Vláda schválila nový stavební zákon, oznámila Dostálová. Opozice volala po jeho stažení

5 minut
Události: Vláda schválila nový stavební zákon
Zdroj: ČT24

Vláda během pondělního jednání schválila nový stavební zákon. Nyní poputuje do sněmovny. Opozice přitom ráno vybídla premiéra Andreje Babiše (ANO), aby normu z jednání kabinetu stáhl. Považuje ji za nepřipravenou a nekoncepční. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) uvedla, že ji vyjádření opozice překvapilo. Její resort je připraven opoziční připomínky vypořádat tak, že vypracuje komplexní pozměňovací návrh.

„Je to opravdu nový stavební zákon. Pokusili jsme se už o 26 novel, ale nevedlo to ke kýženému výsledku, tedy zrychlení stavebního řízení,“ uvedla ministryně Dostálová na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) si od nové normy mimo jiné slibuje u větších projektů zkrácení průměrné délky povolování z 5,4 roku na jeden rok. 

Podle Dostálové je to velký reformní zákon. Významně se díky němu zrychlí stavební řízení, měla by se zvýšit i konkurenceschopnost České republiky. 

Stavební zákon podle ní představuje tak jako každý zákon kompromis, u kterého nikdo nebývá beze zbytku spokojený. „Obzvláště ve stavebním právu se střetávají desítky zájmů, které jdou často proti sobě, důležité je proto nedívat se na zákon jen skrze své dílčí zájmy, ale vidět ho jako celek. Jako příležitost, která nás na poli povolování staveb může vytáhnout zpět do Evropy ze společnosti afrických států,“ uvedla dále Dostálová.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že resort pro místní rozvoj z jeho pohledu řadu připomínek k předpisu vypořádal. „Stálé zůstává přes tři sta rozporů, ale stavební zákon je klíčová norma a dohodli jsme se, že to nechceme déle zdržovat,“ řekl.

Předpis podle něj „jde správným směrem“. „Nemá cenu trávit další měsíce akademickou debatou, pojďme to poslat dál a v případě zákonodárného procesu se ten zákon dá ještě upravit,“ dodal.

Ministerstvo pro místní rozvoj je podle Hamáčka připravené úpravy zapracovat prostřednictvím komplexního pozměňovacího návrhu. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) řekl, že se jedná o jeden z nejnáročnějších zákonů posledních let. „Určitě se na výborech a na plénu sněmovny budou ještě možná některé věci měnit, ale musí se něco vykopnout,“ řekl. Zda zákon kabinet do voleb stihne prosadit, bude podle Havlíčka záležet na vůli parlamentu.

Dostálovou opozice zaskočila

„My jsme se s kluby sešli, detailně jsme zákon probírali, dokonce jsme se domluvili, že pokud bude mít opozice změny k lepšímu, tak jsme připraveni na komplexní pozměňovací návrh,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová s tím, že ji slova opozice překvapila. Stávající zákon podle ní nahradit potřebuje, každá z předchozích dílčích novel ho prý spíš zhoršovala.

„Pojďme si sednout ke stolu. My jsme připraveni na všechny náměty, které povedou ke zkrácení stavebního řízení v České republice,“ dodala.

16 minut
Tisková konference opozičních lídrů ke stavebnímu zákonu
Zdroj: ČT24

Hlavními principy jsou podle Dostálové jedno řízení před jedním stavebním úřadem, integrace dotčených orgánů do stavebních úřadů, pevně dané lhůty, opatření proti nečinnosti nebo apelační princip, kdy nadřízený úřad už nebude vracet věc zpět k novému projednání. MMR plánuje, že zákon bude platit od jara příštího roku. Účinnost by měla nabíhat postupně do poloviny roku 2023.

Dalším pozitivem, který nový zákon podle Dostálové Česku přinese, je zvýšená konkurenceschopnost země. „My jsme si srovnávali údaje i mezi našimi sousedy z Visegrádské čtyřky a jsme na tom v rámci povolování staveb opravdu nejhůř. Máme nejvíc stavebních úřadů, trvá nám to nejdéle, dokonce Institut plánování a rozvoje v Praze vypočítal, že regulační daň je v Praze skoro 66 procent. Jsem ráda, že jsme ten krok udělali,“ řekla v pořadu 90' ČT24.

V pořadu dále uvedla, že spolu se změnovými zákony dostali celkem přes sedm tisíc připomínek. Jenom ke stavebnímu zákonu jich pak bylo zhruba pět tisíc. „Snažili jsme se dojednat všechny připomínky a mohu říci, že máme víceméně vyřešeny všechny rozpory s resorty. Samozřejmě zůstaly rozpory ohledně institucionálního modelu. To znamená, existují připomínky kraje, Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv. U Svazu měst a obcí došlo k politické dohodě,“ ujistila.

111 minut
90’ ČT24 - Bude se v Česku stavět rychleji a jednodušeji?
Zdroj: ČT24

Opozice: Návrh stavební řízení nezjednoduší

ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN společně vybídli vládu, aby vrátila předpis ministerstvu k přepracování. 

„Každý zákon, se kterým přicházíme, má mít jednoduchou ambici. Lidem v této zemi pomoci a přinést jim něco zásadně pozitivního pro jejich život. To, s čím vláda přichází, je pravý opak,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan. Podle něj kabinet vytváří obrovský úřad, přichází se spoustou nových úředníků, se systémem, kterému občané nebudou jednoduše rozumět.

