Usvědčení lháři z ČSSD: Je to čarodějnický proces. Neodstoupíme

Praha – Čtveřice čelních sociálních demokratů, kteří v uplynulých dnech zapírali své tajné povolební jednání s prezidentem Milošem Zemanem, odmítá rezignovat na stranické funkce. K tomu je vyzval předseda Senátu Milan Štěch. Podle statutárního místopředsedy ČSSD Michala Haška, jenž po volbách usiloval o pád stranického šéfa Bohuslava Sobotky, připomínají podobné výzvy atmosféru čarodějnických procesů a padesátých let.

„Ti tři, kteří se opravdu velmi výrazně zasadili o to, co se stalo na předsednictvu sociální demokracie a co stranu poškodilo, mají jedinou možnost: odstoupit z vedení ČSSD, věnovat se svojí práci, kterou vykonávají jako hlavní povolání, a neovlivňovat dál vývoj v sociální demokracii,“ prohlásil dnes ve vysílání ČT24 sociální demokrat Milan Štěch (čtěte víc).

Reagoval tak na skutečnost, že Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola po třech dnech zapírání přiznali, že se bezprostředně po vyhlášení volebních výsledků na zámku v Lánech setkali s prezidentem Zemanem a jednali s ním o povolební situaci. Sám Hašek to přitom ještě včera ve vysílání ČT24 striktně odmítal (podívejte se).

Po schůzce se Zemanem následovalo hlasování na stranickém předsednictvu, které šéfa Bohuslava Sobotku vyzvalo k odchodu z čela strany a vyloučilo ho z povolebního vyjednávacího týmu. Lánského jednání se účastnil i plzeňský hejtman a hlavní volební manažer Milan Chovanec, na rozdíl od ostatních ji přiznal již včera. Jako oficiální motiv pro snahu o Sobotkův odchod je uváděn nedostatečný volební zisk sociální demokracie, která po sedmi letech v opozici ve volbách získala necelých 21 procent hlasů.

Zimola: Skončím, pokud mě k tomu vyzvou jihočeští straníci

Všichni účastníci lánského jednání ovšem Štěchovu výzvu k rezignaci odmítají. „Vyvozovat taková silná slova z toho, že jsme byli na schůzce, kde se mluvilo o povolebním uspořádání, mi nepřijde od Milana úplně fér,“ prohlásil jihočeský hejtman Jiří Zimola s tím, že k rezignaci ho může donutit pouze jeho domovská organizace - výkonný výbor ČSSD z jižních Čech: „Budu chtít slyšet hlas své jihočeské členské základny, a pokud ta usoudí, že bych z toho měl vyvodit odpovědnost, pak vězte, že ji z toho vyvodím.“

Negativně na Štěchovu výzvu reagoval i Zdeněk Škromach. „Nebylo na tom nic nečestného, nekalého ani špatného, nevidím takový důvod. S Milošem Zemanem se scházím poměrně často,“ prohlásil. „Celý mediální tlak a mediální fikci vnímám jako politický boj o moc v sociální demokracii, necítím, že bych se něčím provinil. Pan předseda Senátu patří do sobotkovské lobby.“

  • Zdeněk Škromach: „Vytváření obrazu toho, jak pan prezident ovládá sociální demokracii, považuji za nesmysl.“
  • Jiří Zimola: „Na schůzce jsme dali slovo panu prezidentovi, že o ní hovořit nebudeme.“

Odmítavě se k lánské aféře staví i její hlavní aktér, druhý muž strany Michal Hašek. „Neveřejných schůzek se ve vrcholové politice koná poměrně hodně. V žádném případě nešlo o přípravu 'puče v ČSSD'.  Atmosféra čarodějnických procesů či 50. let rozpoutávaná nyní v ČSSD ničemu takovému bohužel neprospěje,“ prohlásil s tím, že pouze ctil dohodu o tom, že celé jednání bude neveřejné.

A totéž stanovisko drží i staronový šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. „Já to vnímám tak, že ta věc už je za námi. Myslím si, že se z toho někdo snaží udělat umělý problém, který rozhodně neprospěje atmosféře při hledání konsenzu,“ uvedl.  „Mě dvě třetiny poslanců podpořily (při volbě předsedy poslaneckého klubu), Bohuslava Sobotku naopak dvě třetiny předsednictva vyzvaly, aby rezignoval a on to neudělal. Já jsem se rozhodl, že po jeho vzoru zůstanu také.“

O situaci ve straně bude již zítra ráno jednat předsednictvo, pravděpodobně by mělo vybrat nový vyjednávací tým pro schůzky s hnutím ANO a KDU-ČSL. Zásadní jednání, na kterém si ČSSD definitivně vyjasní pozice, se má uskutečnit 10. listopadu, kdy v hotelu Olšanka zasedne ústřední výkonný výbor.

ČT24.cz O DĚNÍ V ČSSD:

Středa 30. října:

Úterý 29. října:

Pondělí 28. října:

Neděle 27. října:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vědci na Vysočině zkoumají dopady změny klimatu

V rámci mezinárodního projektu přijeli vědci na Vysočinu zkoumat dopady změny klimatu. Experti budou čtyři roky monitorovat zadržování vláhy v tamní půdě v souvislosti s teplotními extrémy a podle toho pak třeba vybírat stromy pro sázení. „Tento region je velice specifický kvůli klimatickým podmínkám a byly tady velké zásahy kvůli kůrovci,“ vysvětluje výběr lokace Michal Kepka z katedry geomatiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Kromě Vysočiny bude výzkum probíhat například i v Rakousku, Finsku a Arktidě.
před 1 hhodinou

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 2 hhodinami

Jednací řád sněmovny se upravit nedaří. Ani přes výzvy Ústavního soudu

Změnu jednacího řádu ve sněmovně se stále nepodařilo prosadit. Často tak dochází k dlouhým obstrukcím a k zablokování dolní komory. Naopak se někdy stává i to, že se někteří poslanci nedostanou ke slovu, protože veškerý čas vyčerpají politici s přednostními právy. Podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy by přitom možná právě změna přednostních práv pomohla. Ústavní soud v poslední době ve svých nálezech několikrát označil současný jednací řád dolní komory za neudržitelný. „Mít právo přednosti neznamená, že můžu mluvit, o čem chci a jak dlouho chci,“ upřesňuje Baxa pro ČT.
před 2 hhodinami

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 10 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 11 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 11 hhodinami
Načítání...