Zájem o elektrická topidla a kotle na tuhá paliva prudce roste

Extrémní nárůst zájmu o topná zařízení na elektřinu hlásí prodejci v Česku. Lidé nakupují hlavně elektrické konvektory, olejové radiátory, ale i kotle na tuhá paliva. Někteří prodejci sledují nárůst zájmu až o stovky procent. České televizi to potvrdily oslovené firmy. Prodejci očekávají další zvýšení zájmu na podzim. Přiznávají, že ceny topidel v té době mohou být vyšší.

„Oproti minulému roku vidíme nárůst minimálně o pět set procent,“ uvádí vedoucí nákupního oddělení T.S.BOHEMIA Libor Malý. Podle něj je aktuálně největší zájem o elektrické konvektory a olejové radiátory.

Stejný trend hlásí i další obchodní řetězce s elektronikou. Podle mluvčí Alzy Daniely Chovancové můžou za zvýšený zájem především obavy zákazníků z dodávek plynu, kdy hledají alternativní formy vytápění v předstihu. Stejně jako zájem od loňského roku ale vzrostly také ceny. „Od minulého roku se ceny na trhu v průměru navýšily o 15 procent,“ upřesňuje Chovancová.

Ceny ale podle řetězců porostou dál. Nejvýrazněji to spotřebitelé pocítí na podzim, kdy se očekává zvýšení cen zboží obecně, a to ve všech kategoriích. „Předpokládáme navýšení cen kolem 10 až 15 procent,“ uvádí mluvčí Datartu Olga Dolínková.

Na shánění kotle na tuhá paliva je už pozdě

„Aktuálně není na trhu prakticky volný kotel na tuhá paliva. Vše, co odchází z výroby, tak už má u prodejce dávno navázaného zákazníka,“ říká Lukáš Ingr, produkt manažer firmy Stavebniny DEK. „U elektrokotlů je stále čas, kotle jsou běžně skladem. U kotlů na tuhá paliva už zákazník tuto topnou sezonu pravděpodobně nestihne. Při lhůtách tři až dvanáct měsíců už pracujeme běžně s dodáním v roce 2023,“ dodává. Zvládat poptávku není aktuálně technicky možné ani podle Petra Cankaře, technického ředitele firmy ATMOS. „Termíny dodání se z doby před válkou, kdy byly asi jeden měsíc, prodloužily na šest až osm měsíců,“ popisuje.

Důvodem zvýšeného zájmu je podle oslovených firem zvyšující se cena elektřiny a plynu. „Zvýšený zájem registrujeme již třetím rokem, bez ohledu na válku na Ukrajině díky zvyšujícím se cenám elektřiny a zemního plynu. Válka však způsobila další extrémní nárůst zájmu o kotle na pevná paliva,“ říká Petr Cankař.

Firmy navíc upozorňují na to, že i když lidé kotel seženou, nemusí už najít člověka, který jim ho nainstaluje. „Vlastně už je pozdě. Aktuálně dobří topenáři přijímají práci už na únor a březen 2023. A je jedno, jestli bude chtít zákazník kotel na dřevo nebo tepelné čerpadlo,“ tvrdí Petr Cankař.

Zájem o topení elektřinou a tuhými palivy způsobila obava z nedostatku plynu. Meziročně se spotřebitelská cena plynu zvýšila téměř o 58 procent (červen 2022).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

ETS je obchod s uměle vytvořenou komoditou, míní Gavor. Emise jsou realita, říká Svárovská

„Věřím, že se dožiju dne, kdy budou zrušeny emisní povolenky,“ řekl v Nedělní debatě ČT předseda Svobodných Libor Vondráček z poslaneckého klubu SPD. Analytik poradenské společnosti ENA Jiří Gavor je názoru, že systém sice není nastavený ideálně, ale zrušit se nedá. Podle spolupředsedkyně Zelených Gabriely Svárovské z klubu Pirátů Zelená dohoda prochází změnami. „Potřebujeme ji měnit i ve smyslu podpory průmyslu,“ podotkla. Debatu o emisních povolenkách moderoval Lukáš Dolanský.
před 4 hhodinami

Nový zákon podle Fialy zrychlí reakci na krize. Vláda se bojí žalob, míní Skopeček

Nový zákon o regulaci cen paliv umožní rychlejší a flexibilnější reakce na krizové situace, řekl v Nedělní debatě předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Vláda se chce vyhnout žalobám, oponoval místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS). Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Radka Špicara mělo být opatření mírnější. Debatu vedl Lukáš Dolanský.
před 9 hhodinami

