Zeman mluvil s prezidentem Číny. Ten Česku poděkoval za ochranné pomůcky

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek telefonicky mluvil s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Ten mu poděkoval za českou humanitární pomoc. Si Ťin-pching zároveň pozval Zemana na oficiální návštěvu Číny. Český prezident potvrdil účast na summitu 17+1, které se účastní země ze střední a východní Evropy a Čína. Konat by se měl pravděpodobně letos na podzim. Pražský hrad to uvedl na svém webu.

Zemana kontaktoval podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka jeho čínský protějšek, telefonát trval asi půl hodiny. „Prezident republiky a prezident ČLR si vyměnili informace o situaci ve svých zemích v souvislosti s pandemií koronaviru a podpořili úsilí v boji s touto nemocí,“ uvedl mluvčí.

Čínský prezident podle něj poděkoval za poskytnutou humanitární pomoc, kterou do Číny Česko poslalo v únoru.

Mluvili spolu také o summitu 17+1, který se podle Ovčáčka pravděpodobně uskuteční na podzim tohoto roku. Zeman svou účast na něm potvrdil. 

Summit 17+1 byl původně naplánován na letošní duben. Kvůli pandemii koronaviru ho ale Čína odložila.

Zeman na začátku roku účast na summitu odmítl kvůli nedostatečným čínským investicím v Česku. Později Pražský hrad cestu připustil za podmínky, že se investice podaří dokončit.

Nakonec český prezident s návštěvou souhlasil. Do Pekingu chtěl jet i přes situaci kolem šíření koronaviru.

Později Pražský hrad dal najevo, že prezident s cestou do Číny počítá, a to kvůli dodávkám ochranných pomůcek, které v zemi Česko nakupuje. Zeman za jejich dodání Číně již dříve opakovaně poděkoval.