Tenkrát… v roce 1917. Zlaté glóby si odnáší Tarantino a Mendes

Zlatý glóbus za nejlepší filmové drama získal válečný snímek Sama Mendese 1917, v kategorii muzikálu a komedie zvítězil film Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu. Americké filmové ceny, které každoročně ukazují i na oscarové šance, převzala taky Renée Zellwegerová, Joaquin Phoenix nebo Brad Pitt.

Hrdiny historického příběhu 1917 jsou dva mladí britští vojáci. Dostanou za úkol doručit zprávu, která by zachránila stovky životů. Německá armáda se stahuje a britské jednotky se chystají na překvapivou ofenzivu, která by pro ně mohla znamenat významné zisky. Ve skutečnosti ale směřují do pasti.

Autenticitu příběhu dodává obsazení hlavních rolí herci, kteří nejsou ve filmu ještě tak známí, i když televizní diváci i mimo Británii je pravděpodobně zaznamenali: George MacKaye v dvoudílném dramatu The Outcast, Deana-Charlese Chapmana ve fantasy sáze Hra o trůny.

Při psaní scénáře, k němuž přizval Krysty Wilsonovou-Cairnsovou, vycházel prý Mendes z vyprávění svého dědečka. Jemu Zlatý glóbus také věnoval. „Do války narukoval ve věku sedmnácti let. Doufám, že na nás shlíží a že podobné události se už nikdy nestanou,“ přál si Mendes při přebírání ocenění. Glóbus obdržel i za režii. 

Dvouhodinové drama od režiséra posledních bondovek i oscarové Americké krásy, zvítězilo nad favorizovaným Irčanem Martina Scorseseho i dramatem Noaha Baumbacha Manželská historie, které do zlatého klání vstupovalo hned se šesti nominacemi. Spolu s nimi o glóbus  usilovalo také konverzační drama o Benediktu XVI. a Františkovi Dva papežové (režie Fernando Meirelles) a Joker Todda Phillipse.

Temný příběh o zrození slavného komiksového padoucha uspěl alespoň v kategorii nejlepšího herce, kdy si sošku převzal aktér hlavní role Joaquin Phoenix; kritici přitom tipovali výhru Adama Drivera (Manželská historie) nebo Antonia Banderase za roli stárnoucího režiséra ve španělském filmu Bolest a sláva, který natočil Pedro Almodóvar.

Nejlepší dramatickou herečkou se stala Renée Zellwegerová za roli v životopisném snímku Judy (režie Ruppert Goold) o osudech hvězdy americké populární kultury Judy Garlandové; Zellwegerová si tak za hlavní roli odnesla glóbus poprvé od roku 2003, kdy sošku převzala za svůj výkon v Chicagu – to ovšem v komediální a muzikálové kategorii.

Tenkrát v Hollywoodu. S Eltonem Johnem

V letošním roce tuto sekci bez překvapení opanoval film Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu, snímek si ocenění odnesl taky za scénář. „Měl jsem skvělé obsazení. Vzali to, co bylo na papíře, a přidali tam další, trochu jinou vrstvu. Takže vám chci moc poděkovat,“ vzkázal při přebírání sošky Tarantino hercům ve svém filmu.

Mimo jiné Bradu Pittovi, jemuž připadla cena za nejlepší vedlejší roli. Pitt tak proměnil  očekávání, která se nenaplnila u Leonarda DiCapria (v hlavní roli) a podle kritika Mikea Hogana, který píše pro britský The Guardian, si mohl „vyzkoušet“ i děkovnou řeč pro ceremoniál na Oscarech.

V kategorii muzikálového a komediálního herce zvítězil Taron Egerton za roli Eltona Johna ve zpěvákově životopisném muzikálu Rocketman – a tentýž film uspěl i v kategorii nejlepší filmové písně za Johnovu I'm Gonna Love Me Again.

Nejlepší herečkou v komedii byla vyhlášena newyorská herečka a rapperka Awkwafina v americko-čínském rodinném příběhu The Farewell, který vypráví o cestě čínských emigrantů žijících v USA za smrtelně nemocnou babičkou do země jejich původu.

Zlatý glóbus za nejlepší neanglicky mluvený film si odnesla černá komedie Parazit. Směs hrubého humoru, drásavého napětí a sociální kritiky natočil jihokorejský filmař Pon Džun-ho. Věnuje se tématu chudých lidí v Koreji a propasti mezi movitými a nemajetnými.

  • 1917 (premiéra 27. 2. 2020)
  • Joker (3. 10. 2019, recenze)
  • Judy (13. 2. 2020)
  • Tenkrát v Hollywoodu (15. 8. 2019)
  • Rocketman (30. 5. 2019, recenze)
  • Parazit (3. 10. 2019, recenze)

Ocenění pro Černobyl i The Crown

Nejlepším dramatickým televizním seriálem se stal Boj o moc (The Succession) o zápase v rodině mediálních magnátů, v komediálním žánru bodovala Potvora (The Fleabag) z dílny BBC. Uspěla také oceňovaná minisérie Černobyl o havárii v jaderné elektrárně a za nejlepší výkon ve vedlejší roli v tomuto seriálu odnesl ocenění také Stellan Skarsgard.

Jako zdárná se pak jeví i výměna tváře královny Alžběty II. v nové sérii výpravného historického seriálu The Crown; za výkon v roli vladařky sošku získala i Olivia Colmanová, která se na britský panovnický dvůr podívala už ve filmu Favoritka.

Rozhodující jsou dovednosti, ne gender

Nominace na letošní Zlaté glóby si vysloužily od některých kritiku, že je na seznamu málo žen. Například na cenu za nejlepšího režiséra či filmový scénář nebyla nominována ani jedna. Lorenzo Soria, prezident Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA), která ceny uděluje, kritiku odmítal. „Nevybíráme genderově, ale podle filmů a dovedností,“ řekl týdeníku Variety.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začíná Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začíná tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujme Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
před 8 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
včera v 08:00

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...