Vystrčil odmítl omluvu Zemanovi, výzvu Vondráčka nevyslyší

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nevyslyší žádost předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO), aby se omluvil prezidentovi Miloši Zemanovi za svá vyjádření na adresu hlavy státu. Předseda Senátu řekl, že jeho svědomí je čisté. Ocenil Vondráčkovu snahu, aby ho Zeman znovu zval na Hrad na schůzky nejvyšších ústavních činitelů o zahraniční politice.

„Rozumím snaze pana předsedy Vondráčka dosáhnout projednávání zejména zahraničních otázek na úrovni všech nejvyšších ústavních činitelů a oceňuji to. Zároveň ale k tomu musím dodat, že mé svědomí je čisté,“ uvedl Vystrčil.

Vondráček po středečním novoročním obědě se Zemanem uvedl, že chce naléhat na prezidenta, aby Vystrčila opět zval na schůzky ústavních činitelů. Zeman se rozhodl Vystrčila nezvat po jeho loňské cestě na Tchaj-wan, kterou si prezident v souladu s postojem vlády a Číny nepřál.

Vystrčil poté uvedl, že Zeman při své kritice tchajwanské mise několikrát veřejně lhal. Podle Vondráčka by měl Vystrčil napsat Zemanovi dopis a uznat, že jeho slova o Zemanových lžích nebyla vhodná.

Vystrčil loni v září uvedl, že ostatní ústavní činitelé mu návštěvu Tchaj-wanu nedoporučili, ale nehlasovali o tom, jak tvrdil Zeman. Podle předsedy Senátu nebylo pravdivé ani další vyjádření prezidenta, že schůzky ústavních činitelů k zahraniční politice se konají každého čtvrtroku. Největší Zemanovou lží bylo podle předsedy Senátu prezidentovo prohlášení, že Vystrčil označil Tchaj-wan za samostatný stát v rozporu s politikou jedné Číny.

Vystrčil misí na Tchaj-wan naplnil odkaz svého zesnulého předchůdce Jaroslava Kubery (ODS), kterého Čína před důsledky cesty také varovala v dopise, jenž Kubera dostal před rokem na Hradě při novoročním obědě. Okolnosti vzniku dopisu a jeho předání Hrad neobjasnil. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář loni v květnu odmítl, že by dokument byl dopisem pro Kuberu, šlo podle něj o politické stanovisko Číny. Zároveň popřel, že by si dokument Kancelář prezidenta republiky objednala.

Načítání...