Opozice se chce ptát na financování druhého nového bloku pro Dukovany

6 minut
Události: Dostavba Dukovan
Zdroj: ČT24

ČEZ tento týden zahájil debatu s jihokorejskou společností KHNP o stavbě dvou jaderných reaktorů v Dukovanech. Finální znění smlouvy by mělo být hotové v prvních měsících příštího roku. České firmy by se na zakázce mohly podílet zhruba z šedesáti procent. Opozice se chce ptát zejména na financování druhého bloku. Právě to má navrhnout pracovní skupina ministerstva financí, průmyslu a společnosti ČEZ do konce roku.

Zástupci vítězné KHNP se ve středu sešli s představiteli vlády i společností ČEZ. „Zúčastnil se i korejský ministr hospodářství, který s sebou přivezl deklaraci čtrnácti korejských zaměstnavatelských nebo průmyslových svazů, které vyjádřily připravenost na daleko užší spolupráci,“ přiblížil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Výkonný ředitel KHNP Jooho Whang podotkl, že předmětem jednání do podepsání smlouvy bude především to, jak zajistit poptávanou míru zapojení českých firem.

Aktuální průběh jednání odmítla společnost ČEZ komentovat. V následujících měsících chce s vybraným uchazečem vyjasňovat parametry smlouvy. Ta by měla být uzavřená v březnu příštího roku.

Možnost mimořádné schůze

Podle kabinetu by měl jeden blok vyjít na zhruba 200 miliard korun. Zatímco pro první reaktor vláda financování připravené má, u druhého zatím jasné není. I když opoziční poslanci rozhodnutí v tendru uvítali, zazněly právě i některé výhrady, co se týče financování. Téma chtějí otevřít na jednání některých výborů, nevyloučili ani mimořádnou schůzi sněmovny.

„Chceme vědět model financování. Ať vláda dostane odvahu a řekne, jak se to bude financovat, co to bude znamenat pro státní rozpočet,“ uvedla místopředsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Alena Schillerová (ANO). „Byl vybrán vítěz, takže by mělo být jasné i financování. Financování za pochodu považujeme za exces této vlády,“ prohlásil další místopředseda výboru Jan Hrnčíř (SPD).

Podle šéfa resortu financí Zbyňka Stanjury (ODS) není problém na výboru otázku detailněji diskutovat. „V tuto chvíli můžeme představit jednotlivé finanční nástroje, ale dokud vláda nerozhodne, těžko můžeme říct: bude to takhle,“ dodal.

Vláda i ČEZ přiznávají, že stejný model financování jako u prvního bloku nepůjde použít pro druhý reaktor. I proto někteří analytici mluví o zestátnění části ČEZu. S financováním jaderné výstavby by zároveň mohly pomoct i korejské státní instituce – slibují výhodné podmínky. Detaily ale nejsou známé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump a pohrozil opatřeními týkajícími se ropy

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
16:38Aktualizovánopřed 10 mminutami

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
před 1 hhodinou

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 3 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 11 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 20 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
včera v 08:30

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025
Načítání...