Po nadprůměrně teplém prosinci se zdá, že se zima v lednu rozhodla důrazněji přihlásit o slovo. Po první vlně mrazivého počasí a sněhu v minulém týdnu nás v příštích dnech čeká další období s ještě nižšími teplotami. Postará se o to tlaková níže Dimitrios, v jejímž týlu k nám začne od čtvrtka proudit studený vzduch. Jeho příliv pak vyvrcholí o víkendu, kdy nás čekají celodenní mrazy.
Ve druhé polovině týdne udeří mrazy, teploty mohou klesnout až na 14 stupňů pod nulou
Ve středu bude zatím ještě poměrně teplo, denní maxima totiž místy překročí 0 °C, v nejteplejších oblastech, tedy nížinách Čech a Moravy vyšplhají až na 2 °C, výjimečně 3 °C. Přes den se objeví sněhové přeháňky, trvaleji bude sněžit na horách. Výraznější pásmo sněžení dorazí v noci na čtvrtek, v nížinách se může tvořit sněhová pokrývka.
Přidá se navíc čerstvý vítr, hlavně v Čechách s nárazy kolem 70 km/h, na horách až 110 km/h, což povede k tvorbě sněhových jazyků, na horách i závějí.
Čtvrteční ráno tak bude prakticky na celém území bílé, jistě k velké radosti dětí, ale už menší řidičů aut. Během čtvrtka bude sněžení pokračovat hlavně na horách, kde může připadnout dalších až 20 centimetrů sněhu. V pátek a v sobotu se sněhové vločky objeví hlavně na horách na severu a severovýchodě. Tam tak v následujících dnech připadne nejvíc sněhu – do sobotního večera to bude 20 až 40 centimetrů, na severním návětří ojediněle i víc.
Závěr pracovního týdne přinese sílící příliv studeného vzduchu od severu, což znamená od pátku celodenní mrazy, tedy takzvané ledové dny. V pátek maxima vyšplhají na -4 až 0 °C, o víkendu bude ještě chladněji: maxima čekejme jen mezi -7 a -2 °C.
V noci může až silně mrznout – při déletrvajícím vyjasnění klesnou víkendová minima pod -12 °C, ojediněle až pod -15 °C. Nejde ale o žádné teplotní rekordy, v polovině ledna občas může mrznout i silněji. V horských mrazových údolích a lokalitách bude pochopitelně chladněji, tam čekejme minima i pod -20, ojediněle pod -25 °C ale minus třicítka zřejmě nepadne.
Naposledy byly podobně nízké teploty nebo ještě o trochu nižší hodnoty naměřeny před dvěma lety: 19. ledna 2019 klesla teplota na Jezerní slati na -32,4 °C.
Vlna mrazivého počasí ale nejspíš nebude mít dlouhého trvání – už v pondělí se proudění změní na západní a s ním dorazí teplejší vzduch z Atlantiku. Denní teploty se tak místy vrátí nad nulu, není vyloučeno ani dosažení 5 °C, v nížinách a zřejmě i ve středních polohách se zase objeví déšť.
Další týden bude velmi nejistý
Zatím velmi nejistý je vývoj ve druhé polovině příštího týdne. Nad severovýchodní Evropou a v okolí Uralu se bude udržovat velmi studený arktický vzduch (o 15 až 20 °C chladnější než dlouhodobý průměr), a není zcela vyloučeno, že pronikne i do střední Evropy a do Česka. To by znamenalo zřejmě ještě nižší teploty než o tomto víkendu, na horách pak možná i arktické dny (maxima pod -10 °C).
Vpády studeného vzduchu tento a případně příští týden můžou částečně souviset se zhroucením polárního víru. Jde o zonální, tedy západovýchodní proudění ve stratosféře (ve výškách 15 až 50 kilometrů), které se v zimě vytváří nad polárními oblastmi.
V minulém týdnu ale došlo k jeho kolapsu, spojeném s výrazným stratosférickým oteplením nad Arktidou. Nad polárním kruhem tak začal foukat vítr od východu místo obvyklého západního. V některých případech může taková situace vést i k výrazným dopadům do proudění v troposféře, tedy nejnižší vrstvě atmosféry, pod 11 kilometry.
Často se to projevuje výraznou meridionalizací proudění, tedy právě intenzivními vpády studeného vzduchu na jih na jedné straně a teplého na sever na straně druhé. Vpády studeného vzduchu často ze Sibiře jsou pak příčinou velmi mrazivého počasí v Evropě včetně západních a jižní oblastí kontinentu. Jestli k něčemu podobnému dojde ve druhé polovině příštího týdne, tedy zatím nelze říct.