Archeologové odkryli na Uherskohradišťsku zbytky osídlení z doby Římanů

Archeologové odkryli při výstavbě domů v Polešovicích na Uherskohradišťsku osídlení z doby Římanů. Na návrší Díly objevili pracovníci Slováckého muzea v Uherském Hradišti zahloubené objekty ze 3. a 4. století našeho letopočtu. Našli také střepy keramiky, zvířecí kosti nebo nástroj z jeleního parohu.

Archeologové při podzimních pracích rozlišili několik objektů datovaných do mladší až pozdní doby římské. „V tomto období se zde usadilo germánské obyvatelstvo. Jejich pobyt je zde doložen od druhé poloviny 3. století až do 4. století našeho letopočtu,“ vysvětlila archeoložka muzea Dana Menoušková.

Po dávných obyvatelích se dochovaly zahloubené objekty s popelovitou výplní, jeden i s pozůstatkem pece. Její výplň obsahovala například střepy rozbitých keramických nádob, skelnou a železitou strusku, zvířecí kosti nebo nástroj vyrobený z odřezaného jeleního parohu určený podle Menouškové nejspíše ke kopání nebo provrtané kamenné závaží rybářské sítě. „Na jedné z parcel byl výkopem zachycen také zahloubený objekt datovaný do mnohem staršího období,“ popsala archeoložka.

Podle vyzvednutých střepů keramických nádob jej lze přiřadit k takzvané lengyelské kultuře. „Její příslušníci na našem území pobývali ve druhé polovině pátého tisíciletí před naším letopočtem, tedy před více než šesti tisíci lety,“ řekla Menoušková.

Lokalita Díly byla podle archeologa Zdeňka Kuchaře dosud z hlediska archeologických nálezů známá pouze díky pohřebišti kultury popelnicových polí z mladší až pozdní doby bronzové, tedy z období mezi lety 1300 až 750 před naším letopočtem. „Germánské osídlení bylo v této poloze zaznamenáno poprvé až v letošním roce,“ doplnil. Výstavba rodinných domů na Dílech pokračuje. Archeologové proto v lokalitě očekávají další nálezy.

Načítání...