Vláda neplní dohodu s lékaři, tvrdí zdravotnické odbory a komora. Hrozí opět protesty

3 minuty
Události: Další možné protesty lékařů
Zdroj: ČT24

Zástupci zdravotnických odborů a České lékařské komory se obávají neochoty kabinetu splnit dohodu uzavřenou s premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) o personální situaci v nemocnicích. Z dohody, která odvrátila protesty lékařů, je podle komory splněn jen růst platů. Zákon o odměňování, změna zákoníku práce či vzdělávání zatím chybí. Zvažují proto další protesty. Podle ministerstva zdravotnictví se na změnách postupně pracuje. Dohodu se daří naplňovat i podle premiéra.

„Stále máme důvodnější obavy, že dohoda, na jejímž základě skončila nemocniční akce, nebude ze strany vlády plněna. Cílem nebylo zastavit zdravotnictví, vyhnat lékaře a sestry z nemocnic a omezovat pacienty. Cílem bylo ukázat, v jak katastrofálním stavu zdravotnictví je,“ prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek.

„Pracuje se na těch věcech, není to nevůle. Je klíčové, aby ministerstvo zdravotnictví s klíčovými aktéry dospělo k nějakému dobrému řešení. Nikdo nemůže říct, že vláda neplní dohodu. Navýšení platů jsme splnili do poslední koruny,“ reagoval předseda vlády Petr Fiala (ODS).

17 minut
Tisková konference odborů a České lékařské komory k situaci ve zdravotnictví
Zdroj: ČT24

„To, co nám zbývá ještě splnit, je změna zákonů ohledně odměňování a zákoníku práce,“ řekl na kritiku odborů a komory náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník (KDU-ČSL).

Podle komory byl splněn jen růst platů. „Přes celou řadu problémů se dá říct, že tento bod byl splněn, ale bohužel jako jediný,“ podotkl Kubek. Obává se ale, že k dalším změnám nedojde.

Formu protestů ani jejich termín Kubek na dotazy novinářů upřesňovat nechtěl. „Načasujeme je tak, aby si jich politici co nejvíc všimli,“ popsal. „Budeme se snažit nepoškodit pacienty, ale dát politikům pořádně do kožichu,“ dodal. Organizátoři se podle něj z posledních protestů poučili a čerpají zkušenosti i ze zahraničí. „Bude následovat akce, která bude pravděpodobně mnohem razantnější než ta z loňského podzimu,“ poznamenal Kubek.

Loni na podzim byl hlavním tématem protestů maximální počet hodin dobrovolné přesčasové práce, který byl zvýšen na 832 hodin za rok. Změnou zákona byl vrácen na původní poloviční úroveň, která je podle lékařů stále nadměrnou zátěží. Při jednáních byly přislíbeny změny v organizaci práce a služeb v nemocnicích. „V některých nemocnicích se věci posunuly, což je výsledek hlavně aktivity konkrétních lékařů na konkrétních odděleních,“ doplnil viceprezident ČLK Jan Přáda.

Příprava slíbených legislativních úprav, které dohoda obsahuje, jde podle ČLK pomalu. Ministerstvo připustilo, že jednání o zákonu o odměňování zdravotníků byla komplikovaná, kromě komory a odborů se jich účastnili i zástupci zdravotních pojišťoven, Unie zaměstnavatelských svazů nebo asociace nemocnic. „Ty (názory) byly velmi odlišné a v zásadě pokrývaly celé spektrum možných přístupů, často byly vzájemně naprosto protichůdné a v mnoha klíčových oblastech nebyla nalezena shoda,“ informoval resort. Připravil vlastní návrh, který členům pracovní skupiny představí 24. května.

Vrchní ředitel sekce legislativy ministerstva Radek Policar na dotaz ČTK, zda návrh počítá i se sjednocením platů ve státních nemocnicích a mezd v těch soukromých, řekl, že návrh tímto směrem míří, půjde ale o kompromis.

