Brexit může být novou příležitostí pro české firmy, tvrdí ředitelka obchodní komory

29 minut
Byznys ČT24: Odchod Británie z EU jako obchodní příležitost
Zdroj: ČT24

České firmy se připravují na změny, které přinesl odchod Spojeného království z Evropské unie. Čekají je důkladnější kontroly na hranicích nebo vyplňování celních protokolů. Některé z nich budou muset své zboží také upravit podle britských norem. Zdražování produktů i služeb hrozí kvůli kontrolám nebo jiným problémům s logistikou. Podle výkonné ředitelky Britské obchodní komory v Česku Marcely Černochové ale brexit přinesl i pozitivní změny. Firmy mohou například využít příležitosti k prosazení na britském trhu.

„Je možné se na vše dívat i pozitivně jako na novou příležitost. Hodně českých exportérů vnímá Británii spíše jako doplňkový trh. Nové náklady spojené s administrativou, certifikací a logistikou přimějí spoustu společností se na tento trh zaměřit, otevřít si zde pobočku a využít příležitosti,“ uvedla.

Černochová pobrexitovou Velkou Británii jako rizikový trh nevnímá, podle ní se jedná o prostředí se spoustou perspektiv. Problémy způsobené odchodem z EU údajně řeší obě strany. „Záleží na sektorech i individuálním nastavení firem. Některé britské společnosti to berou jako výzvu. Nepanuje zde příliš pesimistická nálada,“ řekla Černochová.

Británie je pro Česko dlouhodobě jednou z nejdůležitějších exportních destinací. Vývozní bilance je přitom ve výrazném přebytku, z Česka do ostrovní země putuje více zboží, než se z ní dováží. Český export v roce 2019 přesáhl až dvě stě miliard korun. Z Británie do tuzemska naopak připutovalo zboží za více než sedmdesát miliard korun.

Černochová: Jednotný trh EU s Británií je minulostí

Nově vzniklá dohoda o vzájemných vztazích, kterou 24. prosince Velká Británie uzavřela s Evropskou unií, přitom čítá zhruba 1250 stran, dalších 800 stran tvoří přílohy. Podle Černochové je nicméně dobře, že se „podařilo dohodu uzavřít na poslední chvíli a skončily čtyři roky nejistoty“. Pro obchod je to prý dobrá zpráva.

„Je nutné se smířit s tím, že jednotný trh EU s Británií je minulostí. Místo něho jsou zde dva samostatné trhy a regulační právní prostory. S tím musíme pracovat,“ podotkla. Největším problémem bude podle ní byrokracie, která zasáhne firmy na obou stranách. Situaci bude komplikovat zejména zdržení způsobené celními povinnostmi.

obrázek
Zdroj: ČT24

Nová pravidla i přes komplikace některé z českých podniků od obchodování za Lamanšským průlivem neodradí. Mezi nimi je například autosalonová firma Albion Cars, jejíž spolumajitel Martin Veselý z britského trhu odejít nehodlá. „V žádném případě. Budeme mít určitě spoustu zákazníků, pro které bude důležitá tradice britských vozů,“ řekl v pořadu Byznys ČT24.

Podobně se vyjádřil také Tomáš Bártek, marketingový ředitel společnosti Lentiamo, která se zabývá prodejem optiky. „V záměrech nepřemýšlíme o tom, že bychom odešli z Británie. Přibyl tam akorát celní formulář, ale jsme na to už zvyklí z jiných zemí, kde obchodujeme,“ řekl.

Brexit ovlivnil cestování, vzdělání i roaming

Dohoda EU a Velké Británie vešla v platnost na začátku letošního roku. V ostrovním státě například už neplatí evropský průkaz zdravotní pojišťovny. Je tak nutné si sjednat komerční pojistku. Do konce září bude možné vycestovat na občanský průkaz, poté už jen s pasem.

Ministerstvo zahraničí nicméně doporučuje mít pas u sebe i teď. Británie rovněž vystoupila ze společné roamingové zóny a tamní univerzity už nebudou zahrnuty v nabídce studijního programu Erasmus. Ke studijním a pracovním pobytům delším než půl roku bude od léta potřeba vízum.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Růst státního dluhu je hrozbou pro stabilitu veřejných financí, míní NKÚ

Ani v loňském roce se státu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Schodek zůstal vysoký a představoval 271 miliard korun. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend nadále představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí, uvedl ve výroční zprávě za loňský rok Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten rovněž varoval před tím, že systém dotací v Česku čelí zásadním problémům.
07:42Aktualizovánopřed 36 mminutami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 1 hhodinou

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 1 hhodinou

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
před 17 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 19 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
včera v 06:00

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025
Načítání...