Aragorn mi nevadí, ale bavme se raději o mých nových filmech, žádal Mortensen ve Varech

24 minut
Viggo Mortensen a Solly McLeod představují film Až na konec světa
Zdroj: ČT24

Viggo Mortensen je znám především rolí z Pána prstenů, na letošní festival v Karlových Varech se přijel ale představit především jako režisér, scenárista a filmový skladatel svého nového westernu. Přesto ale zodpovídal mnoho dotazů právě na Tolkienovu adaptaci.

Mortensen je v Karlových Varech od prvního dne letošního ročníku, na pátečním zahájení obdržel Cenu prezidenta festivalu. Zároveň jako zahajovací film uvedl svůj snímek Až na konec světa. Westernová romance je Mortensenovým druhým počinem, pod nímž je podepsán jako scenárista i režisér. Navíc k příběhu také napsal hudbu a zahrál si jednu z hlavních rolí – šerifa na Divokém západě.

Mortensen podle svých slov chtěl, aby jeho titul byl řemeslnou poctou klasickým westernům. Ovšem centrální postavou učinil ženu. Už ve svém celovečerním režijním debutu Ještě máme čas z roku 2020 vycházel ze svého dětství a také v novém westernu neskrývá inspiraci ve vlastním životě. „Byla inspirovaná mou matkou,“ uvedl o postavě volnomyšlenkářky Vivienne, kterou ztvárnila Vicky Kriepsová.

Když muži odejdou do války

„Rozhodl jsem se ji umístit do devatenáctého století na Divoký západ, kde to pro ni bude náročné. S muži, kteří jsou zkorumpovaní a používají násilí, aby něčeho dosáhli. Drsné místo pro silnou nezávislou ženu,“ popsal Mortensen ve Varech svůj scenáristický záměr.

Vicky Kriepsová a Viggo Mortensen ve filmu Až na konec světa
Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Propagace novinky ho nedávno zavedla také na Ukrajinu, které Mortensen opakovaně vyjádřil podporu. Návštěva válkou zasažené země na něj zapůsobila i kvůli podobnosti s fiktivním westernem. „Bylo tam hodně žen, které byly jako Vivienne v mém příběhu, i ona byla žena, která zůstala sama. Ženy musí domácnost držet pohromadě a společnost musí fungovat, když muži, ale i ženy odcházejí na frontu,“ vysvětlil.

Do Varů s Mortensenem přijel snímek Až na konec světa přestavit britský herec Solly McLeod. Ten přiznal, že Viggo má zásluhu na jeho volbě profese. „Dědeček mi pustil Pána prstenů, když mi bylo osm nebo devět – byl to jeden z prvních filmů, které jsem viděl, a uvědomil jsem si, že to není reálné, že tam musí být režisér, kameraman, herci. Takže Viggo byl vlastně jedním z těch, kvůli kterým jsem se chtěl stát hercem,“ zavzpomínal.

Návrat k Aragornovi závisí na scénáři

Filmová trilogie Pána prstenů převedla svět stvořený spisovatelem J. R. R. Tolkienem na plátna na začátku milénia. „Tolkienův svět je nekonečně zajímavý. Když jsem dostal roli Aragorna, tak jsem o té knize nic nevěděl. Říkal jsem si, že to je velká nevýhoda, pořídil jsem si tu tlustou knihu, a když jsem letěl na Nový Zéland, začal jsem ji číst. Uvědomil jsem si, že obsahuje hodně zdrojů, které znám: keltská mytologie, severská mytologie, ságy, které jsem četl nebo které mi četli, když jsem byl malý chlapec,“ říká Mortensen o svém setkání s dobrodružným příběhem.

Na otázku, zda by se jako Aragorn před kameru vrátil, odvětil: „Záleží na tom, jestli se budu hodit na tu roli, jak je napsaná. Když se mi bude scénář líbit. Nikdy bych film netočil jen proto, že to režíroval ten nebo ten, příběh, námět je pro mě důležitější.“ Dodal, že s podobnou nabídkou ale zatím nikdo nepřišel.

Viggo Mortensen a Solly McLeod představují film Až na konec světa
Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Nevadí mu prý, že je spojován především s touto rolí, nicméně ve Varech dal najevo, že raději by se bavil o westernu, který přijel festivalovým divákům představit. Příležitost prezentovat se v méně známé tvůrčí poloze Vary hvězdným hostům nabízí opakovaně, dříve tuto možnost dal festival Johnu Malkovichovi či Antoniu Banderasovi.

Podle výkonného ředitele festivalu Kryštofa Muchy se Viggo Mortensen cítí nyní víc jako režisér. Nicméně režisérským ambicím nyní pětašedesátiletého tvůrce předcházely herecké úspěchy.

Kromě postavy v Pánovi prstenů také mimo jiné tři role, které mu vynesly nominaci na Oscara: Za mafiána v krimithrilleru Východní přísliby, za svérázného otce v road movie Tohle je náš svět a naposledy před čtyřmi lety za podvodníčka, který se v Zelené knize stane řidičem afroamerického klavíristy při jeho cestě po Jihu šedesátých let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 5 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 18 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
včera v 10:30

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025
Načítání...