Jakmile epidemie není pod kontrolou, vláda už nemá jiné možnosti než drahé restrikce, říká expert Pertold

5 minut
Události, komentáře: Ekonomický účet za koronavirus
Zdroj: ČT24

Nouzový stav a připravovaná opatření mají vždy ekonomické dopady. Podle Filipa Pertolda z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI nejde zatím o stejný lockdown jako na jaře, nicméně se diví, že omezení z hlediska provozu nebo hromadných akcí, koncertů přicházejí tak pozdě. Navíc musí přijít podle něho i opatření ve školství, která jsou však pro společnost „velmi drahá“, uvedl v pořadu Události, komentáře.

Zaměřené restrikce mají podle Pertolda výhodu, že vláda má možnost subjekty odškodňovat, pokud chce, kdežto podobný krok při „uzávěrách školství“ jde velmi obtížně. „Negativní dopady na studenty jsou dlouhodobé a obtížně vyčíslitelné,“ vysvětluje.

A zdaleka podle něho nejde jen o škody napáchané v morální, vzdělanostní či sociální oblasti, ale mohou být i čistě ekonomické. „Akorát se projeví v dlouhém období, když nastoupí na trh práce,“ konstatuje.

Nepopírá ovšem fakt, že kvůli koronaviru například řada žáků i učitelů objevila kouzlo internetu a on-line připojení, což může výuce do budoucna naopak prospět. Jeden z hlavních problémů české společnosti podle něho totiž je, že se v ní chudoba dědí. „A de facto tyto lockdowny nebo uzávěry školství, to tu dědičnost vlastně ještě zvyšuje,“ vysvětluje Pertold.

Zmíněné odškodňování je podle Pertolda obecně ale namístě, přestože to znamená, že se kvůli tomu zvedá dluh Česka. I když, jak upozorňuje, zatímco na jaře bylo rychlé uzavření ekonomiky na místě, nyní je otázkou, zda se na druhou vlnu pandemie nešlo lépe připravit.

„Na začátku tohoto roku bylo správné, že došlo k uzávěře ekonomiky tak rychlým způsobem. A bylo dobré se na to zadlužit. Je ale otázka, zda v současné chvíli muselo dojít k takovým uzávěrám, k jakým dochází, zda se vláda neměla na to připravit lépe v oblasti trasovacích, testovacích a dalších kapacit,“ konkretizoval.

Rozhodovali epidemiologové?

Souhlasí také s tím, že by nemusel být špatný odškodňovací zákon, tak jak o něm mluví TOP 09. Strana navrhuje do budoucna upravit odškodňování podnikatelů postižených vládními opatřeními proti koronaviru. Například pokud se vlivem opatření podnikatelům činnost zcela zastaví, stát by jim podle předlohy měl kompenzovat fixní náklady v plné výši, v případě omezení činnosti by se jednalo o náhradu ve výši poloviny fixních nákladů.

Někteří ekonomové ale zaujímají razantnější postoje, pokud jde o další zadlužování. Například ekonom, někdejší šéf Fondu národního majetku Roman Češka v Reflexu mluví o tom, že „dostali téměř neomezenou moc epidemiologičtí fachidioti, jimž chybí chápání širších souvislostí“, a že až nastane čas splácet a nebude z čeho, tak to vyřeší například výrazná inflace. Pertold takový postoj ale nesdílí.

„Myslím si, že v posledních dvou měsících vůbec epidemiologové neměli moc šanci mluvit do opatření, nebo velmi málo. Naopak zvítězila lobby co největšího rozvolňování, nenošení roušek a tak dále. A to nás teď bude stát velké peníze, protože jakmile epidemie uteče, není pod kontrolou, tak vláda už nemá jiné možnosti než jenom ty drahé,“ dodává Pertold. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Ani v loňském roce se státu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Schodek zůstal vysoký a představoval 271 miliard korun. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend nadále představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí, uvedl ve výroční zprávě za loňský rok Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten rovněž varoval před tím, že systém dotací v Česku čelí zásadním problémům.
07:42Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 2 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 2 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
před 18 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 20 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
včera v 06:00

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025
Načítání...