„Proto jako celá opozice vyzýváme premiéra Andreje Babiše, aby stáhl z dnešního jednání vlády projednávání stavebního zákona. Ten zákon je nepřipravený. Proto ho vyzýváme, aby zákon pustil zpět do mezirezortního řízení. Vyzýváme vládu, aby přišla s návrhem, který bude prokonzultovaný, bez zásadních připomínek a bude znamenat i nějakou shodu napříč politickým spektrem, protože to není zákon jedné vládní garnitury,“ uvedl dále Rakušan.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš označil zákon za nekoncepční hybrid. Vláda by podle něj neměla schvalovat normu, u které zůstaly stovky nevypořádaných připomínek.

„Základní smysl spočíval ve zjednodušení stavebního řízení. Cílem bylo udělat proces jednoduchý, srozumitelný a jednoznačný. Bohužel nic z toho se neděje. To, co nás čeká, je další nový úřad, tisíce úředníků. Bude to stát mnohem více peněz, z té upravené podoby zákona navíc vypadla spousta důležitých věcí,“ doplnil místopředseda ODS Martin Kupka.

Oslovené subjekty, kterých se zákon dotýká, se v hodnocení nové normy rozcházejí. Některé jsou přes drobné výhrady spokojeny. Jiným se naopak nelíbí například redukce stavebních úřadů či přílišný rozsah zákona, poukazují i na podle nich nedostatečnou památkovou ochranu.

Podle oslovených analytiků sice nový stavební zákon není ideální, řízení ale urychlí. Velký přínos je podle nich v digitalizaci, důležitá bude odbornost úředníků na stavebních úřadech i jejich dostatečná kapacita. Podle některých budou mít někteří účastníci řízení stále až příliš silné slovo. Řada zásadních připomínek podle analytiků navíc dosud nebyla vypořádána.

Jak je to v zahraničí

Razantní reformu povolovacího řízení chystá německá spolková země Bavorsko. Plán obsahuje mimo jiné čtvrtroční lhůtu. Pokud úřady žádost nevyřídí tři měsíce po předložení všech nutných podkladů, pak je stavba automaticky považována za povolenou, vysvětlil pro 90' ČT24 zpravodaj ČT v Německu Martin Jonáš.

Slovensko je na tom s délkou stavebního řízení podobně jako Česko, průměrně trvá tři sta dní. Nová vláda slibuje proces zjednodušit a hlavně zrychlit. Novely zákonů chce předkládat už letos na podzim. Zpravodaj ČT na Slovensku Petr Obrovský vysvětlil, že do konce příštího roku by se pak mělo stavební řízení plně digitalizovat. Podnikatelé v oboru ale pochybují, že se termíny podaří dodržet.

V Polsku se stavební zákon změnil naposledy letos v únoru. Dlouho očekávaná novela má zrychlit a zjednodušit celé řízení. „Při žádosti o stavební povolení není nově nutné předkládat celý projekt, třeba technická dokumentace se může odevzdat až před kolaudací. Před příliš rychlým rozhodováním hlavně u velkých developerských projektů varují občanská sdružení. Často kvůli dopadům na městskou zeleň,“ vysvětlil zpravodaj ČT v Polsku Lukáš Mathé.

Zpravodaj ČT ve Washingtonu David Miřejovský zase uvedl, že průměrná doba, za kterou příslušný úřad ve Spojených státech vydá povolení na novou větší stavbu, je dva až tři měsíce. Dny se počítají od kompletního podání žádosti. Praxe je ale na různých místech země jiná. Podle zkušeností developerů někde padne rozhodnutí už za šest dní a jinde na ně čekají i dva roky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Růst státního dluhu je hrozbou pro stabilitu veřejných financí, míní NKÚ

Ani v loňském roce se státu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Schodek zůstal vysoký a představoval 271 miliard korun. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend nadále představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí, uvedl ve výroční zprávě za loňský rok Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten rovněž varoval před tím, že systém dotací v Česku čelí zásadním problémům.
07:42Aktualizovánopřed 36 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o sněmovně k bezpečnosti i kauze Signalgate

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o mimořádné schůzi poslanců k bezpečnosti země. Řeč byla také o aféře Signalgate, jež propukla poté, co tým prezidenta USA Donalda Trumpa asi omylem přidal jednoho z novinářů do chatovací skupiny v aplikaci Signal, kde se probíraly tajné informace. Diskuse se dotkla i návrhu poslanců, který by noční klid o víkendech a před svátky posunul až na půlnoc. Pozvání přijali publicista David Klimeš, stand-up komička a moderátorka Adéla Elbel, režisér, herec a scenárista Jakub Kohák, novinář a komentátor Daniel Kaiser a bývalá místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová.
před 51 mminutami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 1 hhodinou

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
před 1 hhodinou

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 2 hhodinami

Schválení trestního zákoníku je nejisté. Na prosazení čekají i další novely

Schválení největší reformy trestní politiky za posledních patnáct let je nejisté. Vládní priorita prošla prvním čtením v prosinci, od té doby se ve sněmovně neposunula. Ústavně-právní výbor se k trestnímu zákoníku vrátí ve středu. Pokud jednání tentokrát dokončí, na plénum by se novela mohla dostat v dubnu. Změny budou poslanci podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) schvalovat nejdřív v květnu. Zkomplikovat by to mohla opozice.
před 3 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 12 hhodinami
Načítání...