Zákoník práce

Komora zatím neviděla ani chystanou novelu zákoníku práce, podle ministerstva bude další jednání vedené resortem práce 22. května. Podle předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníkové je tak nereálné, aby se změny stihly s platností od 1. ledna 2025, jak bylo přislíbeno. „Bylo řečeno, že budeme hledat možnosti benefitů pro zdravotníky nebo dřívějšího odchodu do penze,“ shrnula další požadavky, které se podle ní neplní.

Pomalu jdou podle nich také změny ve vzdělávání, ministerstvo podle Kubka odmítá zákon o vzdělávání lékařů novelizovat, což velké změny neumožňuje.

Podle resortu organizace, které loňské protesty pořádaly, také nenaplnily své přísliby. „Organizace skutečně protest odvolaly, nicméně podle informací z nemocnic není patrné zapojení většího počtu lékařů do služeb, než jak tomu bylo před protestem,“ uvedlo ministerstvo ve vyjádření. Podle Kubka komora nic takového neslíbila, protože přesčasová práce je rozhodnutím každého zaměstnance.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěPolicie zřejmě získá snadnější přístup do rejstříku trestů, schválila sněmovna

Policie zřejmě získá snadnější přístup do rejstříku trestů a evidence přestupků. Sněmovna to schválila v rámci novely o předávání informací v EU. Poslanci mají na programu také poslaneckou novelu k omezení odkladů zahájení povinné školní docházky. Na programu je v závěrečném kole projednávání také například návrh nového zákona o kybernetické bezpečnosti a úprava k růstu obranných výdajů.
09:01Aktualizovánopřed 2 mminutami

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
před 3 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 3 hhodinami

Za vyhrožování úředníkovi na internetu udělil soud muži podmínku a pokutu

Muže, který na sociálních sítích vyhrožoval v době pandemie koronaviru úředníkovi, odsoudil soud k podmíněnému trestu, také musí zaplatit peněžitou pokutu. Úředníkova advokátka vnímá verdikt jako důležitý okamžik. Podle ní vymezuje, co si lidé můžou k zaměstnancům veřejných institucí dovolit a co už je za hranou. Policie radí všechny takové případy oznamovat.
před 3 hhodinami

Sněmovna přerušila schůzi k digitalizaci na neurčito

Poslanci večer přerušili na neurčito mimořádnou schůzi k digitalizaci stavebního řízení, kterou vyvolalo opoziční ANO. Místopředseda hnutí Karel Havlíček označil projekt digitalizace za naprosté a systémové selhání vlády. Zopakoval, že ANO v nejbližších dnech kvůli projektu podá trestní oznámení. Podle šéfa resortu školství Mikuláše Beka (STAN), který zastoupil ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN), je jednání předčasné vzhledem k tomu, že audit bude hotový až na přelomu května a června.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Silné deště na východě Česka vytopily desítky budov

Část Přerovska ve čtvrtek postihly lokální bouřky, ty nejsilnější zasáhly Ústí, Černotín a Skaličku. S přívalovými dešti se setkali lidé například také v Hranicích či na Potštátsku. V Ústí přívalové deště vyplavily i několik nemovitostí. Hasiči na mnoha místech čerpají vodu a čistí komunikace od nánosů bahna, řekl jejich mluvčí Radek Buryánek. Po odpoledních přívalových deštích zasahovali hasiči také ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku. Nejvíc zasažený byl Domanín.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Hasičem roku se stal Karel Žilinský za záchranu chlapce

Hasičem roku se stal Karel Žilinský z Moravskoslezského kraje za záchranu chlapce, který spadl z okna na střechu autobusové zastávky. Slavnostní vyhlášení výsledků 16. ročníku ankety se uskutečnilo ve čtvrtek ve Španělském sále Pražského hradu. Loňským hasičským zásahem roku se stalo zvládnutí povodní na Jesenicku. Velitelem roku byl vyhlášen Jan Pastucha za pohotové reakce a schopnost určit nejkritičtější místa v oblasti povodní.
před 13 hhodinami
Načítání...