V Českých Budějovicích začal protest proti přestavbě kulturního domu Slavie. Třídenní akce nabídne programy pro školy nebo komentované prohlídky. Organizátoři akce s názvem Srdce bijí pro Slavii chtějí upozornit na údajné ohrožení českobudějovické kulturní památky. Město chce 150 let starý objekt rekonstruovat. Náklady na přestavbu se pohybují kolem půl miliardy korun bez daně. Podle náměstka tamní primátorky Petra Maroše (ODS) by však plánovaný projekt mohl zastavit jedině soud.
Českobudějovičtí protestují proti přestavbě Slavie. Nelze ji zastavit, zní z radnice
„Jako odborník průzkumu a výzkumu historické architektury nemohu nečinně přihlížet nesmyslné a zarputilé, do sebe zahleděné devastační přestavbě,“ prohlásil Michael Rykl z ČVUT. Je zároveň jedním ze signatářů petice za záchranu kulturního domu Slavie.
Organizátorům protestu se nelíbí, že přestavba částečně změní dispozici objektu. Kulturní dům doplní prosklená přístavba a zanikne společenský sál v patře a také tělocvična v přízemí.
„V důsledku nedostatečných odborných podkladů je ohrožena existence unikátní dispoziční jednotky prostoru tělocvičny a její cenné dřevěné konstrukce. Podle dostupných informací se jedná o nejstarší dochovanou tělocvičnu v českých zemích,“ upozornil prezident českého národního komitétu mezinárodní organizace pro památky a sídla ICOMOS Václav Girsa.
Debata měla přijít dříve, říká Maroš
Podle náměstka Maroše může projekt zastavit pouze soud. „My jej můžeme zrušit pouze na základě ekonomické nevýhodnosti, ale tato kritéria nesplňuje. Rekonstrukci Slavie jsme zdědili po minulém vedení radnice a ten proces je tak daleko, že jej prostě nemůžeme zastavit. Debata architektů a jiných odborníků se měla vést v době, kdy se projekt připravoval,“ vysvětlil.
Maroš dodal, že České Budějovice navíc na rekonstrukci získaly od Národního plánu obnovy dotaci 177 milionů korun. A město na ni nárok ztratí, pokud do 1. června Slavii nepředá firmě, která bude kulturní dům rekonstruovat.
O osudu KD Slavie se v Českých Budějovicích mluví už několik let. Původně německý Spolkový dům byl postaven v letech 1871 až 1872. Byl projektován jako kulturní, společenské a politické centrum českobudějovických Němců. Za nacistické okupace se stal centrem hitlerovského nacionalismu, později v něm sídlil krajský sekretariát KSČ, pak byl odevzdán městu, později sloužil armádě. V roce 1960 ho ministerstvo obrany předalo státu a stát o dva roky později opět městu.