Hasiči a policisté dostanou přidáno 2500 korun měsíčně, sdělil po jednání s odbory bezpečnostních sborů ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Kromě již slíbených 1500 korun v tarifní složce získají dalších tisíc korun jako stabilizační příspěvek. Hasičům a policistům, kteří pracují ve směnném provozu, by se měly platy zvednout ještě o trochu více. Zástupci odborů doplnili, že by se navýšení mělo týkat i ostatních bezpečnostních sborů. Výsledek jednání považují za posun, spokojeni jsou ale jen částečně. Ministr o situaci jednal i s prezidentem Petrem Pavlem.
Hasiči a policisté by měli podle Rakušana dostat přidáno 2500 korun
Platy se mají zvedat o pět procent i v letech 2026 a 2027, příslušníkům podle Rakušana zůstane po tyto roky i stabilizační příspěvek. „U většiny policistů bude (zvýšení) ještě o něco málo vyšší, a to 2650 korun, protože slouží ve směnném provozu,“ doplnil ministr. Podle něj jde v současné době o maximum možného.
Prostředky na navýšení získá podle Rakušana ministerstvo přesunem z položky výdajů na sociální dávky. Nepřekročí tedy již schválený návrh rozpočtu. K přesunu má již souhlas ministerstva financí.
Další setkání s odborovými organizacemi se podle Rakušana uskuteční v lednu. Řešit by s nimi chtěl například nástupní platy policistů nebo cílové stavy počtu policistů. V Česku sloužilo k počátku října podle údajů policejního prezidia 40 418 policistů, služebních míst bylo 46 162.
Podle Rakušana také vznikne pracovní skupina, která se bude zabývat agendami, které policii nadměrně zatěžují. Ministr uvedl, že se bude zabývat nejen nadbytečnou byrokracií, ale také upuštěním od některých agend, které však bude zřejmě vyžadovat legislativní změny.
Rakušan o situaci ve čtvrtek diskutoval i s Petrem Pavlem. Ministr prezidenta informoval o zřízení pracovní skupiny k omezení přebytečné byrokracie v policejní práci a o tom, že policisté dostanou od příštího roku přidáno 2500 korun, respektive 2650 Kč pro příslušníky ve směnném provozu. „Pan prezident se samozřejmě ptal i na to, jestli je to nějak vázáno na ty protesty. Tuhle odpověď mu dát neumím, tu mu musí dát odborové organizace. My jsme se bavili o výsledku. Myslím si, že pan prezident s ním byl spokojen,“ doplnil.
O protestu budou odboráři ještě jednat
Zástupci odborů bezpečnostních sborů považují zvýšení platů příslušníků o 2500 korun za posun. S růstem, který jim ve čtvrtek přislíbil ministr, jsou ale spokojeni jen částečně. Zda uskuteční protest naplánovaný na 21. listopadu před budovou ministerstva vnitra, musí ještě projednat s dalšími členy odborů. Jasno by mohli mít do tří dnů.
Podle předsedy Unie bezpečnostních složek (UBS) Aleše Lehkého je částka pro příslušníky výrazný posun. Rozdělení na tarifní složku a stabilizační příspěvek však odborář označil za balancování na hraně. „Samozřejmě představujeme si tu částku mnohem vyšší, protože ministr sliboval deset procent. Deset procent to není, protože by to odpovídalo částce okolo čtyř tisíc korun do tarifních tříd,“ řekl Lehký. Předloží nyní proto výsledek jednání výkonnému sboru UBS, který rozhodne o plánovaném protestu.
„Myslíme si, že je to uchopitelné. Jednání dopadlo tak, jak jsme částečně chtěli,“ řekl předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič. Nyní vyjednanou částku považuje za minimum, v příštím roce by podle něj měly odbory s Rakušanem dále jednat. „Samozřejmě naše představa byla, že to půjde do tarifu a ještě se seženou peníze na stabilizaci bezpečnostních sborů,“ uvedl. Místopředseda odborové organizace bezpečnostních sborů Martin Červenka dodal, že je potřeba udělat komplex kroků, které opět zatraktivní policii pro lidi.
Také hasiči podle místopředsedy Odborového svazu hasičů (OHS) Petra Papouška dále proberou, zda chtějí ještě protestovat. I Papoušek vidí v jednáních posun, shoduje se však s ostatními odboráři na tom, že požadavky byly vyšší.
Policisté protestovali již minulý týden
Kvůli nízkým platům a rostoucí byrokracii protestovali někteří policisté již minulý týden. V případech, kdy jim to zákon dovoloval, například neukládali pokuty.
Organizátor protestů z minulého týdne Martin Červenka v pondělí po jednání s policejním prezidentem Martinem Vondráškem uvedl, že podle něj raketově roste počet policistů, kteří od sboru odcházejí do tří let od vzniku služebního poměru. Nedokážou se z platu uživit a musí si hledat jinou práci.
S policejním prezidentem se odboráři dohodli na vytvoření pracovní skupiny, která by se měla zabývat tím, jaké agendy policii zbytečně zatěžují, a také narůstající byrokracií. Ve skupině by měli zasednout policisté ze všech úrovní řízení sboru a dále zástupci všech odborových organizací bezpečnostních složek.