Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.

Yorgos Lanthimos je na nejlepší cestě získat jako první řecký režisér Oscara za nejlepší film. Nominací na prestižní sošku – nejen v té nejsledovanější kategorii – má celkem šest za čtyři filmy: Špičák, Humr, Favoritka a Chudáčci. Poslední jmenovaný titul s chystaným snímkem Bugonia spojuje nejen žánr sci-fi komedie, ale také účast Emmy Stoneové.

Jde o anglicky mluvený remake dvacet let starého jihokorejského snímku Zachraňte zelenou planetu. Pojednává o dvou mužích, kteří pod vlivem konspiračních teorií unesou ředitelku farmaceutické společnosti, protože jsou přesvědčeni, že je ve skutečnosti mimozemšťankou, jejímž cílem je zničit Zemi. V kinech, i českých, by se měla Bugonia začít promítat letos v listopadu.

Sedmdesát těl

Filmovou novinku chtěl Lanthimos částečně natáčet v Akropoli, UNESCO chráněné památce starověkého Řecka, která na skalním návrší v Athénách přečkala dobrých dva a půl tisíce let. Ve filmu mělo mezi propylejemi, tedy monumentální vstupní branou, a Parthenonem, hlavním chrámem zasvěceným bohyni Athéně, ležet sedmdesát mrtvých těl. Přičemž není jasné, zda by šlo o figuríny, nebo komparsisty. Mezi nimi by pobíhaly kočky.

Řecké ministerstvo kultury mělo nejprve v úmyslu Lanthimosův film podpořit. Jako uznání, jak významným tvůrcem Lanthimos – mimochodem rodák z Athén – je, mu dokonce odpustilo standardní poplatek za natáčení v Akropoli ve výši necelých dvou tisíc eur za den.

Neslučitelné s hodnotami

Podmínkou ale byl souhlas Ústřední archeologické rady. Ten ovšem filmaři nedostali, a tak ministerstvo žádost zamítlo s vysvětlením, že „zamýšlené scény nejsou slučitelné se symbolikou… a hodnotami, které Akropole přestavuje“. Jakou symboliku a hodnoty přesně mají na mysli, členové rady nespecifikovali.

Podle The National Herald, novin vydávaných řeckou komunitou v USA, roli sehrály i obavy, že by kvůli filmování bylo nutné turisty vyhledávanou památku ze značné části uzavřít. Natáčet v Athénách se mělo začít 10. dubna, štáb už dříve filmoval v Anglii nebo v Atlantě.

Yorgos Lanthimos a Emma Stoneová na cenách Oscar
Zdroj: Reuters/Mario Anzuoni

Lanthimosův tým svou žádost zopakoval, ale ministerstvo v ní nenašlo údajně dostatečné důvody k novému přehodnocení archeologickou radou. Ta filmařům navrhla alespoň alternativy v blízkosti Akropole, kde by podobné scény nevadily.

Jenže za ideální místo tvůrci považovali Akropoli, uvádějí řecké noviny Kathimerini. Produkční společnost v reakci na rozhodnutí tak nakonec herce a štáb nasmlouvané pro scény v této památce zrušila, stejně jako pronájem natáčecí techniky.

V Akropoli točila Lorenová i Mortensen

Získat povolení k natáčení v jedné z nejvýznamnějších starověkých památek není snadné, nicméně některým produkcím se to podařilo.

Ve filmu Chlapec na delfínu objeví Sophia Lorenová na dně Egejského moře starověkou sochu zobrazující výjev z názvu filmu. Dostane se do střetu dvou zájmů: jestli umělecký poklad prodat, nebo darovat Řecku. Snímek z roku 1957 byl první americkou produkcí, která získala povolení k natáčení v Akropoli.

I Athény se navzdory názvu filmu staly na konci osmdesátých let dějištěm Povídek z New Yorku, kde se o svůj pohled na světovou metropoli podělili Martin Scorsese, Francis Ford Coppola a Woody Allen, který si ve svém příběhu také zahrál. Zahrnutí Akropole do filmu s tak významnými tvůrci podtrhuje celosvětovou úctu k tomuto místu, poznamenává řecký deník To Vima.

Do starověké památky zavítali před deseti lety také Viggo Mortensen a Kirsten Dunstová, když se v koprodukčním thrilleru Smrt v labyrintu zapletli do podvodu a vraždy. Zhruba ve stejné době se Akropole objevila v dramatu Před půlnocí odehrávajícím se během dovolené v Řecku. Nelítostná manželská bilance získala nominaci na Oscara za scénář, na němž se vedle režiséra Richarda Linklatera podíleli také představitelé ústředního páru: Julie Delpyová a Ethan Hawke.

Nepovolený sex

Před třemi lety vyvolal rozruch půlhodinový snímek Xeparthenon (což v řečtině lze vyložit jako „deflorace“), který bez souhlasu vznikl v athénské památce. Akropole měla symbolizovat patriarchát a nacionalismus, zatímco v historicky a architektonicky ceněných kulisách souložili dva maskovaní muži. Akt se jim zřejmě podařilo nafilmovat během prohlídky.

Snímek se promítal před rozšířením na univerzitě v Soluni, ministerstvo kultury s ním vyjádřilo nesouhlas s tím, že archeologická lokalita „není vhodná pro jakýkoliv druh aktivismu nebo jiné činnosti, které by vedly k pohoršení a projevovaly neúctu k památce“. A správci Akropole instalovali kvůli monitorování památky dalších sto padesát kamer.

Filmaři zkopírovali Koloseum i Vatikán

Akropoli a podobně významné historické stavby ovšem častěji ve filmech zastupují repliky. Platilo to třeba v historickém dramatu Gladiátor pro římské Koloseum, které filmoví architekti částečně postavili na Maltě a částečně bylo dotvořeno digitálně. Podobně se postupovalo i při pokračování příběhu z gladiátorské arény.

Z filmu Gladiátor II
Zdroj: CinemArt

Stejně tak se Andělé a démoni, tedy adaptace jedné ze spikleneckých knih Dana Browna, nemohla natáčet přímo ve Vatikánu. Zákaz přišel po zveřejnění prvního snímku Šifra mistra Leonarda, v němž tvrzení o Kristově svatbě a dětech katolickou církev mírně řečeno zaskočilo.

Tvůrci speciálních efektů si s problémem, jak získat materiál, aby mohli papežské budovy a interiéry památek na Svatopetrském náměstí digitálně replikovat, poradili po svém – lidé ze štábu se vydávali za turisty a pořídili desetitisíce fotografií a hodiny videozáznamů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gospodinov a Filipenko. Hosty Světa knihy spojuje svoboda

Jedním z hostů třicátého Světa knihy Praha je běloruský novinář spisovatel Saša Filipenko, hlasitý kritik režimu Aleksandra Lukašenka. Na knižní veletrh a literární festival přijel rovněž první bulharský držitel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov.
před 19 hhodinami

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
před 23 hhodinami

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
včera v 15:59

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
15. 5. 2025Aktualizováno15. 5. 2025

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
15. 5. 2025

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
15. 5. 2025

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025
Načítání...