Růst průmyslové výroby v březnu zrychlil. Klesla naopak stavební výroba

3 minuty
Události: Průmysl a stavebnictví
Zdroj: ČT24

Průmyslová výroba v České republice v březnu meziročně stoupla o 2,2 procenta po únorovém růstu o dvě procenta. Výsledek nejvíce ovlivnil automobilový průmysl, jehož produkce byla proti loňskému březnu o dvě pětiny vyšší. Také zahraniční obchod Česka skončil v březnu v přebytku, vývoz byl vyšší než dovoz o 15,9 miliardy korun. Meziročně je výsledek lepší o 28,1 miliardy korun. Naopak zrychlil pokles stavební výroby na šest procent z únorových 4,3 procenta. Nižší byla produkce v pozemním i inženýrském stavitelství.

„Meziroční růst produkce nejvýznamněji ovlivnila výroba motorových vozidel, kde se produkce zvýšila meziročně o 42 procent a meziměsíčně o více než desetinu. Vedle vlivu nižší srovnávací základny se v tomto odvětví projevilo i zlepšení dodávek komponentů,“ uvedl ředitel odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.  

Výroba v dalších odvětvích byla proti loňskému březnu většinou nižší. Podle Matějky nejvyšší záporný příspěvek k vývoji průmyslu zaznamenala výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla, kde se zčásti projevila loňská vyšší základna ovlivněná zvýšenou produkcí uhelných elektráren. Meziročně byla březnová výroba v tomto odvětví nižší zhruba o pětinu. Podobně opět klesla i výroba ostatních nekovových minerálních výrobků, produkce v chemickém průmyslu, hutnictví a slévárenství nebo v těžbě a dobývání.

Růst v automobilovém průmyslu těžil ze stále dlouhých pořadníků zájemců o auto i z celkového zlepšení v dodavatelských řetězcích, hlavním důvodem byla ovšem nízká základna loňského prvního čtvrtletí, upozornil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Tento faktor podle něj záhy přestane výrobu aut podporovat. „Pokud v mezidobí nepřijde pozitivní impulz do dalších odvětví, lze čekat v průmyslové výrobě ztrátu dynamiky, případně i celkový pokles,“ dodal.

Poprvé od podzimu 2021 se podle statistiků meziročně snížila v průmyslu hodnota nových zakázek, v porovnání s loňským březnem byla nižší o 1,7 procenta. Tuzemské zakázky sice stouply o 5,6 procenta, ale ze zahraničí klesly o pět procent. „Meziměsíčně klesla hodnota nově uzavřených průmyslových zakázek již šestý měsíc v řadě,“ doplnila vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.

Zahraničnímu obchodu pomohl vývoz aut

Zahraničnímu obchodu pomohl nárůst vývozu aut. „Meziroční růst vývozu byl i v březnu vyšší než u dovozu, obchodní bilance tak skončila již třetí měsíc za sebou v kladných číslech. Přispěl k tomu nejen meziroční nárůst vývozu motorových vozidel a jejich dílů přibližně o 37 procent, ale i meziročně nižší hodnota dovozu ropy a zemního plynu o více než čtyřiačtyřicet procent,“ uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.

Meziročně vzrostl vývoz o 7,7 procenta na 416,8 miliardy korun, dovoz o 0,4 procenta na 400,9 miliardy korun. Březen 2023 měl stejný počet pracovních dní jako březen 2022. Meziměsíčně se po sezonním očištění snížil vývoz o 0,3 procenta a dovoz o 0,6 procenta.

Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl meziročně vyšší o 18,9 miliardy korun. Schodek obchodu s ropou a zemním plynem se vlivem nižších cen na světových trzích zmenšil o 10,8 miliardy korun. „Kladné saldo obchodu se stroji a zařízeními vzrostlo o 3,3 miliardy korun a o stejnou částku byl menší deficit obchodu se základními kovy,“ uvedl ČSÚ. Nepříznivý vliv měla horší bilance obchodu s elektřinou o 6,3 miliardy, ostatních dopravních prostředků o 2,5 miliardy a elektrických zařízení o 1,9 miliardy korun. 

Klesla stavební výroba

Klesla naopak stavební výroba v Česku. Nižší byla produkce v pozemním i inženýrském stavitelství. V pozemním, což je stavba bytových i nebytových budov, klesla o 4,1 procenta a v inženýrském, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, se snížila o dvanáct procent. Meziměsíční pokles ve stavebnictví činil 0,9 procenta. „Zatímco meziměsíční pokles šel plně za pozemním stavitelstvím a inženýrské stavby rostly, k meziročnímu poklesu přispěly oba segmenty stejnou měrou,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Stavební úřady vydaly v březnu 6805 stavebních povolení, což je oproti loňskému březnu o 13,3 procenta méně. Orientační hodnota povolených staveb klesla o 6,3 procenta na 44,1 miliardy korun. 

Počet zahájených bytů se v březnu meziročně snížil o jednadvacet procent na 3306 bytů a dokončených bytů bylo 2549 bytů. „Počet dokončených bytů meziročně klesl o 22,7 procenta zčásti vlivem vyšší srovnávací základny z loňského března. Rodinné i bytové domy klesaly podobným tempem a celkový pokles tlumily nástavby zejména bytových domů,“ doplnil Matějka.  

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček upozorňuje také na problém drahých úvěrů. „Kvůli vysokým úrokovým sazbám se výrazně snížil zájem lidí o hypoteční úvěry. To vede k nízké poptávce po nákupu nemovitostí. Na realitním trhu dochází k poklesu cen, přesto jsou ceny nemovitostí vůči příjmům českých domácností velmi vysoké. Dostáváme se tak do situace, kdy je vlastnické bydlení špatně dostupné i pro střední třídu,“ upozornil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...