Digimedia 2015: Jak se bude TV a rozhlas dále vyvíjet v digitální éře?

Česká televize hostila konferenci Digimedia 2015, kterou uspořádala Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace. V kongresovém sále diskutovali o fungování, digitalizaci i regulaci médií jejich zástupci, představitelé rad, které na ně dohlížejí, i politici. Součástí konference byly dva bloky panelů, první se věnoval rozvoji televizní a rozhlasové digitalizace, téma druhého znělo Diváci vytvářejí nové obchodní modely.

Strategický materiál k rozvoji digitálního vysílání v Česku by se měl dostat na vládu do konce letošního roku. Rychlé rozhodnutí o digitalizaci požadují provozovatelé vysílání i České Radiokomunikace. Harmonogram další digitalizace zatím podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Karla Novotného nelze přesně stanovit, mimo jiné kvůli nedořešeným lhůtám uvolnění pásma pro takzvaný mobilní broadband (vysokorychlostní internet).

Rozvoj digitálního vysílání podporuje ministerstvo kultury, které se podílí na mediální legislativě a v současnosti chystá novely některých zákonů. „Uvědomujeme si význam mobilního vysokorychlostního internetu jako součást moderní infrastruktury, ale stejně tak je nutné respektovat podmínky pro zemské televizní vysílání,“ uvedla náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová. „Přivítala bych, kdyby při přípravě vládního dokumentu byla diskutována budoucí přidaná hodnota digitálního rozhlasu,“ poznamenala.

Česká televize považuje další fázi digitalizace, označovanou jako DVB-T2, za jednu ze svých priorit. Spolu s tématy financování médií veřejné služby, stanovení pravomocí kontrolních orgánů či definicí poskytované veřejné služby by podle generálního ředitele Petra Dvořáka měla být zohledněna při přípravě nových zákonů.

K rychlejšímu řešení digitalizace vyzývají také komerční televizní vysílatelé. „Budoucnost by se měla řešit rychle,“ řekl šéf FTV Prima Marek Singer. Televizní vysílání v takzvané terestrické platformě prosazuje i televize Nova. „Otázka je, jakým způsobem přechod na DVB-T2 bude financován,“ upozornil Štěpán Peichl z Novy.

České Radiokomunikace poukazují na důležitost přechodné fáze. „Apel operátorů je: pojďme se bavit o technickém plánu přechodu, přidělme přechodové sítě,“ řekl šéf Radiokomunikací Martin Gebauer. Dodal, že připraveni jsou i výrobci televizorů a první přístroje by měly na trh přijít ještě letos.

Náměstkyně Kalistová doplnila, že ministerstvo připravuje novelu zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, která ale podle ní představuje spíše technickou úpravu reagující na poznatky z praxe či některé koaliční dohody. Už dříve uvedla, že v budoucnu přijde rozsáhlejší novela, která by měla zohlednit evropskou diskusi k aktualizaci evropské směrnice. Dvořák v této souvislosti upozornil na proměnu vysílacího prostředí a související rozdílný přístup k regulaci tradičních a nových médií.