Vláda schválila návrh povinného spoření firem na penzi části náročných profesí

Kabinet schválil návrh zákona s povinným příspěvkem zaměstnavatelů do spoření na stáří místo možnosti dřívější penze, který předložili vládní poslanci. Na tiskové konferenci to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Autoři navrhují, aby sněmovna schválila předlohu zrychleně a změny začaly platit od července. Odbory i organizace zaměstnavatelů s normou i způsobem její přípravy nesouhlasí.

Podle původní verze důchodové reformy mělo 108 tisíc lidí ze třetí kategorie s prací v chladu, teple, s vibracemi a fyzickou zátěží získat možnost dřívější penze podle počtu odpracovaných směn bez krácení pobírané částky. Zaměstnavatelé za ně měli platit vyšší odvody, a to o pět procentních bodů. Kvůli pomalejšímu růstu důchodového věku vládní poslanci ODS a TOP 09 pak prosadili vyškrtnutí této skupiny, náhradou má být příspěvek na spoření.

Podle vládou schválené normy by pracovníkům třetí kategorie, kteří odpracují alespoň jedenáct směn za měsíc, měla firma spořit čtyři procenta vyměřovacího základu výdělku. Při třech až deseti směnách by to byla tři procenta. Podmínky pro čerpání takzvaného předdůchodu by se měly lidem s rizikovou prací zmírnit.

„Tito zaměstnanci budou moci svoje životní potřeby financovat v letech před dosažením důchodového věku v podobě předdůchodu,“ uvedl Fiala. Dodal, že návrh představuje doplnění penzijní reformy.

26 minut
Studio ČT24: Výsledky jednání vlády
Zdroj: ČT24

Mírnější podmínky pro čerpání předdůchodu

Podnik bude muset zaměstnance informovat, že mají na příspěvek nárok. Lidé budou firmě muset nahlásit, že spoření chtějí. Dodat musí číslo účtu penzijního připojištění či doplňkového penzijního spoření. Od dalšího měsíce po nahlášení by měli peníze začít dostávat. Pokud by zaměstnavatel neplatil, hrozila by mu pokuta až dva miliony korun. Kdyby nevydal o příspěvku pracovníkům potvrzení, sankce by činila až dvě stě tisíc korun. Řešit to má inspekce práce.

Podle autorů má zákon zmírnit pracovníkům třetí kategorie podmínky pro čerpání předdůchodu. Nyní je nutné spořit alespoň deset let a našetřit částku, aby pokryla měsíční splátku alespoň třicet procent průměrné mzdy po dva roky. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se podmínka spořit alespoň deset let ruší. Stanjura podotkl, že příspěvek zaměstnavatelů do padesáti tisíc korun ročně je osvobozený od daně.

Odbory a zástupci zaměstnavatelů si stěžují na to, že s nimi autoři o možném řešení a nastavení pravidel nejednali. Vadí jim, že normu předkládají poslanci, ne vláda. Chybí jim tak zpráva o dopadech či běžné připomínkové řízení. Nesouhlasí ani se zrychleným přijetím.

Ministr financí řekl, že by výhradám na způsob projednávání rozuměl, pokud by se jednalo o vládní zákon. Podotkl, že poslanci nepatří mezi sociální partnery. Své návrhy tak s odbory a zaměstnavateli projednávat nemusí. „Jestli navrhneme – a nebráníme se, jaká mají být pravidla poslaneckého zákona, můžeme se o tom bavit,“ uvedl Stanjura.

Podle odborů a organizací zaměstnavatelů navrhovaný povinný příspěvek firem a institucí na spoření na stáří omezuje kolektivní vyjednávání o zaměstnaneckých benefitech. Zvolené řešení je podle nich administrativně náročné a v praxi by dělalo problémy.

Předpis kritizují také Piráti, kteří při přípravě původní penzijní reformy tvořili součást koalice, ale nyní jsou v opozici. Schválenou novelu označují za polovičaté řešení. „Lidé v předdůchodovém věku pracující v horku, zimě či prachu Fialova vláda hodila přes palubu, ačkoliv jim dříve přisoudila předčasný důchod ve vládní verzi reformy. Je to vůči těmto lidem nefér. Přesně tyhle věci jsme ve vládě hlídali, aby se neděly“ podotkla místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti).

17 minut
Události, komentáře: Spoření na důchod jako nutnost?
Zdroj: ČT24

Představitelé gruzínského resortu vnitra na sankčním seznamu

Kabinet ve středu rovněž schválil zařazení tří představitelů gruzínského ministerstva vnitra na vnitrostátní sankční seznam. Přibyli tam ředitel odboru zvláštních úkolů Zviad Charazišvili, jeho zástupce Mirza Kezevadze a ředitel odboru pořádkové policie Važa Siradze kvůli jejich roli při potlačování loňských protestů v Gruzii.

