Letošní zima může být v Česku „celkem normální“, říkají předpovědi

Meteorologové přichází s prvními předpověďmi počasí pro letošní zimu. Evropské centrum pro střednědobou předpověď počítá s teplejší zimou na severu Evropy a častějšími bouřemi v jižní Evropě, u nás by podle něj mohla být normální a podobná té loňské. To ale znamená, že bude teplejší, než si starší lidé pamatují.

„V říjnu mráz a větry - leden, únor teplý.“ Tato říjnová pranostika vypadá jako vystřižená z letošního říjnového počasí. A některé klimatologické studie ze záznamů konce 19. a první poloviny 20. století jí dávají za pravdu. Zatímco tehdy ale měli klimatologové k dispozici jenom statistiku, dnes se můžeme opřít o sofistikované modely klimatu. A jak se tedy výsledky světových center staví k nadcházející zimě?

Odchylka teploty od průměru za všechny tři zimní měsíce: prosinec, leden, únor.
Zdroj: ECMWF

Evropské centrum pro střednědobou předpověď počítá s teplejší zimou na severu Evropy a častějšími bouřemi v jižní Evropě. Pro střední zeměpisné šířky včetně Česka počítá s „celkem normální zimou“. V některých komentářích ji trochu připodobňuje k té loňské a vychází přitom z toho, že podobně jako loni bude globální cirkulace řízena jevem zvaným La Nina. Při něm je chladněji nad východním Pacifikem a tepleji nad západním.

Řada studií ale s vazbou jevu La Nina na zimu v Evropě nesouhlasí. Podle nich by zima ve velké části Evropy měla být teplejší než dlouhodobý průměr. Hlavně prosinec a leden by měly být výrazně teplé, a až v druhé polovině zimy by mohly přijít častější vpády chladnějšího vzduchu.

Dokonce některé předpovědi dělí Česko na západní část s poněkud vyššími teplotami a východní, kde by měl mít – podobně jako na Slovensku - častěji vliv studený vzduch nad severovýchodní Evropou.

Odchylka teploty od průměru v prosinci
Zdroj: NOAA
Odchylka teploty od průměru v lednu
Zdroj: NOAA
Odchylka teploty od průměru v únoru
Zdroj: NOAA


Centra se letos speciálně zaměřila i na předpověď sněžení, ale ani v té se úplně neshodnou: z Evropského centra přichází předpověď největšího množství sněhu během zimy pro Karpaty a hory na Balkáně. Pro Alpy počítá spíš podprůměrné množství přírodního sněhu. To americké zdroje předpovídají zasněžené především Pyreneje a Alpy – hlavně v jihozápadní části. Přitom v těchto oblastech upozorňují na zvýšené riziko pádu lavin. Hory v Česku by měly mít víc sněhu na východě, ale i severní hory můžou mít o trochu víc sněhu, než je průměr.

Vrátíme-li se tedy k úvodní pranostice, mohla by mít letos aspoň v lednu docela pravdu. Zvlášť když uvážíme, že „normální zima“ podle Evropského centra se vztahuje k období po roce 1993, kdy byly zimy častěji teplejší. Dá se říci, že se v tom směru shoduje většina předpovědních center. Jaký bude ale konečný výsledek, a komu to nakonec vyjde, uvidíme za pár měsíců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
12. 5. 2025

Odpolední teploty do poloviny týdne porostou

Nadcházející týden bude srážkově opět velmi chudý. Nadále hrozí četné přízemní mrazíky, informují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Do poloviny týdne slibuje předpověď slunečnou oblohu, ve středu se odpolední teploty dostanou nad 20 stupňů Celsia. Od čtvrtka se zatáhne a přijde ochlazení.
12. 5. 2025

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
8. 5. 2025

Dopady změny klimatu jsou stále intenzivnější, adaptace pokulhává

Změny klimatu se mohou projevovat růstem průměrné teploty, častějším suchem, vlnami horka nebo naopak povodněmi či jarními mrazíky. Nižší teploty mohou kvůli dřívějšímu nástupu jara uškodit vegetaci na polích, v sadech či na zahrádkách. Podle zprávy, kterou ve středu projednala vláda, jsou tyto projevy průkaznější než dřív a dopady intenzivnější. Adaptační opatření jsou ale podle analýzy v některých oblastech stále okrajovým tématem a závisí na penězích z evropských fondů.
8. 5. 2025

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025

Teploty během týdne jen výjimečně překročí patnáct stupňů Celsia

Česko má před sebou chladnější týden. Odpolední teploty jen výjimečně překročí patnáct stupňů Celsia. V noci budou klesat i k nule, v úterý a ve středu ráno hrozí četné přízemní mrazíky. Srážek nebude mnoho, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
5. 5. 2025

Contrails mají zřejmě silný vliv na klimatické změny

Stopy za letadly někdy na obloze vydrží celé hodiny. Vede to nejen ke vzniku nesmyslných konspiračních teorií o takzvaných chemtrails, které by měly cíleně měnit počasí, ale zejména k reálným dopadům na klima. Vědci teprve začínají chápat, jak silné tyto dopady jsou a jak ovlivňují lidské životy.
4. 5. 2025

Bouřky v Česku působily problémy. Na Ústecku zasáhl turisty blesk

Bouřky v sobotu odpoledne působily problémy na některých místech Česka, zejména na severovýchodě Moravy. Ve Zlínském kraji hasiči zasahovali u 26 událostí. Nejvíce jich bylo na Kroměřížsku a Holešovsku. Šlo o stromy spadlé na komunikace, automobily či elektrické vedení a také poškozené střechy, informoval mluvčí hasičů Pavel Řezníček. V Tisé na Ústecku zasáhl dva turisty blesk. Muž s vážným zraněním skončil v ústeckém traumacentru, ženu se středně těžkým zraněním převezli záchranáři rovněž do ústecké nemocnice.
3. 5. 2025
Načítání...