Česko letos podle NATO nesplní závazek dvou procent HDP na obranu, řekl Babiš

Česko letos podle hodnocení Severoatlantické aliance (NATO) nesplní závazek vydat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Podle hodnocení NATO budou obranné výdaje činit 1,78 procenta HDP, řekl v neděli ve videu na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO). Závazek podle něj nesplnila loni ani bývalá vláda Petra Fialy (ODS), protože NATO uznalo obranné výdaje ve výši 1,85 procenta HDP. Fiala nicméně v reakci na to uvedl, že Česko loni podle aktuální zprávy generálního tajemníka NATO své závazky splnilo. Bývalá ministryně obrany Jana Černochová (ODS) sdělila, že Babiš zase lže.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů z ekonomiky probrali cestování během blízkovýchodní krize

Hosté Událostí, komentářů z ekonomiky probrali současnou situaci kolem cestování během krize na Blízkém východě. Pozvání přijali výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří ČR Michal Veber a generální ředitel skupiny Le Hotels Petr Lžičař. „Letenky se zdraží. Možná o pět až osm procent. Jenže zdražilo se i palivo na pumpě a jízda autem je nižší komfort, takže se zájem o letání nezmění,“ míní Veber. Lžičař označil vyjádření eurokomisaře pro energetiku, že se cestování zdraží až o 20 procent v případě cen letenek, za spekulaci. „Nemyslím, že zdražení letenek ovlivní chuť lidí vycestovat na dovolenou. Pokud by se to stalo, tak může být například pozitivní, že Češi budou preferovat tuzemskou dovolenou,“ dodal. Svůj pohled také přidal výkonný ředitel rozvoje leteckého obchodu Letiště Praha Jiří Vyskoč. Diskusi moderovala Vanda Kofroňová a Hana Vorlíčková.
před 15 hhodinami

VideoMalá restituce napravila mnohé majetkové křivdy, vše se ale majitelům nevrátilo

Radost z vráceného majetku, ale i starost, co s ním dál, provázely takzvanou malou restituci, která byla na jaře roku 1991 v plném proudu. Stát v rámci ní vracel zhruba sto tisíc vyvlastněných nájemních domů, menších nebo středních rodinných podniků, hotelů, restaurací, dílen, pil nebo mlýnů. I když podle zákona o zmírnění následků některých majetkových křivd z roku 1990 měli dosavadní uživatelé povinnost původním majitelům nabídnout k odprodeji veškeré zařízení, někdy byly prostory v době vracení prázdné.
před 16 hhodinami

Slabý růst, pomalé ozdravení. Agentura S&P o stupeň snížila rating Slovenska

Mezinárodní ratingová agentura S&P oznámila, že snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska o jeden stupeň na úroveň A. Poukázala na slabý růst slovenské ekonomiky a pomalejší než předpokládané ozdravení veřejných financí země. Výhled ratingu pak S&P změnila na stabilní z negativního, což znamená, že ho v nejbližší době nehodlá měnit. Slovenské ministerstvo financí v reakci uvedlo, že krok S&P byl očekávaný, neboť dosavadní rating Slovenska u S&P byl podle něj vyšší než u jiných agentur.
25. 4. 2026

Státy EU se neshodnou na přístupu k emisním povolenkám, Komise chystá revizi

Evropská komise má připravit do července revizi systému emisních povolenek ETS, který však má zůstat zachován, vyplývá ze závěrů březnového summitu EU. Jde o výsledek debaty mezi státy, které chtějí ulevit těžkému průmyslu, a zeměmi, které si přejí pokračování dlouho fungujícího systému. Už na začátku dubna Komise navrhla úpravu, která ruší zneplatňování povolenek v rezervě. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně zaslal předsedkyni EK Ursule von der Leyenové a dalším evropským lídrům dopis, v němž navrhuje další bezplatné alokace povolenek některým podnikům.
25. 4. 2026

VideoVládní regulace cen paliv je jen pro mimořádné situace, říká Mach. Omezené šance na přezkum, namítá Volpe

Sněmovna potvrdila, že ceny pohonných hmot bude do budoucna moci regulovat nebo zastropovat vláda. Poslanci tím přehlasovali veto Senátu. Regulace nastala jako ochrana před tím, že si někdo „namastí kapsy na úkor spotřebitelů“, argumentoval náměstek ministryně financí Petr Mach (SPD). Opatření dle něj platí pro mimořádnou situaci, nikoli běžný provoz. Člen sněmovního podvýboru pro dopravu Samuel Volpe (Piráti) zmínil přijetí zákona ve stavu legislativní nouze, výtky Senátu pokládá ve většině za relevantní. Varoval před precedentem z Maďarska, kde dle něj obdobné opatření k ničemu nevedlo. Vyzdvihl také problematiku dalšího přezkumu, v případě nařízení vlády je možný jen u Ústavního soudu. Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
25. 4. 2026
Načítání...