Výstavy se zahraničními zápůjčkami zůstanou přístupné, další galeristé ale protestují

V pátek se uzavře většina galerií a muzeí (zdroj: ČT24)

Výstavy s unikátními zahraničními zápůjčkami bude možné navštívit i poté, co se v pátek z rozhodnutí vlády znovu uzavřou muzea a galerie. Na Facebooku o tom informoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Přístupné tak mohou nadále zůstat výstavy, jako jsou například Sluneční králové v Národním muzeu nebo Rembrandt: Portrét člověka v pražské Národní galerii. Na dotaz k upřesnění akcí, které mohou zůstat od pátku otevřené, mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová ČTK sdělila, že jde o výstavy, které jsou už otevřené.

O tom, které mohou v programu pro veřejnost pokračovat, podle ní rozhoduje hygienická služba. Doplnila, že za zmíněné dvě výstavy se ministerstvo zaručilo, neboť jsou významné a pracovalo se na nich řadu let a v příštích letech se podobné akce nezopakují.

Podle Zaorálka ale návštěvníci musí počítat s přísnějšími hygienickými podmínkami, které instituce zveřejní na svých webových stránkách. Ve stejném režimu, jako například maloobchod, budou fungovat soukromé galerie, které se kromě vystavování zabývají i prodejem uměleckých děl.

Zaorálek podle svého vyjádření na jednání vlády prosazoval, aby muzea a galerie zůstaly nadále s omezeními otevřené. Byl ale přehlasován. Obrátil se proto na hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou, jež udělila výjimku akcím spojeným s unikátními zahraničními zápůjčkami.

Galeristé protestují, výstavy podle nich nepředstavují riziko

Některé galerie ještě před pondělním rozhodnutím vlády v dopise ministrům kultury a zdravotnictví uvedly, že pokud nezískají výjimku, zůstanou pro své návštěvníky otevřené, podobně jako v minulých dnech několik restauratérů nedodržovalo nařízenou zavírací hodinu ve 20:00 hodin.

„Kvitujeme určité posuny, k nimž došlo během dne, tedy že by měl být umožněn provoz komerčních galerií a měly by být zpřístupněny i některé mimořádné výstavy ve veřejných institucích. Přesto se domníváme, že tyto kroky ze strany pana ministra nejsou dostatečné, a trváme na našem názoru, že k plošnému uzavření naprosté většiny galerií není důvod. Riziko šíření nákazy covid-19 je v galeriích ve srovnání s ostatními provozy, a to i v oblasti kultury, prakticky zanedbatelné,“ sdělil ČTK Robert Runták z Telegraph Gallery. Patří k organizátorům výzvy, již podepsali galeristé napříč republikou.

Ředitelka Muzea hlavního města Prahy Zuzana Strnadová řekla, že udělenou výjimku chápe jako nekoncepční. „I my vkládáme do našich výstavních projektů nemalé kapacity personální a sbírkové a samozřejmě i finanční prostředky. Tudíž bychom také předpokládali, že bude umožněno navštívit i naše expozice a výstavy,“ uvedla. Jako příklad zmínila právě otevřenou výstavu o Adolfu Loosovi připravenou s Národním technickým muzeem, která má podle ní významný mezinárodní přesah.

K protestu, že galerie nepředstavují žádné zdravotnické riziko, se připojila i pražská Trafo Gallery. „Jsme schopni zaopatřit naši malou galerii, která má 180 metrů čtverečních a je jistým typem obchodu, tak, aby se tady lidé cítili bezpečně a aby se tady nenakazili,“ řekla ČT ředitelka Trafo Gallery Blanka Čermáková.

Lubomír Zaorálek (ČSSD) s galeristy souhlasí. Ministra zdravotnictví se mu ale přesvědčit nepodařilo. „Galerie a muzea nepředstavují v tom systému nějaká zdravotní rizika a zvlášť pokud se otevírají masáže a podobně, tak je pro mě nepřijatelné, aby muzea a galerie zůstaly zavřené,“ podotkl.

Nařízení není jednoznačné, míní Západočeská galerie

Ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil ČTK navíc řekl, že není schopen ministrovo sdělení jednoznačně pochopit. Minulý týden začala v Plzni výstava Plzeňská madona a krásný sloh, na níž jsou také zahraniční zápůjčky. Podle ředitele jde o expozici evropského významu. Na tématu a katalogu pracovali autoři ve spolupráci se zahraničními odborníky několik let. „Není nám jasné, zda a kde máme o výjimku žádat, nebo zda se i na nás vztahuje automaticky. Pokud ne, vnímáme to jako diskriminační,“ zdůraznil.

Pro veřejnost se uzavřou muzea, galerie a památky v pátek. Vláda totiž v pondělí rozhodla, že Česko se přesune znovu do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Od 3. prosince mohla být muzea a galerie otevřené z jedné čtvrtiny své kapacity, památky mohly navštěvovat skupinky do deseti lidí.