Prezident Petr Pavel se bude nadále snažit zprostředkovat jednání o důchodové reformě, nevyloučil kulatý stůl se zástupci tripartity a s odborníky. Mohlo by se to uskutečnit na přelomu května a června, řekl. V pondělí se sešel s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) poté, co minulý týden zrušilo svoji účast na další schůzce k reformě penzí na Pražském hradě opoziční hnutí ANO. Jurečka potvrdil, že návrh dá vládě 30. dubna. Sněmovna by ji mohla finálně projednat o prázdninách, Senát v září či říjnu, míní.
Pavel chce dál jednat o reformě penzí, Jurečka ji dá vládě na konci dubna
S Jurečkou v pondělí hlava státu probrala data ze zprávy o stavu důchodového systému či harmonogram předložení návrhu důchodové reformy vládě a následně parlamentu. Z materiálů podle Jurečky vyplývá klíčová věc, a to že populace stárne a tempo stárnutí se zrychluje. Proto je nutné důchodovou reformu udělat, a to s ještě větší naléhavostí, poznamenal ministr.
Hrad v pátek oznámil, že ANO zrušilo účast na pondělním jednání. Hnutí to zdůvodnilo tím, že nejvyšší představitelé vlády opakovaně deklarovali, že reformu penzí prosadí nehledě na názor opozice. Prezident vyjádřil z postoje ANO zklamání. Jurečka už tehdy uvedl, že je připraven dát návrh reformy k projednání vládě 30. dubna. Uvedl, že by od ANO očekával odpovědnost místo politikaření a politického marketingu, je ale ochoten dál jednat.
Pavel v pondělí zopakoval, že první březnové jednání považoval za věcné. Účastníci se podle něj domluvili na několika principech, a to, že do debaty jdou všichni se skutečným zájmem na řešení problému, že budou vycházet z prognóz, kalkulací, a nikoli emocí, budou se soustředit na budoucnost a společně komunikovat výstupy z jednání.
Shodu podle něj tehdy účastníci nalezli na tom, že je nutné v důchodovém systému učinit změny a řešit prodloužení věku odchodu do penze. Mechanismus měl být předmětem dalších debat, nicméně nutnost změny parametru, stejně jako změny výše důchodů podle prezidenta sdílely všechny strany.
Jurečka opět osloví opozici
Účastníci prvního jednání se také domluvili na dodání některých materiálů. Od ministerstva ANO požadovalo informace ze zprávy o stavu důchodového systému. Jak Jurečka, tak ANO měli předložit své představy o kategoriích náročných profesí, z nichž by lidé mohli do penze odcházet dříve. ANO zároveň mělo představit svůj návrh takzvaného investičního pilíře. Termínem dodání materiálů byl 7. duben, jediné ANO tak neučinilo, řekl v pondělí Pavel.
Snahu o dosažení kompromisu podle svých slov prezident nevzdává. „Budu se snažit i nadále zprostředkovat jednání, ať už za účasti hnutí ANO, případně dalších aktérů. Hovořili jsme o možnosti svolat kulatý stůl za účasti nejen zástupců tripartity, ale také odborníků,“ poznamenal. Mohlo by se tak stát na přelomu května a června.
Také Jurečka v pondělí řekl, že opět osloví zástupce ANO a SPD k jednání o reformě. Čas hledat shodu podle něj je do druhého čtení ve sněmovně, tedy zhruba tři měsíce. „Mrzí mě, že do toho tímto způsobem hodili vidle a v tento okamžik zvítězil alibismus nad zodpovědností,“ uvedl Jurečka. Věří ale, že je stále prostor pro hledání kompromisu. Vyzval ANO, aby zveřejnilo svůj návrh reformy.
Předseda ANO a expremiér Andrej Babiš v pondělním videu na sociálních sítích uvedl, že hnutí nebude „dělat vládě hlupáky“. Premiér Petr Fiala (ODS) se podle Babiše jasně vyjádřil na nedávném sněmu občanských demokratů, že jej názor opozice nezajímá.
Fiala na kongresu řekl, že reformu vláda prosadí, ať už k tomu dá opozice souhlas, nebo ne. Je to jeden z hlavních slibů vlády, uvedl. V pondělí ministerský předseda řekl, že jeho slova byla výrazem odpovědnosti. Reforma se podle něj měla udělat před mnoha lety a je nutná. V opačném případě by mladší generace neměla žádnou záruku ze strany státu, že dostane důchod, míní.
Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová ve vysílání ČT24 doplnila, že hnutí vyjádřilo svůj postoj v dopise prezidentovi. ANO nesouhlasí s parametrickými změnami důchodů, které prý mají „škodit lidem“. „Nabídli jsme panu prezidentovi, že jsme připraveni mu to vysvětlit osobně,“ dodala.
Ekonomové a část politiků poukazují na to, že systém je v nynější podobě neudržitelný a schodek by v polovině století mohl dosahovat pěti procent HDP. V dnešních hodnotách je to asi 350 miliard korun. Vláda navrhuje zadlužování přibrzdit prodlužováním důchodového věku nad 65 let či snížením výpočtu nových penzí. Opozice je proti.