Volby by se mohly konat pouze v pátek, navrhuje ministerstvo

Volby by se od roku 2026 mohly podle návrhu ministerstva vnitra konat pouze v pátek. V případě obecních, krajských a senátních voleb by lidé hlasovali vždy v pátek prvního úplného říjnového týdne. Možné by bylo hlasovat v předstihu na obecních úřadech, netýkalo by se to ale komunálních voleb. S výjimkou těch obecních by už lidé neměli dostávat hlasovací lístky do poštovních schránek, ale až u uren. Vyplývá to z návrhů ústavní novely a zákona, které poslal resort vnitra do připomínkového řízení.

Vnitro navrhuje, aby se nově volilo v pátek od 07:00 do 21:00. Místnosti by tak byly otevřeny 14 hodin stejně jako při současném dvoudenním hlasování, sdělil Adam Rőzler z ministerstva. Zjednodušila by se tím organizace a odpadlo by zabezpečení odevzdaných hlasovacích lístků ve schránkách během noční přestávky z pátku na sobotu.

„Česká republika je v Evropské unii posledním státem, v němž se volby konají dva dny. Změnou se tak chceme přiklonit k převažujícímu modelu, který funguje všude kolem nás, a celý volební proces zefektivnit,“ řekl Deníku N ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Odevzdání lístku v předstihu

Kvůli zavedení jednodenních voleb chce ministerstvo umožnit hlasovat v předstihu vždy ve středu před hlavním dnem. Zájemci by měli mít podle návrhu dvou až pětihodinovou lhůtu na to, aby lístek odevzdali na obecním úřadu.

Podobně jako u korespondenčního hlasování by dostali voliči dvě obálky. Do anonymní by vložili vyplněný hlasovací lístek a ten pak vložili do doručovací obálky s identifikačním lístkem, na němž bude jejich jméno, datum narození a adresa. Doručovací obálku by pak vhodili do volební schránky na obecním úřadu, který je pak předá volebním komisím. Využití tohoto způsobu hlasování nebude možné u komunálních voleb, aby se předešlo případnému zneužití.

Lístky s kandidáty by lidé dostávali až před hlasováním v místnostech nebo na obecních úřadech v případě hlasování v předstihu. U senátních a prezidentských voleb chce ministerstvo vnitra kvůli úspoře papíru zavést jeden hlasovací lístek se soupisem kandidátů, na němž by si lidé zaškrtli svého favorita.

Ministerstvo zákonem plánuje vytvoření informačního systému správy voleb, který zejména umožní elektronické podávání kandidátních listin, elektronický sběr podpisů na petici na podporu kandidatury a zrušení místní příslušnosti pro výdej voličských průkazů. Lidé o ně budou moci zažádat elektronicky na portálu občana, písemně nebo osobně u kteréhokoli obecního nebo zastupitelského úřadu, uvedl Rözler.

V případě hlasování na zastupitelských úřadech v zahraničí by se stejně jako dosud konalo na americkém kontinentu kvůli časovému posunu už ve čtvrtek. Krajané by nově mohli volit také do Evropského parlamentu, uvedl Rözler.

Volby jen v říjnu

Zavedení říjnového termínu pro podzimní místní a regionální volby navrhovala už bývalá vláda, stejně jako stálé senátní volební obvody, které ministerstvo vnitra navrhuje znovu. Sněmovna v předvolebním složení ale tyto změny nestihla projednat. Stabilní říjnový termín má zabránit tomu, aby se lhůta pro podzimní volby posouvala směrem k létu.

Jednodenní volby se už v Česku jednou konaly, a to v neděli 12. listopadu 2000. Lidé si v nich vybírali první krajské zastupitele a třetinu senátorů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 1 hhodinou

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 1 hhodinou

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 2 hhodinami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 2 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 3 hhodinami

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 12 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 12 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 12 hhodinami
Načítání...