Družbou znova proudí ropa do Evropy

Ukrajinský provozovatel ropovodů Ukrtransnafta obnovil transfer ropy k evropským klientům ropovodem Družba. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení společnosti. Dodávky ropovodem, kterým teče ropa i do České republiky, byly přerušené koncem dubna kvůli znečištění ropy organickým chloridem.

Do ropovodu Družba, kterým teče z Ruska přes Bělorusko ropa i do České republiky, se koncem dubna dostala ropa s vysokým obsahem organického chloridu, který mimo jiné způsobuje korozi a při vysokých teplotách může vytvářet jedovatý chlór.

Země napojené na ropovod proto zastavily dovoz ruské ropy. To přispělo k růstu globálních cen ropy na nejvyšší hodnotu za šest let a přimělo rafinerie v zemích, které ropovod obsluhuje, obstarat si náhradní dodávky.

„Ve 14:35 (13:35 SELČ) Ukrtransnafta obnovila přepravu ropy k evropským zákazníkům prostřednictvím ropovodu Družba,“ uvádí se v prohlášení. Podle firmy k tomu přispěli odborníci z maďarské ropné firmy MOL. Ti provedli dodatečné analýzy ropy, která je v současnosti v potrubí, a potvrdili, že jsou připraveni ji přijmout.

Bělorusové chtějí odškodnění

Ukrajina nyní oznamuje, že strategická surovina Družbou již znovu proudí do centrálních částí starého kontinentu – a děje se tak ve stejnou chvíli, kdy znečištění ropy komentuje běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Právě v Bělorusku se totiž Družba rozděluje na dvě větve – severní vede do Polska a Německa, jižní pak přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Kapacita ropovodu činí až jeden milion barelů ropy denně, což je zhruba jedno procento globální poptávky.

Minsk také ruskou ropu zpracovává a ropné produkty pak prodává do zahraničí. Již koncem dubna země odhadla, že její ztráta ze snížení vývozu ropných produktů bude 100 milionů USD (2,3 miliardy korun). Nyní Lukašenko prohlásil, že škody, které znečištěná ropa jeho zemi způsobila, jsou obrovské a že čeká odškodnění.

„Právě teď hodnotíme škody, škody na potrubí, zařízení ropovodu (včetně čerpadel na zařízení a podobně) a v ropných rafineriích jsou obrovské,“ sdělil Lukašenko. Podle něj mohou náklady na odstranění škod dosáhnout stovek milionů dolarů a doufá, že Rusko tyto náklady nezpochybní. 

Český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v pátek uvedl, že ruská ropa pro rafinerii v Litvínově přiteče do Česka zřejmě kolem 20. až 22. května místo původně očekávaného 15. května. Za zpoždění mohou technické problémy. Vláda tak s největší pravděpodobností bude jednat o další zápůjčce ropy ze státních rezerv pro Unipetrol, provozovatele rafinerie.

Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora teče ropa ropovodem Družba do Česka tři až pět dnů. Obnovení dodávek do Česka však závisí i na dalších faktorech.

S výpadky dodávek prostřednictvím ropovodu Družba jsou už z minulosti zkušenosti, zejména z 90. let. Přerušení dodávek mělo nejrůznější příčiny – od požadavku tehdejšího Sovětského svazu na platbu ve volně směnitelné měně přes spory mezi Ruskem a Ukrajinou o výši tranzitních poplatků až po zaplněné české zásobníky. Potíže s dodávkami občas působilo i počasí.

Ke kontaminaci ropy ale v Rusku dochází zřídka. Podle obchodníků se vyšší podíl organického chloridu objevil v ruské ropě zhruba před deseti lety, avšak znečištění bylo mnohem nižší.