Za očkování volno nebo mimořádný bonus. Firmy motivují své pracovníky

Nahrávám video
Události: Firemní benefity pro očkované
Zdroj: ČT24

Finanční příspěvek, pár dní volna nebo sleva výměnou za očkování jsou možnosti, jak se některé firmy snaží motivovat zaměstnance i zákazníky k tomu, aby si nechali aplikovat vakcínu proti covidu-19. Podle Hospodářské komory tím podniky nic neporušují. Přesto se někteří lidé proti podobnému zvýhodnění ohrazují.

Každou sobotu dostane zákaznice chrudimského obchodu při nákupu punčoch slevu třicet procent po předložení certifikátu o alespoň první dávce očkování. Chrudimský výrobce punčochového zboží tím chce lidi motivovat k vakcinaci. Dočkal se zatím smíšených reakcí. 

Na všechny negativní komentáře a reakce zákazníků ředitel firmy osobně odpovídá. Věnuje se tomu teď každý večer. „Snažím se jim opravdu upřímně odpovědět. To znamená říct jim, co nás vedlo k tomu, že jsme celou akci spustili. Opravdu si myslíme, že jednou z úspěšných cest v boji proti covidu je očkování,“ vysvětlil ředitel Evona Chrudim Stanislav Pantůček.

Tři tisíce za certifikát

K očkování se snaží povzbudit některé firmy i své zaměstnance. Třeba zaměstnanec OKD Petr Soukup covid sám prodělal, nakazil se v práci. Teď už je naočkovaný. Jeho zaměstnavatel se rozhodl dávat za předložený očkovací certifikát bonus tři tisíce.

„Hlavně kvůli tomu, abychom byli chránění my ostatní, abychom nemuseli zbytečně do karantény, je dobré, že nemusíme chodit na testování, které nás omezuje časově,“ dodal Soukup.

Právě na testování firma ušetří a peníze vyplatí jako motivační příspěvek. „Ve své podstatě je úplně jedno, jestli se nechá očkovat deset zaměstnanců, nebo všech 2800, my budeme rádi, že se naši zaměstnanci o svoje zdraví starají,“ uvedla předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

Některé firmy pak kromě finančního bonusu nabízí třeba i několik dnů volna. O plošném bonusu pro všechny ale zatím vláda neuvažuje. „V tuto chvíli to nepřipravujeme a myslím, že je to o těch samotných firmách, které mají samy zájem na tom, aby se jejich zaměstnanci nechali naočkovat, byť stále platí to, že očkování je dobrovolné,“ upřesnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). 

Podniky už několik měsíců prosazují, aby samy mohly očkovat. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pro ně ale zatím není dostatek vakcín.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nová pražská nemocnice bude podle Babiše vojenská

Nemocnice, kterou chce stát vybudovat v pražských Letňanech, bude vojenská. Bude mít několik podzemních podlaží a bude možné je proměnit v krizový štáb. Na síti X to v neděli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Před odletem do Ázerbájdžánu poté dal rozhodnutí do souvislosti se závazkem dvouprocentních výdajů na obranu, který Česko jako člen NATO má.
před 7 mminutami

Nový zákon podle Fialy zrychlí reakci na krize. Vláda se bojí žalob, míní Skopeček

Nový zákon o regulaci cen paliv umožní rychlejší a flexibilnější reakce na krizové situace, řekl v Nedělní debatě předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Vláda se chce vyhnout žalobám, oponoval místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS). Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Radka Špicara mělo být opatření mírnější. Debatu vedl Lukáš Dolanský.
před 54 mminutami

Rozpočet pro ČT a ČRo může oproti návrhu nového financování ještě vzrůst, řekl Klempíř

Úpravy v návrhu zákona o médiích veřejné služby by se mohly týkat i částek, s kterými se počítá pro rozpočty České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo), připustil v Nedělní debatě ČT ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy). „Je to otázka diskuse,“ řekl s odkazem na připomínkové řízení k návrhu. Text dokumentu byl odborníky i veřejností široce kritizován pro neúplnost. Klempíř odmítl, že by návrh byl paskvilem, a prohlásil, že vznikl v právním oddělení ministerstva kultury. Rozhovor s šéfem resortu vedl moderátor Lukáš Dolanský.
před 2 hhodinami

Česko letos podle NATO nesplní závazek dvou procent HDP na obranu, řekl Babiš

Česko letos podle hodnocení Severoatlantické aliance (NATO) nesplní závazek vydat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Podle hodnocení NATO budou obranné výdaje činit 1,78 procenta HDP, řekl v neděli ve videu na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO). Závazek podle něj nesplnila loni ani bývalá vláda Petra Fialy (ODS), protože NATO uznalo obranné výdaje ve výši 1,85 procenta HDP. Fiala nicméně v reakci na to uvedl, že Česko loni podle aktuální zprávy generálního tajemníka NATO své závazky splnilo. Bývalá ministryně obrany Jana Černochová (ODS) sdělila, že Babiš zase lže.
11:18Aktualizovánopřed 4 hhodinami

VideoMalá restituce napravila mnohé majetkové křivdy, vše se ale majitelům nevrátilo

Radost z vráceného majetku, ale i starost, co s ním dál, provázely takzvanou malou restituci, která byla na jaře roku 1991 v plném proudu. Stát v rámci ní vracel zhruba sto tisíc vyvlastněných nájemních domů, menších nebo středních rodinných podniků, hotelů, restaurací, dílen, pil nebo mlýnů. I když podle zákona o zmírnění následků některých majetkových křivd z roku 1990 měli dosavadní uživatelé povinnost původním majitelům nabídnout k odprodeji veškeré zařízení, někdy byly prostory v době vracení prázdné.
před 7 hhodinami

Ke škole jen pěšky nebo na kole. V Česku je 28 školních ulic a vznikají další

V Česku je nyní celkem 28 školních ulic. Jejich princip spočívá v tom, že se v době ranní špičky vyhradí okolí školy pouze pro chodce a cyklisty. Hlavním cílem je zvýšení bezpečnosti dětí. Podle nevládní organizace Pěšky městem chystají v letošním roce tyto ulice i další města.
před 7 hhodinami

Tisíce obcí jsou bez čistíren odpadních vod. O dotace mohou žádat do ledna

Až dvěma tisícům českých obcí chybí čistírna odpadních vod. Deset let můžou radnice žádat o dotace na jejich stavbu. Ministerstvo životního prostředí zatím mezi ně rozdělilo tři čtvrtě miliardy korun. V poslední výzvě zbývá rozdělit zhruba dvě stě milionů korun. Čas na žádosti mají obce do příštího ledna.
před 8 hhodinami

VideoAž milion korun na novou ordinaci. VZP láká lékaře do regionů s nedostatkem péče

Lékařům, kteří si v některé z oblastí, kde chybí zdravotní péče, otevřou ordinaci, nabízí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bonus. Praktičtí lékaři pro dospělé a zubaři dostanou 800 tisíc, pediatři až milion korun. VZP takto vloni podpořila padesát ordinací praktiků či stomatologů. Bonusy nabízí i některé další pojišťovny. Právě vyšší částky by mohly mladé lékaře motivovat, aby šli místo nemocnic do praxe a v regionu zůstali.
před 9 hhodinami
Načítání...