Dozorce se dočkal odškodnění za stíhání. Ministerstvo mu přiznalo přes 100 tisíc

Dozorce, který čelil obžalobě za napadení cizince v litoměřické věznici, dostal od ministerstva spravedlnosti odškodné 117 tisíc korun. Vyplývá to z rozhodnutí, které má ČT k dispozici. Muž byl společně se svým kolegou obžalován kvůli tomu, že v roce 2018 několikrát udeřili vězně z Lotyšska ve výtahu. Soud ale oba zprostil obžaloby. Podle pravomocného verdiktu nešlo v tomto případě ani o kázeňský přestupek.

Ministerstvo muži přiznalo odškodné za nezákonné trestní stíhání a také za nepřiměřenou délku řízení. „Celkem byla žadateli přiznána na náhradě nemajetkové újmy částka 117 tisíc korun,“ píše se v rozhodnutí. Resort zaslal muži také omluvu.

Délku trestního řízení vyčíslil resort spravedlnosti na čtyři roky a jedenáct měsíců. Během té doby padla tři rozhodnutí u Okresního soudu v Litoměřicích a tři u odvolacího Krajského soudu v Ústí nad Labem. Do případu také jednou zasáhl Nejvyšší soud. „S poukazem na uvedená zjištění, zejména na opakované rušení soudních rozhodnutí, hodnotí ministerstvo spravedlnosti celkovou délku řízení jako nepřiměřenou,“ konstatoval úřad. Z odpovědi ministerstva pro ČT dále vyplynulo, že odškodné požadoval jen jeden z dozorců, ačkoliv osvobozeni byli oba.

Vězeň byl podle obhajoby agresivní

K incidentu, kvůli kterému stanuli oba dozorci před soudem, došlo v únoru 2018. Jaroslav Nepovím a Miroslav Hupka dle obžaloby napadli ve výtahu vězně Ansise Ataolse Berzinše z Lotyšska. Odváděli ho na ošetření na zdravotní oddělení poté, co se dostal do konfliktu s jiným dozorcem. Oba muži ho měli – v úmyslu pomstít kolegu – bít rukama a obuškem.

Dozorci u soudu tvrdili, že byl vězeň agresivní. Podle nich začal ve výtahu kopat do stěn. U soudu to muž z Lotyšska odůvodňoval tím, že se snažil rozpohybovat kabinu. Ani přes výzvy dozorců s kopáním ale podle spisu nepřestal. Státní zástupce v obžalobě uvedl, že dozorci vězně udeřili minimálně dvanáctkrát gumovým obuškem do hlavy i trupu. Muž musel být následně ošetřen v nemocnici.

Dozorci od počátku vinu odmítali. Podle nich šlo o povolený služební zákrok. Soud jim dal zapravdu a loni je pravomocně osvobodil. „Nebyl shledán ani důvod postoupit věc ke kázeňskému projednání,“ uvedla už dříve k pravomocnému verdiktu předsedkyně Okresního soudu v Litoměřicích Halka Lacinová.

Dozorce požadoval 200 tisíc

Z anonymizovaného rozhodnutí ministerstva spravedlnosti vyplývá, že odškodnění požadoval dozorce Hupka. Celkem chtěl získat 200 tisíc korun. Ministerstvo se ale například neztotožnilo s tím, že by Hupkovi náleželo odškodnění v souvislosti s medializací případu.

„Je-li medializace případu prostým důsledkem zásady veřejnosti trestního řízení a obecných veřejných poměrů případu, nikoliv excesivního způsobu jednání orgánů činných v trestním řízení, nelze přičítat státu k tíži, že byl sdělovacími prostředky narušen princip presumpce neviny,“ zdůraznilo ministerstvo s odkazem na verdikt Nejvyššího soudu v jiném případu. Resort naopak připustil, že muž čelil stresu a nejistotě ohledně výsledku trestního stíhání, což se muselo projevit na jeho rodinném i pracovním životě.

Soudy v současnosti řeší několik případů týkajících se údajného napadení vězňů dozorci. V uplynulých týdnech do jedné z těchto kauz zasáhl Nejvyšší soud, když zrušil rozsudek nad čtyřmi dozorci z rýnovické věznice. Soudy nižší instance jim uložily podmínky a zákaz činnosti za to, že měli nepřiměřeně trestat vězně na speciálním uzavřeném oddělení. Podle Nejvyššího soudu šlo ale maximálně o přestupek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Praha 1 a magistrát se přou kvůli koloběžkám

Praha 1 chce zakázat elekrokoloběžky ve vybraných částech města. Podobně jako před lety v případě segwayů by dané lokality vyznačovaly značky. Jenže magistrát s návrhem radnice nesouhlasí a připravuje vlastní pravidla. Podle nich by provozovatelé sdílených koloběžek a kol třeba i platili městu za zábor veřejných prostranství.
před 1 hhodinou

Populační změny ohrožují porodnice, některé mohou zaniknout

Na české porodnice dopadají populační změny. Zhruba dvacet z nich nesplňuje stanovenou minimální hranici šesti set narozených dětí ročně. Některým tak hrozí zánik, jiným transformace. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jedná se šesticí z nich. Posoudí ale i další kritéria, například kvalitu péče.
před 23 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
12. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
11. 4. 2025

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025
Načítání...