Ministr Jurečka odvolal šéfa Lesů ČR Vojáčka. Další vrcholní manažeři podniku rezignovali

Vicepremiér a ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) odvolal generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) Josefa Vojáčka. Zdůvodnil to manažerskými pochybeními a neefektivní reorganizací firmy, Vojáček však své kroky hájí. Po jeho odvolání rezignovali i čtyři zbývající vrcholní manažeři státních LČR, skončí k 3. lednu. Lesy ČR dočasně povede Jiří Groda z Lesní správy Vítkov.

„Děkuji všem zaměstnancům a partnerům Lesů ČR za spolupráci, zvládnutí kalamity a překonání zřejmě nejkrizovějšího období podniku. Svému nástupci přeji hodně úspěchů,“ sdělil Vojáček. Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová uvedla, že podnik rozhodnutí ministra respektuje.

LČR obhospodařují zhruba polovinu lesů v Česku. „Při problémech, se kterými se lesníci musí potýkat, není možné řídit podnik centrálně z několika málo míst, naopak je třeba naslouchat těm, kteří nejlépe znají daný region a podle toho přijímat efektivní opatření v místě,“ kritizoval reorganizaci podniku Jurečka, který vede resort dočasně do očekávaného jmenování Zdenka Nekuly (KDU-ČSL) ministrem.

Lesy při reorganizaci mimo jiné nahradily svých jedenáct krajských ředitelství sedmi oblastními ředitelstvími. Změna organizační struktury s vytvořením oblastních ředitelství podle Jurečky vedla ke zhoršené spolupráci a komunikaci s místními samosprávami, zejména na úrovni lesních správ.


Vojáček je však přesvědčen, že restrukturalizace byla správná. Přinesla podle něj zjednodušení administrativy, snížení počtu administrativních zaměstnanců a pokles režijních nákladů. „Rozhodnutí pana ministra respektuji a nepřísluší mi ho komentovat. Nicméně celou svou profesní kariéru stavím na tom, že za mě hovoří výsledky mé práce a čísla jsou jasná,“ uvedl. Podle Vojáčka podnik výrazně zlepšil své hospodářské výsledky. „Dnes máme na účtech deset miliard korun a čtyři miliardy zisku, považuji to za úspěch,“ podotkl.

Mimo nevydařené transformace státního podniku do nové organizační struktury oblastních ředitelství ale patří k důvodům odvolání generálního ředitele i některá další manažerská pochybení a personální politika, uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Ve funkcích kromě Vojáčka končí i další čtyři členové vrcholného vedení státního podniku. Ti se rozhodli po odvolání generálního ředitele rezignovat. K 3. lednu skončí správní ředitel Pavel Krpata, obchodní ředitel Petr Urban, ředitel lesního a vodního hospodářství Vladimír Krchov a pověřený ekonomický ředitel Roman Schindler. 

Lesy dočasně povede Groda

Ministerstvo zemědělství ve středu večer oznámilo, že vedením státního podniku byl dočasně pověřen Jiří Groda z Lesní správy Vítkov na Opavsku. 

„Je zkušený lesník, má vysoké odborné znalosti a zná práci ve státním podniku na všech úrovních. Dokáže tak vnímat problémy, které naše lesy a lidé v nich pracující mají, není odtržený od reality. Očekávám od něj, že bude aktivně komunikovat také se zástupci samospráv,“ řekl Jurečka.

Příhoda žádná zásadní pochybení nevidí

Podle předsedy think-tanku Czech Forest Jana Příhody ale současné vedení nedoprovází žádný korupční skandál ani zásadní odborná pochybení. „Z analýz satelitních snímků lze konstatovat, že LČR se daří bojovat s kůrovcovou kalamitou, což dokládají i data o poklesu kůrovcových těžeb a nezpracovaných napadených stromů ke konci roku,“ sdělil. Pokud odejde kompletní vedení, což podle něj naznačují pracovníci podniku, může dojít k destabilizaci fungování státní firmy.

„Manažerská pochybení nejsou ve zdůvodnění ministerstva nějak specifikovaná. Reorganizace vyvolaná potřebou úspor asi nebylo nejšťastnější řešení, ale lze pochybovat, že se jednalo o autonomní rozhodnutí vedení LČR bez vědomí zakladatele, tedy ministerstva zemědělství,“ uzavřel Příhoda.

Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů míní, že fungování podniku nestojí ani nepadá s osobou ředitele. „Změna způsobu řízení státní organizace je možná pouze celkovou reformací a přenastavením procesů,“ sdělila mluvčí sdružení Jana Divišová.

Státní podnik obhospodařuje více než 1,2 milionu hektarů lesů. Loni LČR kvůli kůrovcové kalamitě vytěžily rekordních 14,35 milionu metrů krychlových dřeva. Letos celkovou těžbu po několika předchozích korekcích směrem dolů očekává kolem 11,5 milionu metrů krychlových. Díky rostoucím cenám dřeva se vrátil v letošním prvním pololetí do zisku 680 milionů korun. Loni ve stejném období podnik vykázal ztrátu 480 milionů korun.

Načítání...