Na sankční seznam vláda poprvé zapsala osoby kvůli porušování lidských práv, dosavadní zápisy byly kvůli podpoře ruské agrese proti Ukrajině, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). „Dáváme jasně najevo, že si ‚mlátičky‘, které mučí vlastní občany, v Česku nepřejeme,“ dodal.

Řadu protivládních manifestací v Gruzii loni provázelo násilí a policie používala i slzný plyn a vodní děla k rozehnání demonstrantů, z nichž někteří házeli po policistech petardy a kameny. Stovky lidi byly od listopadu zadrženy. Mnozí účastníci demonstrací tvrdí, že se stali oběťmi násilí i mučení ze strany pořádkových sil a pouličních skupin stoupenců vlády.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Objem hypoték meziměsíčně klesl

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypotéky za 22,6 miliardy korun, což je proti prosinci pokles o pět procent. Nové úvěry bez refinancování klesly podobným tempem na 18,7 miliardy korun. Úrokové sazby v lednu pokračovaly v nepatrném poklesu a snížily se v průměru ze 4,8 procenta na 4,78 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Týden začal silnými nočními mrazy a skončí víkendovým oteplením

Začátek týdne bude v Česku chladný, s nejvyššími denními teplotami kolem nuly. V noci budou teploty klesat až na minus patnáct stupňů Celsia. Ve druhé polovině týdne se začne oteplovat a o víkendu bude přes den i více než pět stupňů Celsia, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne řešili „smrskflaci“

O takzvané smrskflaci, kdy výrobci zejména potravin nebo drogerie zmenšují obsah produktu a prodávají ho za mnohdy i stejnou cenu, mluvili v Událostech, komentářích týdne neurochirurg Vladimír Beneš, právnička a bývalá politička Petra Buzková, glosátorka Zuzana Bubílková, komentátor a zástupce šéfredaktora MF DNES Petr Kolář a novinář a moderátor Čestmír Strakatý. Řeč byla také o výročí půl století od doby, kdy se Margaret Thatcherová postavila do čela britských konzervativců. Pořad se zabýval i vydáním k trestnímu stíhání šéfa SPD Tomia Okamury a ukončenými předvolebními „námluvami“ mezi SOCDEM a Stačilo!
před 4 hhodinami

Chemie piva nebo elektromobilita. Vysoké školy přicházejí s novinkami

Vysoké školy v Praze, Brně, Plzni i dalších českých městech od příštího akademického roku otevírají řadu nových studijních programů. Reagují tím zejména na aktuální trendy, vlivem kterých se mění požadavky na absolventy v daném oboru. Některé programy jsou přitom podle mluvčích univerzit unikátní nejen v českém, ale i středoevropském kontextu.
před 4 hhodinami

Slovní i fyzické útoky. Agresorů podle policie přibývá

Ve společnosti podle policistů přibývá agresorů. Ze statistiky vyplývá, že počet násilných trestných činů meziročně vzrostl. Předloni evidovali policisté zhruba 13,1 tisíce takových případů, loni to bylo téměř o šest set víc. Agresoři jsou navíc mnohdy ozbrojeni. Terčem slovních, ale i fyzických výpadů se stávají úředníci, řidiči hromadné dopravy i náhodní kolemjdoucí. Asi nejčastěji jsou těmto situacím vystaveni strážnicí. Nárůst agresivity pozorují ale i zdravotníci.
před 5 hhodinami

Nedodržení bezpečné vzdálenosti je častou příčinou nehod aut. Možnost pokut ale vázne

Podle statistik je jednou z nejčastějších příčin nehod v Česku nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi auty. Ministerstvo dopravy chtělo, po vzoru okolních států, tento častý zlozvyk řidičů pokutovat. Jenže zákon zatím jasně neříká, co to bezpečná vzdálenost je.
před 5 hhodinami

Válek chce změnit pravidla příplatků za „vyšší komfort“

Vláda chce změnit pravidla, podle kterých si lidé připlácejí za péči u lékařů nad rámec zdravotního pojištění – například za komfortnější kyčelní kloub, oční čočku nebo operační metodu. Pokud si je pacient vybere teď, musí kromě zdravotnického prostředku zaplatit i celý zákrok. To by se mělo podle kabinetu změnit, lidé by dopláceli pouze rozdíl mezi základním materiálem nebo postupem, který hradí pojišťovna, a zvolenou dražší variantou. Opozice se obává, že lékaři začnou preferovat pacienty, kteří jsou ochotni si připlatit.
před 6 hhodinami

Dováží se stále méně ojetých aut. Výjimkou jsou elektromobily

V lednu počet registrací ojetých aut ze zahraničí meziročně klesl skoro o pět procent. Podobný trend trvá už od roku 2021, kdy se prodejům dařilo, protože výrobu automobilek narušila pandemie covidu-19. Častěji se dnes v bazarech objevují ojeté elektromobily z dovozu. Loni jich lidé oproti roku 2023 registrovali dvakrát víc.
před 14 hhodinami
Načítání...