Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí rezignuje

Události: Krejčí končí v čele Cermatu (zdroj: ČT24)

Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí rezignuje. Ve funkci ho od 1. listopadu nahradí jeho zástupkyně Barbora Rosůlková. Důvodem odchodu jsou neshody mezi zaměstnanci a Krejčím, někteří podali výpovědi, Krejčí jako východisko navrhl rezignaci. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) to ve čtvrtek oznámil na tiskové konferenci.

Ministr školství uvedl, že Krejčí bude na Cermatu dál v roli toho, kdo má na starosti elektronický systém přihlašování ke zkouškám na střední školy DiPSy a na ministerstvu jako hlavní architekt informačních systémů.

Krejčí je odborníkem na kybernetickou bezpečnost a do vedení Cermatu nastoupil v září 2022. Jeho hlavním úkolem se stala příprava digitalizace státních přijímacích zkoušek na střední školy. DiPSy nakonec Cermat zajistil sám, veřejnou zakázku na dodavatele systému zrušil, neboť by tendr nebylo možné včas dokončit.

Bek Krejčího považuje za klíčového spolupracovníka

„Musím říci, že je zřejmé, že v Cermatu panují určité rozdíly v názoru na firemní kulturu mezi jednotlivými aktéry a my jsme od úterý hledali cestu k tomu, jak bychom situaci zklidnili a našli uspořádání, které zajistí hladký průběh přijímacího řízení na střední školy,“ uvedl Bek. I proto se podle něj hned nebude vypisovat výběrové řízení na ředitele Cermatu a pozice bude standardně obsazena v horizontu měsíců.

Rosůlková pracuje v Cermatu od roku 2006, od roku 2020 působila jako tajemnice ředitele a před dvěma lety se stala zástupkyní ředitele. Vystudovala diplomacii a PR na Vyšší odborné škole mezinárodních a veřejných vztahů a podnikové řízení na Středočeském vysokoškolském institutu, napsalo na webu ministerstvo. Personální změny ve vedení neovlivní přípravu ani průběh přijímacích zkoušek a maturit. Všechny aktivity Cermatu pokračují podle plánu, informoval úřad.

Brífink k personální situaci v Cermatu (zdroj: ČT24)

Bek považuje Krejčího za svého klíčového spolupracovníka na ministerstvu. Podle něj je mimořádně loajální a zodpovědný vůči svěřené agendě. „Považuji za důležité, abychom jeho odbornou zdatnost a kapacitu využili pro vývoj klíčových informačních systémů v resortu školství, jde zejména o registry žáků, studentů, učitelů. Musíme postoupit v elektronizaci našeho resortu a tady považuji spolupráci s panem ředitelem Krejčím za zcela zásadní,“ sdělil ministr.

Deník N v pátek napsal, že se na ministerstvo kvůli nespokojenosti s fungováním ředitele obrátili někteří zaměstnanci Cermatu. Krejčí, který vede Cermat od září 2022, v pondělí serveru řekl, že rezignaci zvažuje už 16 měsíců. Stížnosti zaměstnanců podle něj vycházely z velké části z toho, že sám na sebe klade velmi velké pracovní nároky a podobné nároky se snažil klást i na zaměstnance.

V přijímacím řízení se letos podle Beka neodehraje žádná revoluce

Podle neziskové organizace EDUin nesmí Krejčího rezignace ohrozit reformu přijímacího řízení na střední školy. Organizace ocenila digitalizaci přijímacího řízení, je podle ní ale potřeba zrevidovat způsob, jakým se hodnotí výsledky žáků na konci základní školy a jak se přijímají na SŠ, informovala ve čtvrtek.

Státní organizace Cermat je zodpovědná například za přijímací řízení na střední školy a elektronický systém přihlašování ke zkouškám DiPSy či přípravu státních maturit. Podle Krejčího se nikdo nemusí bát, že v systému DiPSy něco nebude fungovat. Testy pro jarní období roku 2025 pak Cermat podle končícího ředitele připraví, vytvořeny budou ve standardní kvalitě.

„Můžu uklidnit, že letošní testy, jak přijímačky, tak maturity, buď už jsou vytvořené a připravené, anebo budou během jednoho, dvou měsíců,“ řekl v úterý Krejčí.

