Hasiči a policisté by měli podle Rakušana dostat přidáno 2500 korun

18 minut
Tisková konference Víta Rakušana k jednání s odbory
Zdroj: ČT24

Hasiči a policisté dostanou přidáno 2500 korun měsíčně, sdělil po jednání s odbory bezpečnostních sborů ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Kromě již slíbených 1500 korun v tarifní složce získají dalších tisíc korun jako stabilizační příspěvek. Hasičům a policistům, kteří pracují ve směnném provozu, by se měly platy zvednout ještě o trochu více. Zástupci odborů doplnili, že by se navýšení mělo týkat i ostatních bezpečnostních sborů. Výsledek jednání považují za posun, spokojeni jsou ale jen částečně. Ministr o situaci jednal i s prezidentem Petrem Pavlem.

Platy se mají zvedat o pět procent i v letech 2026 a 2027, příslušníkům podle Rakušana zůstane po tyto roky i stabilizační příspěvek. „U většiny policistů bude (zvýšení) ještě o něco málo vyšší, a to 2650 korun, protože slouží ve směnném provozu,“ doplnil ministr. Podle něj jde v současné době o maximum možného.

Prostředky na navýšení získá podle Rakušana ministerstvo přesunem z položky výdajů na sociální dávky. Nepřekročí tedy již schválený návrh rozpočtu. K přesunu má již souhlas ministerstva financí.

Další setkání s odborovými organizacemi se podle Rakušana uskuteční v lednu. Řešit by s nimi chtěl například nástupní platy policistů nebo cílové stavy počtu policistů. V Česku sloužilo k počátku října podle údajů policejního prezidia 40 418 policistů, služebních míst bylo 46 162.

Podle Rakušana také vznikne pracovní skupina, která se bude zabývat agendami, které policii nadměrně zatěžují. Ministr uvedl, že se bude zabývat nejen nadbytečnou byrokracií, ale také upuštěním od některých agend, které však bude zřejmě vyžadovat legislativní změny.

Rakušan o situaci ve čtvrtek diskutoval i s Petrem Pavlem. Ministr prezidenta informoval o zřízení pracovní skupiny k omezení přebytečné byrokracie v policejní práci a o tom, že policisté dostanou od příštího roku přidáno 2500 korun, respektive 2650 Kč pro příslušníky ve směnném provozu. „Pan prezident se samozřejmě ptal i na to, jestli je to nějak vázáno na ty protesty. Tuhle odpověď mu dát neumím, tu mu musí dát odborové organizace. My jsme se bavili o výsledku. Myslím si, že pan prezident s ním byl spokojen,“ doplnil.

O protestu budou odboráři ještě jednat

Zástupci odborů bezpečnostních sborů považují zvýšení platů příslušníků o 2500 korun za posun. S růstem, který jim ve čtvrtek přislíbil ministr, jsou ale spokojeni jen částečně. Zda uskuteční protest naplánovaný na 21. listopadu před budovou ministerstva vnitra, musí ještě projednat s dalšími členy odborů. Jasno by mohli mít do tří dnů.

Podle předsedy Unie bezpečnostních složek (UBS) Aleše Lehkého je částka pro příslušníky výrazný posun. Rozdělení na tarifní složku a stabilizační příspěvek však odborář označil za balancování na hraně. „Samozřejmě představujeme si tu částku mnohem vyšší, protože ministr sliboval deset procent. Deset procent to není, protože by to odpovídalo částce okolo čtyř tisíc korun do tarifních tříd,“ řekl Lehký. Předloží nyní proto výsledek jednání výkonnému sboru UBS, který rozhodne o plánovaném protestu.

„Myslíme si, že je to uchopitelné. Jednání dopadlo tak, jak jsme částečně chtěli,“ řekl předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič. Nyní vyjednanou částku považuje za minimum, v příštím roce by podle něj měly odbory s Rakušanem dále jednat. „Samozřejmě naše představa byla, že to půjde do tarifu a ještě se seženou peníze na stabilizaci bezpečnostních sborů,“ uvedl. Místopředseda odborové organizace bezpečnostních sborů Martin Červenka dodal, že je potřeba udělat komplex kroků, které opět zatraktivní policii pro lidi.

Také hasiči podle místopředsedy Odborového svazu hasičů (OHS) Petra Papouška dále proberou, zda chtějí ještě protestovat. I Papoušek vidí v jednáních posun, shoduje se však s ostatními odboráři na tom, že požadavky byly vyšší.

