Dopravcům bez registrace v mýtném systému hrozí stotisícová pokuta. Žádná tolerance, varuje ministr

Od prosince musí být dopravci, kteří chtějí využívat dálnice, zaregistrovaní v novém mýtném systému. Pokud se do systému nepřihlásí, hrozí jim pokuta až 100 tisíc korun. Stát peníze hodlá vymáhat hned od začátku spuštění nového mýta, dopravcům žádné toleranční období neposkytne, upozorňuje ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Z očekáváného půlmilionu vozidel zatím do nového systému byla zaregistrována pouhá čtvrtina. Umožnění lhůty, během níž by stát dopravcům prominul nestihnutí registrace v novém systému, by podle ministra bylo nezákonné. Stát proto bude od 1. prosince okamžitě kontrolovat splnění všech povinností k mýtu a případně vymáhat sankce za jejich porušení.

Řidičům nezaregistrovaných vozidel hrozí v blokovém řízení pokuta až pět tisíc korun, ve správním řízení potom 100 tisíc korun. Stotisícová pokuta může být uložena rovněž dopravcům.

Malí dopravci se zatím do systému příliš nehlásí

Registrace do nového mýtného systému, které začaly 22. září, zatím postupují pomalu zejména u malých dopravců s méně než deseti vozidly. Ti dosud přihlásili kolem třinácti tisíc aut, tedy necelých pět procent z celkového počtu této skupiny firem. Malí dopravci přitom v souhrnu tvoří až pětaosmdesátiprocentní většinu v současném mýtném systému.

Z velkých dopravních firem se přihlásilo více než 71 procent dopravců. Problémy jsou také s registracemi zahraničních dopravců, zejména z Polska, odkud by mělo být přihlášeno ještě zhruba 94 tisíc vozidel. Kvůli pomalé registraci se ministerstvo obává, že po spuštění nového systému se budou na obchodních místech a silnicích tvořit fronty.

Stát i budoucí provozovatel mýta, společnost CzechToll, proto posílili informační kampaň. Kremlík v minulých dnech poslal dopis svým protějškům z okolních států, ve kterém je požádal o spolupráci při informování tamních dopravců. Posílena by měla být i kampaň v médiích a na informačních místech.

Přípravu nového mýtného systému provázejí právní spory. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v září zatím nepravomocně zakázal plnění mýtné smlouvy, a to s ročním odkladem. Stát proti tomu podal rozklad. CzechToll i přes spory ujistil, že mýto bude spuštěno podle plánu.

Konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a slovenské SkyToll zvítězilo v tendru na nový mýtný systém a jeho provozovatele loni. Uspělo s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz. Proti průběhu tendru i platnosti mýtné smlouvy protestoval současný provozovatel Kapsch, který v soutěži neuspěl s původní nabídkou přes 13 miliard korun.