Turecká lira se propadá. Erdogan zkouší recepty z minulosti a tlačí na centrální banku

10 minut
Zpravodaj ČT Václav Černohorský o propadu turecké liry
Zdroj: ČT24

Turecká lira prudce oslabuje a inflace se blíží dvaceti procentům. Prezident Recep Tayyip Erdogan tlačí na centrální banku, aby držela úrokové sazby nízko, to ale dál zvyšuje ceny. Turci se zbavují úspor v domácí měně a zahraniční investoři nemají důvěru v nezávislost tureckých finančních institucí. Nepříznivá situace má vliv i na české firmy; například polostátní ČEZ se ale podle svých slov poučil z minulosti a na oslabující liru je připraven.

Turecká lira letos oslabila vůči dolaru asi o 45 procent a inflace se vyšplhala do blízkosti 20 procent. Turecká centrální banka od září snížila úrokové sazby celkem o čtyři procentní body na 15 procent, což mnoho ekonomů považuje za ukvapené a lehkovážné. Banka svým postupem vyhověla tlaku ze strany prezidenta Erdogana, který doufá, že nižší náklady na úvěry podpoří ekonomiku.

Zpravodaj ČT v Turecku Václav Černohorský připomíná, že v minulosti už Erdogan nízké úrokové sazby používal jako recept na ekonomické zotavení, nyní to zkouší znovu. „Sází na to, že pomocí levných úvěrů rozhýbe ekonomickou aktivitu, že se jednoduše zvýší produkce místních firem, že budou přijímat nové lidi, že se zvýší zaměstnanost,“ popisuje korespondent.

Vývoj kurzu liry vůči euru
Zdroj: ECB

Turecký lídr chce hospodářství rozhoupat před parlamentními a prezidentskými volbami v příštím roce. Kdyby se hlasování konala nyní, podle průzkumů by Erdogan ani jeho Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) neuspěli. Většina respondentů přitom právě nepříznivou ekonomickou situaci uvádí jako důvod, proč by současnou garnituru nevolili.

Erdoganova centrální banka

Jak ale upozorňuje opozice, ekonomové a analytici, Erdoganova politika situaci nyní nepomáhá, ale naopak prohlubuje problémy. Spolu s propadem liry totiž zároveň stoupá inflace a už atakuje hranici dvaceti procent, což poškozuje firmy i občany.

„Řada firem je závislá na dovozu energií, polotovarů nebo surovin ze zahraničí. Dovozu v tvrdých měnách, eurech a dolarech. Pro tyto firmy nyní dovoz bude zdražovat, což se zase promítne do růstu cen základních věcí jako jsou pohonné hmoty, potraviny,“ nastiňuje turecké problémy Černohorský. Lidé, kteří mohou, se podle něj nyní zbavují úspor v lirách a kupují za ně zahraniční měny, případně nemovitosti, zlato či kryptoměny.

Zpravodaj ČT také připomíná, že Turecko nezažívá prudký pád své měny poprvé. V 90. letech hyperinflace přispěla k pádu tehdejších vládních kruhů, které vystřídala právě Erdoganova skupina, jež vytvořila příznivé podmínky pro ekonomický růst.

„Technokraté, kterými se tehdy obklopil, jsou nyní pryč, v opozici, Erdogan je obklopen loajalisty, kteří podporují jeho politiku,“ konstatuje Černohorský s tím, že navázání kroků centrální banky a dalších klíčových institucí na Erdoganova přání oslabuje důvěru tureckých střadatelů, ale i zahraničních investorů.

Ve středu turecká centrální banka intervenovala a poprvé po sedmi letech prodala devizy, aby propad liry zmírnila. Krok zdůvodnila „nezdravou cenotvorbou“ na trhu. V reakci na to lira mírně posílila.

Jsme připraveni, tvrdí ČEZ

V Turecku investuje i řada českých firem a dopad tureckých nesnází na jejich hospodaření závisí na tom, jak jsou zajištěny. Například představitelé ČEZu se prý poučili. Polostátní firma měla v Turecku problémy už v minulých letech. „Úvěry financuje v dolarech, ale místní příjmy jsou v tureckých lirách. Už v minulosti skupina ČEZ přiznala, že firmy, ve kterých tu má podíl, utrpěly ztráty v řádech miliard korun,“ ilustruje Černohorský.

Ačkoliv ČEZ nechce upřesnit konkrétnější plány, výhledově se plánuje z Turecka, kde působí od roku 2009, stáhnout. Současné ekonomické potíže ale mohou zkomplikovat hledání zájemců, kteří by převzali tamní aktiva za cenu, kterou si energetická společnost představuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
10:47Aktualizovánopřed 8 mminutami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 10 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
včera v 09:59

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
včera v 06:00

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
31. 3. 2025Aktualizováno31. 3. 2025

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
31. 3. 2025

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
31. 3. 2025
Načítání...