Silný vítr ve čtvrtek večer zkomplikoval dopravu na železnici, popadané stromy zastavily provoz na několika tratích, zejména na západě Čech kolem Plzně a v jižních Čechách. Meteorologové ve výstraze varovali, že vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti až sedmdesát kilometrů v hodině. Na mokrých silnicích se s výjimkou jižní Moravy může tvořit i náledí.
Silný vítr zkomplikoval provoz na železnici
„Kvůli nepříznivému počasí a popadaným stromům na tratě dochází k omezením a zpožděním některých vlaků. Aktuálně evidujeme mimořádné události především na západě Čech. Prosíme cestující, aby sledovali aktuální informace o spojích na webu Českých drah nebo v aplikaci Můj vlak,“ uvedly České dráhy na síti X.
Spadlý strom zastavil provoz například na trati mezi Klatovy a Berounem v úseku mezi stanicemi Plzeň hlavní nádraží a Plzeň-Valcha, mezi stanicemi Plzeň hlavní nádraží a Starý Plzenec jsou větve v trakčním vedení, provoz je tam také přerušen. V regionální dopravě platí v Plzeňském kraji omezení v úsecích mezi Zelenou Lhotou a Nýrskem a Tachovem a Planou u Mariánských Lázní.
V Jihočeském kraji na trati mezi Strakonicemi a Českými Budějovicemi najel vlak do spadlého stromu mezi stanicemi Zliv a Hluboká nad Vltavou a ve Středočeském kraji mezi stanicemi Roztoky u Křivoklátu a Lašovice na trati mezi Berounem a Rakovníkem.
„Aktuálně zasahují hasiči SŽ u sedmi případů v souvislosti se silným větrem. Jedná se o spadlé stromy do kolejiště a na trakční vedení,“ sdělil kolem 22:00 mluvčí Správy železnic (SŽ) Martin Kavka. Vítr by měl podle předpovědi meteorologů částečně slábnout v druhé polovině noci.
Teplotní rekordy
Ve čtvrtek odpoledne zhruba na desítce stanic, které měří alespoň třicet let, padly teplotní rekordy. „Zatímco na více než deseti stanicích měřících alespoň třicet let byla naměřena dosud nejvyšší teplota k datu 9. ledna, na jiných stanicích byly teploty výrazně nižší,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Meteorologové doplnili, že dvě nejvyšší teploty byly naměřeny odpoledne v severní polovině Středočeského kraje, v sousedním Ústeckém kraji ale naměřila stanice Tušimice v nadmořské výšce 322 metrů k 17:00 maximum jen 2,5 stupně Celsia.
Absolutní denní maximum pro 9. ledna bylo k 17:00 dosaženo nebo překonáno na třinácti ze 169 stanic měřících alespoň třicet let. „Vzhledem k tomu, že při zesílení větru před blížící se studenou frontou se ještě může na některých místech rozpustit inverze a teplota zvýšit, bylo by zavádějící uvádět tabulku s přehledem teplotních rekordů, neboť počty stanic s rekordy i jejich hodnoty se ještě mohou změnit,“ ujasnili meteorologové.
Nejstarší stanice v zemi pražské Klementinum, kde počasí sledují nepřetržitě od roku 1775, ve čtvrtek odpoledne naměřila 12,4 stupně Celsia. Rekord to nebyl, v roce 1998 bylo ještě o 0,4 stupně tepleji. Teploty přes deset stupňů Celsia zaznamenaly ve čtvrtek také například stanice Poděbrady, Pardubice – letiště, Karviná nebo Strážnice.
Může se tvořit náledí
„Během noci (na pátek) se tak bude od západu ochlazovat a dešťové srážky budou většinou přecházet do sněžení. Na mokrých površích komunikací se proto bude v noci na pátek a v pátek ráno s výjimkou jižní Moravy tvořit náledí,“ uvedli meteorologové.
V pátek dopoledne očekávají už jen sněhové přeháňky, takže riziko tvorby náledí pomine. Nicméně kluzké povrchy můžou místy přetrvávat. Vítr by měl částečně slábnout podle ČHMÚ v druhé polovině noci na pátek. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat kolem nuly.
V sobotu a neděli by mělo být ještě chladněji, mrznout může celý den. V sobotu se hlavně v severovýchodní polovině území objeví četnější sněhové přeháňky nebo občasné sněžení. V neděli už bude sněžení spíše ojedinělé, pravděpodobnější je na severovýchodě a východě Česka.