„Nemáme času nazbyt,“ říká Špicar. Doufá v rychlé celoevropské řešení cen energií

19 minut
UK: Evropský boj s vysokými cenami energií
Zdroj: ČT24

Zástupci unijních zemí v tomto týdnu podpořili dobrovolné společné nákupy plynu či mechanismus cenové korekce v případě mimořádného zdražení. Zastropování ceny plynu ale podmínili splněním několika podmínek. Premiér Petr Fiala (ODS) považuje závěry summitu za úspěch, od české opozice ale zní kritika a rozpačitý je i viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. O výsledcích jednání lídrů EU diskutovali hosté v pořadu Události, komentáře.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) s výsledky evropského summitu spokojený není. Premiér Fiala podle něj nepochopil, jaká pravidla v Unii platí. „Rozhodují velké země a tyto velké země si nenechaly vzít to, co si nechat vzít nechtěly,“ tvrdí. Německo podle Havlíčka zastropování cen plynu nepřipustí. Své pojetí solidarity v EU podle něj prokázalo tím, že oznámilo podporu své ekonomiky ve výši dvou set miliard eur.

Náměstek ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla s Havlíčkem nesouhlasí. „Soudržnost celé sedmadvacítky je vidět. Každý týden se daří schvalovat různá nařízení a je to vidět i na evropském trhu. Když se podíváme na ceny plynu, pohybovaly se i nad hranicí 350 euro za megawatthodinu a teď, k dnešnímu dni, byla zavírací cena na úrovni 66 eur za megawatthodinu,“ argumentuje.

Českému průmyslu dochází čas

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar vidí v závěrech summitu úspěch i rozpaky. Úspěšné podle něj je, že se o zastropování cen plynu a elektřiny začalo jednat. Evropská komise teď podle něj musí přijít s technickým řešením. Rozpaky naopak plynou z toho, že řešení ještě není u konce.

„My už opravdu nemáme času nazbyt. Především český průmysl a velké firmy jsou na tom velmi špatně. Některé musí propouštět, některé už se stěhují mimo Českou republiku, mimo Evropu,“ tvrdí Špicar. Z německého národního opatření podle něj mají firmy strach. Doufají totiž v celoevropské řešení. Pokud si budou státy pomáhat samy, tak podle něj Česko s „prázdnou kasou“ nemůže vyhrát.

Havlíček ale v evropskou solidaritu nevěří, ačkoli by si ji přál. Některé členské státy EU podle něj společné řešení nechtějí. Důležitá jsou proto ta národní. „Od dubna říkáme ministru průmyslu, aby se připravil dočasný rámec. Do konce srpna se neudělalo vůbec nic. Kdyby nelítaly hromy blesky, tak se dočasný rámec, což je podpora pro větší podniky, vůbec nepřipraví,“ myslí si.

Neděla liknavost vlády nepřipouští. „Dočasný krizový rámec byl schválen a v tomto týdnu byl dokonce upraven a doplněn na jednání vlády ve vztahu ke změnám, které byly nejen v zastropování cen energií, ale právě i ve vztahu ke změnám dočasného krizového rámce. Zároveň se podařilo s Evropskou komisí vyjednat další parametry,“ oponuje náměstek. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
10:47Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 8 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
včera v 09:59

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
včera v 06:00

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
31. 3. 2025Aktualizováno31. 3. 2025

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
31. 3. 2025

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
31. 3. 2025
Načítání...