12 minut
Vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) po schůzce s prezidentem Petrem Pavlem
Zdroj: ČT24

Policisté protestovali již minulý týden

Kvůli nízkým platům a rostoucí byrokracii protestovali někteří policisté již minulý týden. V případech, kdy jim to zákon dovoloval, například neukládali pokuty.

Organizátor protestů z minulého týdne Martin Červenka v pondělí po jednání s policejním prezidentem Martinem Vondráškem uvedl, že podle něj raketově roste počet policistů, kteří od sboru odcházejí do tří let od vzniku služebního poměru. Nedokážou se z platu uživit a musí si hledat jinou práci.

S policejním prezidentem se odboráři dohodli na vytvoření pracovní skupiny, která by se měla zabývat tím, jaké agendy policii zbytečně zatěžují, a také narůstající byrokracií. Ve skupině by měli zasednout policisté ze všech úrovní řízení sboru a dále zástupci všech odborových organizací bezpečnostních složek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Regulovat výdejní boxy jako tržnice? Nesmysl, oponuje šéf asociace pro e-komerci starostovi

Některá města omezují možnosti instalace boxů na výdej zásilek. Přistoupila k tomu například Litomyšl a uvažuje o tom i Brno. Podle kritiků velký počet výdejních boxů znehodnocuje prostředí hlavně v centrech měst. Někteří z provozovatelů boxů se ale brání, že k výběru místa i designu přistupují s ohledem na okolí. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích starosta Litomyšle Daniel Brýdl (za Generaci 89) a ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.
před 53 mminutami

De facto: AI usnadňuje dešifrování komunikace i phishing

Použití umělé inteligence pomáhá v průmyslu či při psaní textů, zároveň ale usnadňuje prolomení šifrovaných komunikací nebo phishingové útoky. Umí také falšovat fotky a videa. Odborníci radí, že je lepší mít na sociálních sítích soukromé účty.
před 3 hhodinami

„Nestihli jsme letadlo, které tam ještě nebylo.“ Zrychlení nástupů přináší komplikace

Letiště Václava Havla v Praze začalo na druhém terminálu zrychlovat nástupy do letadel. Požaduje to část nízkonákladových zahraničních aerolinek. U čtyř bran přibyly koncem loňského roku bariéry, za kterými pasažéři čekají. Někteří upozorňují na nedostatek místa i informací.
před 9 hhodinami

Státní rezervy se rozšíří o léky

Státní hmotné rezervy se kvůli občasným výpadkům dodávek rozšíří také o léky. Do konce února skončí výběrové řízení na pořízení antibiotik. Ministerstvo zdravotnictví by do nouzových zásob rádo zahrnulo i antivirotika a přípravky na diabetes nebo onkologická onemocnění.
před 10 hhodinami

Špatné světlo škodí spánku i přírodě, mnohde vadí pouliční lampy

Města jako Praha, Brno nebo Kutná Hora evidují desítky stížností od lidí na veřejné osvětlení. Nejčastěji lidem vadí nové LED lampy, které jim svítí většinou bílým světlem do bytu a v noci ruší spánek. Někde už radnice vyměnily tyto lampy za tlumenější oranžové, někde je opatřily stínítky. Odborníci upozorňují, že výrazné osvětlení v noci může mít negativní vliv na zdraví i přírodu.
před 17 hhodinami

Policie nakoupí zdravotnické vybavení za 7,5 milionu

Vedení policie chce pořídit za sedm a půl milionu korun zdravotnické batohy. K dispozici je mají hlavně hlídky ze speciálních pořádkových a motorizovaných jednotek. S první pomocí při kolapsech, nehodách nebo požárech pomáhají denně. U případů zpravidla jako první zasahují prvosledové hlídky, které slouží na konkrétních místech. Zásadní součástí výbavy je právě zdravotnický batoh. Stěžejní roli má v týmu zdravotník.
před 17 hhodinami

Jídlo bylo poté plné skla, vzpomínají pamětníci na bombardování Prahy

Přesně před 80 lety zažila Praha ničivé bombardování, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Osudové dopoledne má v paměti Pavel Beneš, kterého nálet zastihl, když byl doma, kde se chystal oběd.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Spojenecké bomby na sklonku války omylem připravily o život sedm set Pražanů

Před 80 lety proběhl nálet na Prahu, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Poškozeno bylo 2500 domů, zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Praha přitom vůbec neměla být cílem tohoto útoku.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...