlakového spojení z Liberce do Prahy bude stát přes osmdesát miliard

Nové železniční spojení mezi Libercem a Prahou bude stát podle posledních odhadů přes osmdesát miliard korun, uvedl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Jízda z Liberce do Prahy nyní vlakem trvá 160 minut, po modernizaci by to mělo být 68 minut. Se stavbou by se mohlo začít v roce 2028.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025

Na pražské Cibulce vznikne dětský hospic

Nevyléčitelně nemocným dětem a jejich blízkým má pomáhat chystaný hospic na pražské Cibulce. Nadace rodiny Vlčkových otevřela jeho první část určenou i veřejnosti. Momentálně se na Cibulce pracuje v hlavním areálu. Vybudovat chtějí i nový pavilon. Hotovo by mělo být v roce 2026 a pečovat by měli o zhruba 350 dětí ročně. Půl roku funguje první dětský hospic v Brně. Podobných zařízení by ale podle odborníků mělo být v Česku zhruba deset. V zemi žije až patnáct tisíc rodin s vážně nemocným dítětem.
28. 3. 2025

Aplikace Záchranka nabízí nově i pomoc s duševními obtížemi. Zatím jen v Praze

Aplikace Záchranka nabídne nově pomoc i v případě akutních duševních obtíží. A to zatím lidem, kteří se pohybují na území Prahy. Telefonátů na záchranku kvůli psychickým potížím totiž v hlavním městě každý rok přibývá. Vývoj nového modulu v aplikaci vyšel podle náměstkyně pražského primátora Alexandry Udženije (ODS) na asi 400 tisíc, magistrát bude na jeho provoz dál přispívat. Zájem o novou funkci už projevil i Jihomoravský kraj.
27. 3. 2025

Praha zkoumá, jak rozhodnutí antimonopolního úřadu zdrží projekt metra D

Praha zkoumá, jak moc pozdrží výstavbu metra D rozhodnutí antimonopolního úřadu, který zrušil výběr vítěze tendru na další etapu. Na ní se mělo pracovat už rok a půl. Zatím se ale buduje jen první úsek, ve kterém stavbaři prorazili devadesát procent tunelů. Celá trasa měla být hotová v roce 2031.
26. 3. 2025

Antimonopolní úřad definitivně zrušil výběr dodavatele druhé etapy metra D

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna definitivně zrušil výběr dodavatele druhé části pražského metra D. Pražský dopravní podnik (DPP) musí znovu posoudit nabídky a opět vybrat dodavatele, uvedl ÚOHS.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025

Černého motýli by mohli zůstat na Máji déle

Majitel obchodního domu Máj v Praze na Národní třídě zvažuje, že požádá magistrát o prodloužení souhlasu s umístěním pohyblivých motýlů na fasádě. Pražští památkáři instalaci několikametrových výtvorů výtvarníka Davida Černého povolili jen na jeden rok. Rozměrná díla byla na budovu umístěna loni 18. a 19. května, což vzbudilo kritiku části odborníků i veřejnosti. Černý podání žádosti podle provozovatele Máje podporuje.
25. 3. 2025
Načítání...