V Česku žije téměř jedenáct milionů lidí. Přibývá jich hlavně migrací

2 minuty
Události: V Česku klesá porodnost
Zdroj: ČT24

Za první tři čtvrtletí letošního roku přibylo 54 700 obyvatel České republiky na 10,88 milionu. Víc lidí zemřelo, než se narodilo a za nárůstem tedy opět stála migrace. Ve srovnání s loňskem bylo narozených dětí o jedenáct procent méně, přičemž se porodnost snížila u žen všech věkových skupin do 45 let. O více než deset procent méně bylo proti loňskému roku i sňatků a rovněž ubylo zemřelých a rozvodů. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Veškerý přírůstek obyvatel v České republice zajistili podle ČSÚ příchozí ze zahraničí. Od roku 2022, kdy vypukla válka na Ukrajině, jsou do celkového počtu obyvatel zahrnováni i lidé s udělenou dočasnou ochranou. Do Česka se od počátku ledna do konce září z ciziny přistěhovalo 116 700 lidí, naopak 48 600 lidí se vystěhovalo.

„Dvě pětiny vystěhovalých byly zaregistrovány v září. Šlo o odraz ukončování pobytu osobám s dočasnou ochranou, které se nedostavily do stanoveného termínu k vylepení vízového štítku do cestovního dokladu,“ doplnili statistici.

Přirozenou cestou republika ztratila 13 300 obyvatel. Oproti stejnému období loňského roku umřelo o 2800 lidí více. Počet narozených dětí meziročně klesl o 8600 na 69 200 a počet zemřelých o 5800 na 82 600.

Do manželství během prvních tří čtvrtletí roku vstoupilo 41 500 párů snoubenců. „Ve srovnání se stejnou částí roku 2022 je to o 14 procent méně. Sňatků ubylo jak u svobodných, tak u rozvedených osob, a to obdobnou měrou,“ uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Rozvodů bylo meziročně o 300 méně, úřady rozvedly 14 400 manželství.

Nejvíce lidí přibylo v Praze a středních Čechách, propad trvá v Ústeckém kraji

Počet obyvatel za letošních devět měsíců vzrostl ve 12 ze 14 krajů, nejvíc v Praze a poté ve Středočeském kraji. Počet obyvatel hlavního města za první tři čtvrtletí roku stoupl o téměř dvacet tisíc na 1,38 milionu, uvedl ČSÚ. Nárůst ovlivnilo především stěhování.

Výrazněji přibylo i obyvatel jižní Moravy. Populace Jihomoravského kraje za devět měsíců letošního roku vzrostla o 7093 na 1 224 293 obyvatel. Přírůstek je způsobený výhradně stěhováním, přirozenou cestou obyvatel ubylo. Vzrostl i počet obyvatel Plzeňského kraje, za tři letošní čtvrtletí o 5793. Na konci září jich v regionu žilo 611 181, z toho bylo 311 224 žen. I v tomto regionu meziroční nárůst zajistila výhradně migrace, počet zemřelých byl vyšší než počet narozených.

Ústecký kraj naopak již třetí rok v řadě trápí úbytek populace. Počet obyvatel Ústeckého kraje za posledních devět měsíců klesl o 2113 na 810 224. Více lidí zemřelo, než se narodilo. Druhému z krajů, který se dlouhodobě potýká s úbytkem obyvatel, Moravskoslezskému kraji ubylo letos za první tři čtvrtletí 62 obyvatel. Díky migraci byl úbytek nejnižší za 15 let. V kraji za devět měsíců o 2723 lidí více zemřelo, než se tam narodilo, a o 2661 lidí více se do něj přistěhovalo, než se vystěhovalo. Na konci září žilo v kraji 1 189 612 lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Je jasné, kdo je agresor, řekl Pavel na shromáždění na podporu Ukrajiny

