S útěkem z Japonska pomohl Ghosnovi zaměstnanec firmy, která pronajímá letadla

Bývalý předseda správní rady japonské automobilky Nissan Motor Carlos Ghosn mohl uprchnout z Japonska i díky jednomu zaměstnanci turecké firmy MNG Jet, jež pronajímá letadla. Firma v pátek uvedla, že její letadla byla využita protiprávně a že už v této věci podala trestní oznámení. Její zaměstnanec se mezitím přiznal, že dokumenty o pronájmu letadel zfalšoval tak, aby se v nich jméno bývalého šéfa Nissanu neobjevilo, uvedla agentura Reuters.

„Společnost MNG Jet v prosinci 2019 pronajala dvě soukromá letadla dvěma různým klientům: jedno soukromé letadlo z Dubaje do Ósaky a z Ósaky do Istanbulu, a další soukromé letadlo z Istanbulu do Bejrútu. Oba pronájmy spolu zdánlivě nesouvisely. Jméno pana Ghosna se neobjevilo v oficiální dokumentaci žádného z těchto letů. Společnost MNG Jet letadla provozovala, jejich vlastníkem není,“ píše se ve sdělení, které MNG Jet umístila na svůj web.

Zdroje blízké Ghosnovi také ve čtvrtek podle Reuters uvedly, že celý útěk byl dobře naplánovaný, ale že sám exšéf automobilky Nissan nechce poskytovat podrobnosti – aby neohrozil ty, kteří mu pomohli. Plán úniku z domácího vězení údajně vznikal tři měsíce a figurovala v něm soukromá bezpečnostní firma. „Byla to velmi profesionální operace od začátku do konce,“ citovala Reuters jednoho z informátorů.

Informaci, se kterou přišla před tím některá libanonská média, že Ghosn unikl zabalený v dřevěné bedně na hudební nástroje po koncertu zorganizovaném v jeho domě, jeho manželka prohlásila za fikci, napsal ve čtvrtek Reuters.

Ghosn byl v listopadu 2018 v Japonsku zadržen a postupně obviněn z více trestných činů. Mimo jiné z toho, že nepřiznal všechny příjmy a že zneužil firemní peníze. Letos v dubnu se mělo konat další jednání, které ale bylo přeloženo až na duben příštího roku. To byl podle zdrojů Reuters patrně i jeden z důvodů, proč Ghosn z Japonska uprchl.

Ghosn označil japonský soudní systém za zmanipulovaný

Ghosn, který má francouzské, brazilské a libanonské občanství, po příletu do Libanonu uvedl, že z Japonska neutekl před spravedlností, ale naopak před nespravedlností a politickým pronásledováním. Japonský soudní systém přitom označil za zmanipulovaný. Libanon nemá s Japonskem dohodu o vydávání občanů. Turecká policie už ve čtvrtek v souvislosti s Ghosnovým útěkem zadržela sedm lidí, z toho čtyři piloty.

Japonská veřejnoprávní televize NHK uvedla, že Ghosna zachytila kamera, když v neděli kolem poledne místního času opouštěl svůj dům v Tokiu. V pondělí brzy ráno přistál v Istanbulu. Podle japonské policie není vyloučeno, že se před cestou na letiště s někým sešel.

Ghosn byl v Japonsku zadržen předloni v listopadu. Později byl propuštěn na kauci a měl zakázáno používat bez dozoru internet či kontaktovat manželku. U vchodu do jeho domu v Tokiu také v rámci podmínek kauce musely být nainstalovány bezpečnostní kamery.

Načítání...