Drahé materiály, málo pracovníků. Stavebnictví dál čelí problémům

3 minuty
Události: Stavebnictví se dál potýká s problémy
Zdroj: ČT24

Novela stavebního zákona podle profesních svazů částečně zrychlí povolování jednotlivých projektů, což napomůže zklidnění oboru. Ten se potýká s řadou problémů – od nedostatku pracovníků a některých materiálů až po vysoké ceny.

Divadlo Spirála na pražském Výstavišti bylo dříve prostorem pro kulturní vyžití, od povodní v roce 2002 ale budova chátrala. S rekonstrukcí začalo vedení před dvěma lety. Na konci loňského roku ji zastavilo.

„Náklady, které se pojily s dostavbou, byly už natolik vysoké, že abychom dodrželi rozpočty té veřejné zakázky, tak jsme nemohli tu stavbu dokončit,“ přibližuje šéf Nové Spirály Jan Makalouš.

Drahé materiály zdržely i opravy zimního stadionu v Třebíči. Ten ve městě v současné podobě stojí od osmdesátých let. Celková rekonstrukce by měla vyjít na více než půl miliardy. „Teď se ale situace obrátila. Ceny materiálu už jsou stabilní, firmy už se nám hlásí do zakázek,“ sdělila mluvčí města Irini Martakidisová.

Je těžké projekty plánovat

Ceny materiálů v únoru podle odhadu statistiků meziročně stouply o skoro čtrnáct procent. Zdražily i stavební práce. Pro malé stavitele i developery je tak mnohdy těžké projekty plánovat nebo dokončit.

„Dnes se neobchoduje na roční bázi, protože řada těch podnikatelských subjektů, výrobců stavebních materiálů nebo hmot neví, za co vlastně budou vyrábět, protože energetická krize je prostě zasáhla,“ tvrdí prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.

Stavebníky brzdí i nedostatek pracovníků. Podle profesních svazů chybí až 70 tisíc lidí. „Voláme po tom, aby bylo možné získávat zaměstnance ze zahraničí, bez nich se evidentně neobejdeme i kvůli demografickému vývoji. Proto si myslíme, že pro rychlejší výstavbu by mělo být možné jednat se státem, aby se zpružnil příchod zahraničních pracovníků,“ nabádá viceprezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček (ODS).

Právě zahraniční pracovníci chyběli i na stavbě divadla v pražských Holešovicích. „Většina dělníků, kteří tady pracovali, byla z Ukrajiny, z východní Evropy. A se začátkem války byli donuceni se vrátit a bojovat na frontě,“ říká Makalouš.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 7 hhodinami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
včeraAktualizovánovčera v 11:09

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025
Načítání...