Kdo jsou svatí na Karlově mostě? Sochu tam chtěl mít kdekdo

3 minuty
Kniha přibližuje svaté na Karlově mostě
Zdroj: ČT24

Na Karlově mostě stojí třicet kamenných soch a sousoší svatých. Příběhy většinou historických postav i kontext vzniku děl přibližuje kniha Mystický koridor od Aleny Ježkové. Dvojjazyčnou publikaci s černobílými fotografiemi vydala Galerie hlavního města Prahy (GHMP), která je správcem této převážně barokní galerie pod širým nebem.

Sochařská výzdoba na půl kilometru dlouhém Karlově mostě, jenž se začal stavět začátkem druhé poloviny čtrnáctého století, původně vůbec nebyla. Umisťovat sochy sem začali až v době barokní, tedy v sedmnáctém a osmnáctém století.

„Karlův most postavil Karel IV., ale tehdy se sochařská výzdoba soustředila na Staroměstskou mosteckou věž. První socha na mostě byla svatého Jana Nepomuckého, a najednou když stála, si všichni uvědomili, že tady sochy vůbec mohou být,“ vysvětila autorka knihy Alena Ježková. Ta ve svých dřívějších knihách, vyznamenaných či nominovaných na četná literární ocenění, přiblížila dospělým i dětem pražské legendy, staré české a moravské pověsti nebo Prahu za Karla IV.

Svatí z celého světa

Postupně sochy ozdobily všechny pilíře mostu. „Byla to živelná akce, protože se najednou řeholní řády, šlechtici, donátoři a také fakulty začali předhánět, kdo toho svého duchovního patrona umístí na most,“ popsala Ježková.

Na Karlově mostě se sešli svatí z celého světa, od Belgičanů přes Čechy po Syřany. Za života prosluli jako učenci, filozofové, spisovatelé a kazatelé, zvěčněni do kamene byli ale i lékaři, právník, tesař a prorok, poustevníci, ošetřovatelky, léčitelé a konatelé zázraků.

Realizace se ujali vrcholní barokní sochaři, jako byli Matyáš Bernard Braun, Jan Brokoff a jeho syn Ferdinand Maxmilián. V polovině devatenáctého století začala být některá barokní díla nahrazována těmi klasicistnějšími, tedy strnulejšími. Od počátku dvacátého století se na most osazují kopie, originály jsou uloženy v Lapidáriu na pražském Výstavišti nebo ve vyšehradských kasematech.

Mystický koridor
Zdroj: GHMP

Dvojjazyčný průvodce

„Ještě před sto lety byly sochy na mostě samozřejmou součástí života Pražanů, kteří se k nim obraceli ve chvílích úzkosti, zdobili je květinami a zapalovali na jejich podstavcích prosebné svíčky. Dnes jsou sochy sice hojně fotografované návštěvníky Prahy, ale jejich skutečný význam zůstává spíše stranou,“ podotýká Ježková.

Kniha Mystický koridor je proto zamýšlena i jako průvodce, a to jak pro české, tak zahraniční zájemce, má totiž i anglické vydání. Text doplňují černobílé fotografie Jiřího Chalupy, které představují plastiky v úplnosti a umožní prohlédnout si i mnohé kamenosochařské detaily.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá.
10:35Aktualizovánopřed 44 mminutami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 58 mminutami

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
před 2 hhodinami

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
05:30Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025
Načítání...