Hlavním společným zájmem ministerstva i Cermatu je podle Beka zajistit řádný průběh přijímacího řízení na střední školy. Letos se v přijímacím řízení neodehraje podle Beka žádná revoluce, stejné jako loni zůstávají například způsoby podávání přihlášek či termíny jejich podání. Uchazeči si budou moci podat až pět přihlášek, z toho až tři do oborů bez talentové zkoušky a až dvě do oborů s talentovou zkouškou. Termín podávání přihlášek zůstává do 20. února. Žáci si budou moci vybrat mezi elektronickou přihláškou, papírovou přihláškou s podporou elektronického systému a čistě papírovou přihláškou.

Podle Krejčího se budou v DiPSy dělat uživatelská vylepšení, například vyhledávání a výběr škol by měly být přehlednější, ředitelé podle něj budou moct hromadně generovat data z DiPSy. „Budeme se snažit udělat i nějakého průvodce výběrem školy, aby to nebylo jenom čistě na vyhledání názvu školy. A abychom umožnili rodičům snížit chybovost při vybírání,“ řekl.

Zajíčka těší, že Krejčí na Cermatu zůstává

Předseda Unie školských asociací ČR a ředitel Masarykovy střední školy chemické Jiří Zajíček je spokojen s tím, že Krejčí na Cermatu zůstává. „Když zhodnotím naši spolupráci s panem ředitelem Krejčím v minulém roce, kdy se připravovalo DiPSy, tak byla nadstandardní a výborná, takže jsem rád, že na Cermatu zůstává,“ uvedl.

Krejčího působení v čele státní organizace hodnotí i s ohledem na projekt DiPSy kladně. „Já se osobně domnívám, že pan ředitel Krejčí v loňském roce udělal v podstatě malý zázrak, protože se čtyřmi programátory v nesmírně krátké době naprogramoval funkční systém, který sice občas měl nějaká drobná zpoždění, ale nijak fatální. Když to porovnám s digitalizací stavebního řízení, tak je to někde úplně jinde,“ zhodnotil situaci Zajíček. Zároveň ale dodal, že některé věci je ještě třeba doladit. „To, co je třeba vyřešit v tomto roce, je plně napojit systém na systémy spisových služeb, tak aby se všechno ještě více zautomatizovalo,“ vysvětlil.

Zajíček vnímá pozitivně rovněž fakt, že novou ředitelkou Cermatu se stane Krejčího zástupkyně Barbora Rosůlková. „Pro to, aby mohl Cermat dál fungovat, tam musí přijít nový ředitel, který zná jeho (Cermatu) vnitřní strukturu a procesy, které tam fungují. Ale možná bude komunikovat jiným způsobem se svými podřízenými, než jak to dělal předchozí ředitel,“ zdůraznil a dodal, že pro každou organizaci je důležité zachovat rozumnou míru kontinuity.

Předseda CZESHA Zajíček ke konci Krejčího v čele Cermatu (zdroj: ČT24)

Podle Dobšíka je digitalizace školství velké téma

Podle předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Františka Dobšíka by Krejčího konec neměl český vzdělávací systém nijak poškodit. Pozitivně vnímá fakt, že Krejčí bude na započaté procesy nadále částečně dohlížet. „Kontinuita je podle mě velmi důležitá,“ uvedl. Zároveň doplnil, že pokud se věci dělají ze dne na den, mohou nastolené změny systém více poškodit než zlepšit.

Končící ředitel na Dobšíka dělal dobrý dojem. K vnitřním problémům na Cermatu se ale pro nedostatek informací nechtěl příliš vyjadřovat. „Je to o komunikaci, pokud se špatně komunikuje se zaměstnanci, tak pak mají možnost jedině dát na protest třeba výpověď,“ konstatoval.

Systém DiPSy byl podle Dobšíka přijat kladně. „Určitě je to obrovský posun od dob, kdy se běhalo se zápisovými lístky,“ sdělil. „Pokud se dotáhnou i další věci v digitálním prostředí, tak to školám určitě usnadní přemíru byrokratizace, která v systému existuje,“ dodal.

Pozitivně vnímá Dobšík také fakt, že Krejčí se bude podílet i na dalších digitalizačních projektech ministerstva školství. „Pokud by se podařily tak jako DiPSy, tak si myslím, že je to jenom ku prospěchu věci,“ řekl. Digitalizaci školství považuje za velké téma. „Rozhodně chybí něco, co by poskytlo přehled o tom, jaké máme učitele, jakých aprobací a v jaké věkové struktuře,“ uzavřel.

Předseda školských odborů Dobšík ke konci ředitele Cermatu (zdroj: ČT24)