Hypotéky: poslanci navrhují úlevy pro mladé rodiny

8 minut
Události: Jak silné mají být pravomoce ČNB u hypoték
Zdroj: ČT24

Poslanci rozpočtového výboru se v pátek opět zabývali novelou zákona, která posiluje roli centrálních bankéřů určovat pravidla pro poskytování hypoték. Jednali s akademiky i se zástupci České národní banky. Podali také první pozměňovací návrhy, například některé úlevy pro mladé rodiny. Novela zákona už prošla prvním čtením.

Centrální banka má novelou získat více pravomocí při určování limitů, komu můžou komerční banky na bydlení půjčit.

ČNB přitom už předloni vydala zpřísněná doporučení, jak mají banky k poskytování hypoték přistupovat. Finanční instituce tak loni poskytly téměř o pětinu méně hypoték než v roce předchozím.

„Může dojít ke zhoršení ekonomické situace a to je důvod, proč zavádíme tyto makroobezřetnostní ukazatele. Aby banky v horších časech nezvyšovaly podíl špatných úvěrů třeba tím, že by klienti neměli na splácení těchto úvěrů,“ řekl viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký.

Na trhu však ceny nemovitostí stále rostou, a tak stoupá i částka, kterou si lidé v průměru na bydlení půjčují. Tohoto trendu se ČNB obává a chce větší pravomoci. 

Podle mluvčí ČNB Markéty Fišerové zůstávají úvěry na bydlení nadále levné a ani regulaci hypoték nepovažuje centrální banka za zásadní zdroj nedostupnosti bydlení. Tím je nedostatečná nabídka bytů, uvedla mluvčí pro agenturu ČTK. 

Poslanci požadují změny v novele

Návrh novely stále odmítá ODS, která požadovala dokonce jeho zamítnutí. Vstřícnější jsou komunisté. „Budeme zvažovat, zda ho korigovat, či nikoliv. Opodstatnění to ale má, ta obava je na místě, jsou tady negativní příklady z nedávné minulosti,“ zmínil místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jiří Dolejš (KSČM). 

„Ta doporučení fungují, není důvod je překlápět do zákonné podoby a čekat, že ČNB bude ještě přísnější. Vzhledem k tomu, jak kvalitní bankovní sektor máme, k tomu není důvod,“ podotkl další místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS). 

Kritické jsou také další opoziční strany a plánované rozšíření kompetencí centrálních bankéřů chtějí omezit. „Chtěli bychom vyškrtnout některé pravomoci, které si chce nově ČNB uzurpovat. Pokud nebudou přijaty naše pozměňovací návrhy, co jsme předložili a předložíme, tak novelu nepodpoříme,“ uvedl člen rozpočtového výboru Tomáš Martínek (Piráti). 

V novele uvedená mírnější pravidla pro lidi do 36 let chce ještě dál změkčit – spolu s Piráty i dalšími poslanci – také člen rozpočtového výboru Patrik Nacher (za ANO). „Podle novely by oba měli být v této věkové kategorii. Náš návrh spočívá v tom, že jeden z páru by měl věk do 36 let,“ přiblížil.

K debatě nad novelou se rozpočtový výbor znovu vrátí 18. března.

Babiš chce jednat o postupu bank s Rusnokem

Situaci na trhu s bydlením chce řešit s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem premiér Andrej Babiš (ANO). Probrat hodlá hypoteční politiku bank s ohledem na dostupnost bydlení.

Finanční instituce se podle Babiše obávají realitní bubliny, a proto požadují vyšší zajištění hypoték. Premiér ale uvedl, že banky musí u hypoték nést riziko podnikání. „ČNB je nezávislá, ale je skutečně potřeba, aby banky měly svoji strategii a byly vstřícné vůči lidem,“ řekl Babiš pro Blesk.cz.

Podle něj je zásadní budovat dostupné byty pro mladé rodiny. Hlavní roli by v tom podle premiéra měla mít města. Apeloval na ně, aby využila vládní program Výstavba s dotacemi a úvěry na sociální a dostupné byty. Podle agentury ČTK zmínil i možnost daňového zvýhodnění pro pořízení prvního bydlení, které by se nevztahovalo na nákup investičních bytů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 6 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 22 hhodinami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
včera v 16:57

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
včera v 13:52

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
včera v 06:00

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025
Načítání...