Zemědělci budou ve čtvrtek protestovat ve všech krajích se stovkami traktorů. Akce zaměřené proti dovozům ze zemí mimo EU začnou dopoledne, někteří farmáři vyjedou s technikou na silnice, další plánují demonstrace na náměstích nebo debaty, oznámili ve středu zástupci zemědělských organizací. Do Prahy farmáři nepřijedou. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v reakci na protesty řekl, že „mnoha důvodům“ nerozumí a že o akci předem nevěděl.
Při čtvrtečním protestu zemědělců vyjedou ve všech krajích stovky traktorů
Cílem protestů podle organizátorů není blokovat a omezit život lidí, určitá omezení ale zemědělci nevyloučili. Demonstrace mají upozornit veřejnost na rizika a dopady spojené s dovozem potravin ze třetích zemí, například na nedávnou dohodu mezi EU a jihoamerickými zeměmi Mercosuru.
Protestující se mají na hranicích potkat se zemědělci z okolních zemí. Podle šéfa Agrární komory Jana Doležala farmářům neustále narůstají náklady, zatímco ceny zemědělských výrobců dlouhodobě stagnují.
„K protestům nás vede i kumulativní efekt různých bezcelních dohod – jak těch uzavřených v minulosti, tak těch uzavíraných nyní,“ sdělil Doležal. Zemědělcům také vadí, že ve třetích zemích, z nichž se do Evropy importuje, jsou dle nich často uplatňována jiná, méně přísná pravidla.
Dohoda podle zemědělců zvýší dovozy cukru, kukuřice, hovězího nebo drůbežího masa, což může následně snížit ceny na evropském trhu a v konečném důsledku vytlačit české producenty.
„Chceme důrazně upozornit, že naše problémy nikdo neřeší a EU nám jen přidělává další starosti,“ řekl Doležal. „Pokud bychom mlčeli a neudělali nic, tak to znamená, že s tím souhlasíme, ale my s tím nesouhlasíme. Musíme se ozvat,“ podotkl šéf Zemědělského svazu Martin Pýcha.
Zemědělci chtějí rozpoutat debatu
„Řada lidí o dohodě nikdy neslyšela. Chceme rozpoutat politicko-společenskou debatu, jestli je pro Evropu výhodná a jestli by neměla být znovu projednána, aby byla férovější nejen vůči zemědělcům, ale i spotřebitelům,“ nastínil Doležal.
„Brazílie povolila v roce 2023 dvaačtyřicet chemických přípravků, které je možné používat k ochraně rostlin. Z toho 24 je v Evropě (buď) zakázaných, nebo u nás nebyly povolené. To je krásná ukázka odlišného přístupu,“ doplnil Pýcha.
Hlavní akce se uskuteční na hraničním přechodu mezi jihomoravským Hodonínem a slovenským Holíčem, kam se v 10:00 sjedou zemědělci z obou zemí s desítkami traktorů, kombajnů a další technikou. Další významná akce bude v Plzeňském kraji na hraničním přechodu Folmava. I tam organizátoři protestů očekávají příjezd několika desítek strojů. Na náměstí Republiky v Pardubicích plánují zemědělci demonstrovat, očekává se účast vyšších desítek farmářů. Své požadavky následně předají hejtmanovi.
„Troufnu si říct, že se věci mění k lepšímu,“ reagoval ve vysílání ČT24 na aktuální kroky zemědělských svazů Výborný s tím, že slova o protestech tak považuje za paradoxní. Dodal, že na podněty od farmářů reaguje a je připravený dál vést debatu. O protestních akcích se prý dozvěděl až z médií a tiskové konference, předem o nich zpraven nebyl.