Martin na bílém koni letos nepřijede. Tato pranostika patří mezi ty nespolehlivé

„Svatý Martin přijíždí (nebo přijede) na bílém koni“, to je jedna z nejznámějších pranostik vážících se k 11. listopadu. Souvisí s tím, že právě v této době se poprvé v začínající zimní sezoně tvoří sněhová pokrývka nebo aspoň dorazí významnější sněžení. Jenže i když jde o pranostiku velmi známou, není na ni zrovna spolehnutí. Nový sníh totiž na území České republiky na Martina padá jen v minimu případů.

Asi nejpřesněji se v posledních letech pranostika naplnila v roce 2016, kdy sníh padal a udržel se i v nejnižších polohách včetně Prahy (1 až 2 centimetry) právě i na Martina. Bílý kůň přivezl Martina i v roce 2009, kdy na východě Česka padal sníh už od výšek kolem 400 metrů a na Lysé hoře v Beskydech napadlo dokonce 40 centimetrů nového sněhu.

Pranostice dává na frak i změna klimatu, která posouvá začátek nástupu sněhové pokrývky i prvního sněžení dál do zimy. Průměrné datum prvního sněžení se pohybuje v nížinách většinou mezi 11. a 20. listopadem, v některých oblastech ale až v poslední listopadové dekádě, tedy po 20. listopadu.

A sněhová pokrývka se v průměru začíná tvořit ještě později, tedy po Martinovi, a to nejen v nížinách, ale i ve středních a vyšších polohách. Na Martina nebo před ním je možné počítat s výskytem sněhové pokrývky jen v horských oblastech, zhruba nad 800 až 1000 metrů. V nížinách je to ale až v první polovině prosince.

První sněhová pokrývka
Zdroj: Reprofoto Atlas podnebí Česka/2007

Nicméně i v době celkově se zvyšujících teplot se osněžení občas objeví poměrně brzy na podzim. Například v roce 1995 sněžilo v Liberci už 28. září a o dva dny později se objevily sněhové vločky i na mošnovském letišti u Ostravy. Na pražském ruzyňském a brněnském tuřanském letišti zase padal sníh už 7. října v roce 1994.

První sněžení
Zdroj: Reprofoto Atlas podnebí Česka/2007

A nejdříve se sněhová pokrývka v Brně i v centru Prahy na Karlově vytvořila už 28. října, a to v roce 2012. Tehdy sněžilo na většině Česka a v nížinách i ve středních polohách napadlo rekordní množství sněhu v říjnu. Například v pražských Kbelích naměřili 7 centimetrů, v Chebu 8 centimetrů, v Plzni 6 centimetrů, v Olomouci, Brně a Tuřanech 1 centimetr.

Na druhé straně, v některých letech se prvního sněžení dočkáme až pozdě v prosinci nebo dokonce v lednu, přičemž třeba v loňské zimě bylo sněhu v nížinách obzvláště málo.

Letos je Martin na blátě

Letos je jisté, že Martin na bílém koni nedorazí. Říjnový sníh, který napadl na horách, už díky teplému počasí posledních týdnů roztál, a nový není v dohledu. Počasí v Česku teď ovlivňuje rozsáhlá tlaková výše nad Pobaltím, která se sice přesune nad východní Evropu, nicméně svůj vliv na nás si ponechá. Současně bude pokračovat příliv teplejšího vzduchu ve vyšších vrstvách atmosféry, což znamená pokračování inverzního rázu počasí.

Výhled na týden
Zdroj: ČT24

Na horách bude převážně slunečno, a hlavně přes den teplo, maxima tam můžou šplhat i k 10 °C, v nížinách ale čekejme počasí s mlhami nebo nízkou oblačností, tedy bez slunečních paprsků, a také s nižšími teplotami – nejvyšší denní teploty většinou budou mezi 3 a 9 °C. Noci se ale díky mrakům vesměs obejdou bez mrazu. Zatím to vypadá, že ani příští týden se sněhových vloček nedočkáme, a to jak v nížinách, tak ani na horách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
28. 4. 2025Aktualizováno28. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Před víkendem dorazí déšť a silné bouřky, na východě platí výstraha

Po deštivém konci pracovního týdne se o víkendu v Česku vyjasní. V noci na neděli ale hrozí četné přízemní mrazíky. Přes den se teploty vyšplhají až na 18 stupňů Celsia, v příštím týdnu by se pak měly vrátit nad hranici dvaceti stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Pro východní polovinu republiky platí pro čtvrtek výstraha před silnými bouřkami, a to až do 22. hodiny. Místy může spadnout až 30 milimetrů srážek, při opakovaných bouřkách výjimečně i kolem 50 milimetrů.
24. 4. 2025
Doporučujeme

Za „aprílové počasí“ může rozdílnost teplot povrchu pevniny a moře

Duben je měsíc, ve kterém se na našem území můžou objevit jak dny, ve kterých počasí připomíná ještě uplynulou zimu, tak naopak dny, kdy se už o slovo hlásí blížící se léto. Ostatně proměnlivosti dubnového počasí si všímá i nejedna lidová pranostika. Za všechny zmiňme například tuto: „V tomto měsíci jest obyčejně mnoho silných větrů, nato hned sníh, déšť, kroupy, slunečnost, a proto stále proměnitelné povětří, že se sotva v celém roku takové nalézá“. Proč je tedy právě dubnové počasí tak proměnlivé a nestálé?
23. 4. 2025

Část Česka zasáhnou bouřky, v týdnu slunce vystřídá ochlazení

Část jižních Čech, Českomoravskou vrchovinu a západ Jihomoravského kraje zasáhnou v pondělí odpoledne silné bouře. Hrozí přívalové srážky, krupobití a silný vítr. První polovina týdne bude v Česku spíše slunečná. Ve čtvrtek se ale zatáhne a od pátku se ochladí. O víkendu už by na horách dokonce mohlo sněžit. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
21. 4. 2025Aktualizováno21. 4. 2025

Vysočinu a jihozápad Moravy mohou v pondělí zasáhnout bouře

Na Velikonoční pondělí mohou odpoledne a večer Vysočinu a jihozápad Moravy zasáhnout výraznější bouře. Objevit by se mohla i takzvaná supercela, což je silná bouře rotující kolem své osy. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V neděli by v Česku mělo být většinou jasno nebo polojasno.
20. 4. 2025

Deště zmírnily sucho, zemědělci ale potřebují více vláhy

Deště během posledních dvou dnů udělaly radost zemědělcům. Ještě v první polovině týdne někteří odkládali sadbu kvůli suchu, teď se situace zlepšila. A snížilo se také nebezpečí požáru v lesích. Pršelo prakticky všude, na některých místech Plzeňského kraje to bylo dokonce až dvacet milimetrů srážek. Aby ale letošní úroda byla kvalitní, potřebují farmáři dostatek vláhy i v dalších týdnech.
19. 4. 2025

Extrémní počasí si v Itálii a Francii vyžádalo několik mrtvých

Nepříznivé počasí si v Itálii a Francii vyžádalo nejméně čtyři mrtvé. V severní Itálii zahynuli otec se synem, jejichž auto strhla přívalová voda, ve Francii pak zemřel člověk, kterého ve čtvrtek zasypala lavina, napsala v pátek agentura AFP. Do Itálie se přihnal i silný vítr a zřejmě způsobil zřícení turistické lanovky nedaleko Neapole. Pád si vyžádal čtyři oběti.
18. 4. 2025Aktualizováno18. 4. 2025
Načítání...