Tisíce lidí se sešly v centru Prahy, aby si připomněly třetí výročí od počátku ruské invaze na Ukrajinu. Na akci, kterou na Staroměstské náměstí svolaly nevládní organizace, vystoupil i prezident Petr Pavel. „Je jednoznačné, kdo je agresorem, kdo porušil mezinárodní právo a kdo je obětí, na jejíž straně bychom měli stát,“ řekl. Shromáždění nazvané Společně za Ukrajinu se konalo zároveň i v Brně.
15:09Aktualizovánopřed 24 mminutami

Mařiče energií jsou „úchylné“, shodli se Drábová a Miko

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) navrhuje zakázat používání zařízení na maření přebytečné elektřiny. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a prezidentův poradce a bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko (LES) se v Otázkách Václava Moravce shodli, že takové mařiče jsou absurdní a až „úchylné“. Smysluplnější by prý bylo budovat radši zařízení na uložení energie, tedy hlavně bateriová úložiště.
15:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Muži čím dál častěji berou do rukou pletací jehlice. Inspirují je i severské seriály

Mezi muži roste zájem o pletení. Vyplývá to z vyjádření oslovených lektorů pletacích kurzů a workshopů. Nárůst evidují v několika posledních letech. Muže k činnosti motivují severské seriály i sociální sítě. Oslovení pořadatelé kurzů potvrdili, že zájem o pletení vzrůstá i mezi ženami. Vzniká proto více pletařských klubů.
před 9 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku odvedli na daních desítky miliard

Česko vydalo na dávky a další pomoc uprchlíkům z Ukrajiny od začátku plnohodnotné ruské agrese do konce loňska 62,5 miliardy korun, na odvodech a části daní od nich vybralo 55,5 miliardy, vyplývá z dat ministerstva práce. Příjmy postupně rostou, poprvé převýšily výdaje ve třetím čtvrtletí roku 2023. Loni pak vybraná suma přesáhla poskytnutou podporu o osm miliard korun. Dosáhla 23,5 miliardy korun. Výdaje činily 15,5 miliardy.
před 10 hhodinami

První čápi se navzdory mrazům vrátili rekordně brzy

Do Česka se postupně vracejí první čápi bílí. Podle České společnosti ornitologické (ČSO) se tito ptáci od začátku února uhnízdili převážně na západě Čech. Další jedinci tohoto druhu by podle ornitologů mohli z teplých krajin přiletět v následujících týdnech. Jejich dřívější návrat ovlivňuje mimo jiné trend mírnějších zim. Někteří čápi z Česka dokonce neodlétají vůbec nebo se přizpůsobili klimatickým podmínkám a místo Afriky migrují na jih Evropy.
před 10 hhodinami

Důchodový účet zůstává v minusu, deficit se ale snižuje

Důchodový účet zůstává v hlubokém minusu. Vláda si loni musela na penze seniorů půjčit přes padesát miliard. I přesto jde o 22 miliard lepší výsledek než v roce předchozím. Podle kabinetu je postupné snižování i zásluhou opatření, která včetně zpomalení růstu penzí prosadila vládní většina. Opozice je vůči změnám kritická. Systém bude ztrátový i letos.
před 11 hhodinami

Špatné parkování je jedním z nejčastějších přestupků

Policie jen v centru Prahy loni evidovala téměř 170 tisíc případů špatného parkování. Řidiči často chybují u vyhrazených stání určených například pro invalidy, sanitky či nabíjení elektromobilů. Za neoprávněné parkování na vyhrazeném stání pro handicapované hrozí na místě pokuta až 3500 korun, ve správním řízení je to až deset tisíc. Za tento přestupek se navíc přičítají dva body. Strážníci můžou pokutovat i špatně zaparkované vozy v garážích nákupních center. Za stání na místě vyhrazeném pro elektromobily je pokuta až 1500 korun.
před 11 hhodinami

Pomoc hledá stále víc obětí násilí. Dle organizací chybí komplexní péče

Stali se obětí kriminality i domácího násilí, přesto se mnohdy těžko dostávají k rychlé a odborné pomoci. Stále více lidí hledá právní i psychologickou podporu na linkách pomoci. Podle organizací ale v Česku pořád chybí strategie komplexní péče o oběti.
před 12 hhodinami
Načítání...