Hasiči a policisté dostanou přidáno 2500 korun měsíčně, sdělil po jednání s odbory bezpečnostních sborů ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Kromě již slíbených 1500 korun v tarifní složce získají dalších tisíc korun jako stabilizační příspěvek. Hasičům a policistům, kteří pracují ve směnném provozu, by se měly platy zvednout ještě o trochu více.
Hasiči a policisté by měli podle Rakušana dostat přidáno 2500 korun
Platy se mají zvedat o pět procent i v letech 2026 a 2027, příslušníkům podle Rakušana zůstane po tyto roky i stabilizační příspěvek. „U většiny policistů bude (zvýšení) ještě o něco málo vyšší, a to 2650 korun, protože slouží ve směnném provozu,“ doplnil ministr. Podle něj jde v současné době o maximum možného.
Další setkání s odborovými organizacemi se podle Rakušana uskuteční v lednu. Řešit by s nimi chtěl například nástupní platy policistů nebo cílové stavy počtu policistů. V Česku sloužilo k počátku října podle údajů policejního prezidia 40 418 policistů, služebních míst bylo 46 162.
Podle Rakušana také vznikne pracovní skupina, která se bude zabývat agendami, které policii nadměrně zatěžují. Ministr uvedl, že se bude zabývat nejen nadbytečnou byrokracií, ale také upuštěním od některých agend, které však bude zřejmě vyžadovat legislativní změny.
O protestu budou odboráři ještě jednat
Odboráři avizovali kvůli nízkým platům protest na čtvrtek 21. listopadu před budovou ministerstva vnitra na Letné, o protestu však ještě budou jednat.
Aby plánovaný protest zrušily, musely by odbory podle předsedy Unie bezpečnostních složek (UBS) Aleše Lehkého odcházet s garancemi, že jejich požadavky budou splněny. „Očekávám, že ministr vnitra nějakým způsobem přehodnotí své názory a stabilizaci bezpečnostních sborů vezme vážně,“ řekl před jednáním. Odbory podle něj požadovaly již dříve desetiprocentní růst platů a Rakušan to na veřejných shromážděních slíbil.
„Samozřejmě jsme byli ochotní se nějakým způsobem dohodnout. Vláda si přidala 6,9 procenta. Nevidím jediný důvod, proč by příslušníci bezpečnostních sborů, kteří zasahují v kritických situacích, při povodních a podobně, neměli mít stejné ohodnocení,“ sdělil před jednáním předseda UBS. Spokojeni by tak podle něj mohli být zástupci s přidáním zhruba čtyř tisíc korun. Stejně to vidí například hasiči, kteří jsou podle jejich odborového zástupce Pavla Michailoviče podhodnocení a nekonkurenceschopní.
Lehký před jednáním upozornil, že ke zrušení plánovaného protestu by potřeboval nejen Rakušanův slib na splnění odborářských požadavků, ale i garance. Dodal, že se situace týká i vězeňské služby či celníků, potřeba je proto i souhlas ministra spravedlnosti Pavla Blažka či ministra financí Zbyňka Stanjury (oba ODS).
Policisté protestovali již minulý týden
Kvůli nízkým platům a rostoucí byrokracii protestovali někteří policisté již minulý týden. V případech, kdy jim to zákon dovoloval, například neukládali pokuty.
Místopředseda odborové organizace bezpečnostních sborů a organizátor protestů z minulého týdne Martin Červenka v pondělí po jednání s policejním prezidentem Martinem Vondráškem uvedl, že podle něj raketově roste počet policistů, kteří od sboru odcházejí do tří let od vzniku služebního poměru. Nedokážou se z platu uživit a musí si hledat jinou práci.
S policejním prezidentem se odboráři dohodli na vytvoření pracovní skupiny, která by se měla zabývat tím, jaké agendy policii zbytečně zatěžují, a také narůstající byrokracií. Ve skupině by měli zasednout policisté ze všech úrovní řízení sboru a dále zástupci všech odborových organizací bezpečnostních složek.