V Česku řádí „psychošmejdi“. Terapeuti i pacienti volají po změně zákona

2 minuty
Události: Problémy s „psychošmejdy“ v Česku
Zdroj: ČT24

Zájem o pomoc psychoterapeutů roste, odborníků na péči o duševní zdraví je ale v Česku nedostatek. Stále častěji tak své služby nabízejí i lidé, kteří nemají patřičné vzdělání, což může mít pro pacienty závažné důsledky. Pacientské organizace a asociace psychoterapeutů proto chtějí, aby zákon jasně stanovil, kdo může pomoc nabízet.

O příspěvek na psychosociální podporu si vloni u VZP zažádalo o polovinu víc lidí než o rok dříve. Mezi pacienty patří i Vladimíra Zajíčková, která se psychicky zhroutila před 23 lety a dlouhé roky marně hledala pomoc. Jeden z terapeutů ji navíc ještě přitížil.

„Byl to pán, který měl pár kurzů. Nabízel léčení života, pomoc a hodně mi ublížil. Špatně jsem se vdala, vzala jsem si psychopata, nechala jsem se psychicky týrat. A tam to bylo o tom, že mi pořád říkal, že musím změnit sebe,“ vzpomíná Zajíčková, která už tři čtvrtě roku dochází k nové psycholožce. Ta má potřebnou kvalifikaci i smlouvu s pojišťovnou. „Stávám se zase sama sebou,“ raduje se žena.

Psychoterapie je zákonem ošetřena pouze ve zdravotnictví. Terapeutické kurzy tak mohou nabízet i lidé bez potřebného vzdělání. „Takzvaný psychošmejd jim prostě naslibuje nějakou léčbu a pacienti jsou po jednom sezení vyřízení. Dneska si tu ceduli psychoterapeut může dát kdokoliv,“ upozorňuje Renata Marková, ředitelka Spolku Kolumbus, který sdružuje uživatele služeb duševního zdraví.

Sílí proto tlaky na změnu zákona, který by jasně stanovil, kdo může pomoc poskytovat. „Při různých jednáních jsme došli k optimalizaci, že by člověk měl mít vysokoškolské vzdělání. Diskutuje se, jestli by to měly být nějaké vybrané obory, anebo jestli to neomezovat dál – a k tomu ten psychoterapeutický výcvik,“ prohlásil místopředseda výboru České asociace pro psychoterapii František Matuška.

Výcvik trvá pět let a často se ho účastní vystudovaní psychologové, pedagogové nebo třeba sociální pracovníci.

„Pomáhat skrze terapeutický rozhovor má velký smysl pro mé klienty,“ říká sociální pracovník Roman Mach z Labyrintu – centra sociální rehabilitace. Sám by rád své znalosti využil ve stávající práci. Ostatní účastníci si po absolvování kurzu budou moct otevřít vlastní poradnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hygienici zrušili karanténu 26 lidem, kteří byli v kontaktu s pacientem Bulovky

Preventivní karanténu pro 26 lidí, kteří byli v rizikovém kontaktu s pacientem pražské nemocnice na Bulovce, hygienici zrušili. Testy u pacienta totiž nepotvrdily nebezpečnou nákazu. V neděli to sdělil zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. V karanténě byli dominantně zdravotníci z táborské nemocnice, odkud byl pacient s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu na Bulovku převezen v pátek večer.
před 11 mminutami

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 3 hhodinami

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 13 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 14 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 18 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...