Zemanovo obvinění je dalším z útoků na BIS, shodují se Benda a Králíček

69 minut
90’ ČT24 - Prezidentovo obvinění BIS
Zdroj: ČT24

Kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana o údajných odposleších lidí z jeho okolí bude ve čtvrtek jednat sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS). Podle člena komise Marka Bendy (ODS) a jejího místopředsedy Roberta Králíčka (ANO) šlo jen o další ze série prezidentových výstupů proti civilní kontrarozvědce. Řekli to v pondělní Devadesátce.

Zemanova slova Králíček označil jako nepodložená. „Mě mrzí, že pokud má pan prezident takto závažná obvinění, že podklady neposlal komisi, abychom se s nimi mohli seznámit a seriózně se jimi zabývat,“ kritizoval s tím, že výroky zazněly pouze v médiích.

Připomněl také, že prezident o BIS a jejím šéfovi Koudelkovi mluví negativně opakovaně. „Já to beru jako další vyjádření jeho konzistentního postoje k BIS,“ shrnul Králíček. To, že prezident už několikrát na službu slovně útočil, připomněl i Benda. „Prezident republiky jednou za čas vyjde a zaútočí na BIS,“ řekl. Miloš Zeman práci civilní kontrarozvědky dlouhodobě kritizuje a jejího šéfa Michala Koudelku šestkrát odmítl povýšit do hodnosti generála.

Zemanův výrok navíc Benda pokládá za pokrytecký. „Byl to on, kdo v roce 2013 respektoval, že orgány činné v trestním řízení odposlouchávají premiéra,“ upozornil. Výroky prezidenta navíc považuje za banální, neboť nemluvil o nelegálním odposlechu.

Jindrák: Na odposleších padla řada vlád

Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky a zmocněnec vlády pro česko-ruské konzultace Rudolf Jindrák označil v pondělním Interview ČT24 odposlechy za jedno z vůbec nejcitlivějších témat. „Padla na tom celá řada vlád. Pamatuji, že když jsem byl ještě velvyslancem v Berlíně. Provalilo se, že kancléřka Angela Merkelová je odposlouchávána spojenci, možná dokonce přes vlastní službu,“ uvedl.

Připomněl ale, že odposlechy jsou v Česku regulovány příslušnými právními předpisy. „Předpokládám, že jsme právní stát a v tomto státě se postupuje podle právních předpisů. Pokud se podle nich nepostupuje, je to skandál a někdo musí nést zodpovědnost,“ doplnil Jindrák.

28 minut
Hostem Interview ČT24 byl Rudolf Jindrák
Zdroj: ČT24

Povolení k odposlechům, tedy k použití takzvané zpravodajské techniky, vydává v České republice předseda senátu Vrchního soudu v Praze, a to na základě písemné žádosti. Ta musí obsahovat druh techniky a dobu, po kterou bude užívána. Nesmí však přesáhnout čtyři měsíce. Dále musí být uvedeny identifikační údaje o osobě, která má být sledována. Potažmo pak číslo odposlouchávaného telefonu.

Králíček je přesvědčen, že BIS pracuje vždy v intencích zákona. „Pakliže k tomu měla povolení a někteří lidé činí kroky, které jsou bezpečnostním rizikem, tak k tomu (odposlechům) měla samozřejmě právo,“ podotkl.

Otázky pro Koudelku

Čtvrteční schůze sněmovní komise k tématu se zúčastní i šéf kontrarozvědky Koudelka. Jednat se bude v utajeném režimu. Benda uvedl, že se bude ptát na to, zda došlo k odposlechu ústavního činitele. „To by bylo jediné, co by mi připadalo podstatné. U poradců, ještě s takovou pověstí, pokládám za zbytečné se tím zabývat,“ zdůvodnil.

Králíčka zajímá zejména verze šéfa BIS. „Napadá mě také otázka, kdo a jak případně tyto informace z ‚útrob BIS', jak říká prezident, předal,“ dodal. Vzhledem k tomu, že komise nemůže vstupovat do živých kauz připustil, že zásadní informace nedostane.

„V každém případě není dobře, že se to takhle veřejně řeší, že se diskutuje o tom, jaká informace unikla,“ sdělil v Událostech, komentářích ministr průmyslu a současně ministr dopravy Karel Havlíček (ANO). Připustil, že kauze příliš nerozumí. S premiérem prý věc probíral jen krátce.

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky by odposlouchávání okolí prezidenta znamenalo, že se BIS snaží svou práci na ochraně České republiky dělat maximálně kvalitně. „Standard by měl být, že nejbližší spolupracovníci prezidenta demokratické země by měli mít bezpečnostní prověrky ideálně na nejvyšší stupeň,“ upozornil v Událostech, komentářích.

Posláním BIS je ochrana země před nejrůznějšími hrozbami. Na rozdíl od policie, která obvykle řeší trestný čin po jeho spáchání, BIS odhaluje rizika v předstihu. Služba navíc nespadá pod žádné ministerstvo. Za její činnost odpovídá vláda. Tu BIS pravidelně informuje o své činnosti, stejně jako prezidenta, nebo státní a policejní orgány. Na činnost tajné služby dohlíží stálá poslanecká komise.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 19 mminutami

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
před 33 mminutami

Soud zmírnil trest myslivci, který omylem zastřelil rybáře

Krajský soud v Ostravě zmírnil trest myslivci, který v listopadu 2023 při lovu omylem zastřelil rybáře. Původně byl odsouzen ke dvouletému trestu odnětí svobody s podmíněným odkladem na tři roky. Odvolací soud mu svým rozhodnutím ze začátku dubna trest zmírnil na 21 měsíců s podmíněným odkladem na třicet měsíců, zjistila ČT. Zrušil rovněž část rozsudku, která myslivci zakazovala držet střelnou zbraň, nově pouze nebude moci čtyři roky lovit.
před 43 mminutami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Takzvaná reciproční cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil americký prezident Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda.
před 59 mminutami

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Úhyn krav na Chomutovsku potrestal soud vězením a podmínkou

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal ředitele farmy v Krušných horách, kde zemřely nejméně desítky krav, na šest let a devět měsíců do vězení a zakázal mu chov zvířat po dobu deseti let. Jednateli firmy vyměřil dva roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Firma má zaplatit 4,5 milionu korun. Rozhodnutí není pravomocné. Soud poprvé rozhodl o sedmi a pěti letech vězení na podzim 2023, případ mu vrátil odvolací soud k opětovnému projednání.
10:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Jsme připraveni USA nabídnout podíl na fungování Rádia Svobodná Evropa, řekl Lipavský

„Jsme připraveni americké straně nabídnout, že s nimi budeme mluvit o tom, že bychom se podíleli na fungování tak, jako se Evropa podílí na své bezpečnosti,“ uvedl v 90’ ČT24 ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) v souvislosti se situací Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Dodal, že bude otázkou let, než se nastaví procesy financování. Ředitel RFE/RL Stephen Capus řekl, že slyší slova podpory nejen z Evropy, ale i z řad amerického Kongresu.
před 2 hhodinami

Čtyři lidé v Dolních Břežanech se otrávili oxidem uhelnatým, jeden zemřel

Záchranáři dopoledne vyjížděli do Dolních Břežan u Prahy ke čtyřem lidem, kteří se otrávili oxidem uhelnatým. Jeden muž na místě zemřel, další pacienti skončili v nemocnicích. Podle policejní mluvčí Michaely Richterové se událost stala v jednom z rodinných domů. Server Novinky uvedl, že šlo o členy rodiny, Richterová to nepotvrdila ani nevyvrátila. Okolnosti případu policisté prověřují.
11:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...