Učebnice mají nově hradit obce a kraje

3 minuty
Události: Učebnice budou financovat obce a kraje
Zdroj: ČT24

Obce a kraje by měly od příštího září nově hradit školám kromě mezd kuchařek, uklízeček a dalšího provozního personálu také nákup učebnic. Prostředky na to mají dostat z upraveného rozpočtového určení daní. Ředitelé se obávají, že změna dopadne na kvalitu výuky. Podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) ale bude legislativa garantovat, že peníze školy dostanou.

Pražská základní škola Hanspaulka vydá na nákup nových učebnic ročně čtyři sta tisíc korun. Jedná se o téměř polovinu z balíku, ze kterého platí například i plavání nebo licence na elektronické materiály do výuky jazyků. Ze stejné kapitoly škola zaplatila také 160 notebooků a v příštím roce plánovala přikoupit další. Učitelé si je nyní pro děti rezervují a půjčují, a to nejen do IT předmětů, ale také například dějepisu nebo přírodopisu.

„Za posledních několik let se tato částka neměnila a byla to zrovna jedna z těch, které můžete dobře naplánovat bez ohledu na to, jestli odejde, nebo přijde žák, jestli jsou, nebo nejsou v obci peníze,“ popsal ředitel ZŠ Hanspaulka a MŠ Kohoutek Ondřej Bárta.

Dosud posílal peníze stát, od září mají o části takzvaných ostatních neinvestičních výdajů (ONIV) za více než miliardu rozhodovat zřizovatelé.

„Přes obce a kraje by se mělo platit to, co je ve všech školách podobné nebo stejné. Například příspěvek na učebnice nebo IT infrastrukturu. Naopak bychom nechali ve státním rozpočtu financování těch (věcí), které jsou vázány na některé specifické obory ve středním školství, například řidičské průkazy a svářečské zkoušky,“ uvedl ministr Bek.

Odbory a Asociace ředitelů ZŠ před změnou varují

Asociace ředitelů základních škol však podle svého předsedy Luboše Zajíce v převodech ostatních neinvestičních výdajů vidí „riskantní záležitost“. A to kvůli tomu, že „se to týká dalších věcí jako vzdělávání pedagogů“.

„Upozorňujeme, že je to možná větší problém, než co se týká nepedagogů, byť to není tak velká částka. Stát na to má pravidla, ředitelé vědí, co mohou očekávat, a takto to bude jenom na vůli zřizovatele,“ sdělil předseda školských odborů František Dobšík.

Ministr tvrdí, že garance koalice propíše do pozměňovacího návrhu ke školskému zákonu. Zvažuje vyjmenovat i nutný rozsah činností, jako je úklid a další práce, které zajišťují nepedagogové. Vyčíslit sumu k proplacení zřizovatelem ale nelze.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
11:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obviněným v kauze Motol policie zajistila majetek za více než sto milionů korun

Obviněným v korupční kauze týkající se zakázek ve Fakultní nemocnici Motol policie zajistila na pokyn evropské prokuratury majetky „výrazně převyšující" sto milionů korun. Serveru iROZHLAS.cz to řekla dozorující žalobkyně Zdeňka Pavlásková, podle které nemusí být soupis zajištěného majetku konečný. Kriminalisté za úplatkářské trestné činy, dotační podvod, praní špinavých peněz nebo za poškození finančních zájmů EU v případu stíhají dvě desítky lidí.
před 3 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
09:24Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ministerstvo musí znovu rozhodnout o odškodnění ženy za sterilizaci

Ministerstvo zdravotnictví musí znovu rozhodnout o odškodnění ženy, která před 45 lety podstoupila sterilizaci, a to bez náležitého souhlasu a poučení o nevratnosti zákroku. Ministerstvo žádost původně zamítlo s tím, že lékaři postupovali v souladu s tehdejší právní úpravou. Rozhodnutí ale zrušil Městský soud v Praze. Ministerstvo nyní neuspělo s kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Na rozsudek NSS upozornila Liga lidských práv.
před 4 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne rozebírali soudní verdikt nad Le Penovou

Hosté Událostí, komentářů týdne se věnovali politické situaci ve Francii, kde byla kandidátka na prezidentku Marine Le Penová soudně vyřazena z volebního boje kvůli zpronevěře prostředků Evropského parlamentu. Hosté rozebírali i dopady amerických cel na běžné spotřebitele, věnovali se fenoménu seriálu Adolescence a jeho vlivu na vnímání agresivity u dospívajících a pirátům českých silnic. Pozvání přijali novinářka Marie Bastlová, kardiolog Petr Neužil, herec a režisér Milan Šteindler, bývalý novinář a politik Vladimír Mlynář a publicista Michael Durčák.
před 6 hhodinami

Česko opět splňuje kritérium pro přijetí eura. Politikům se do toho ale nechce

Česko loni zpomalilo tempo svého zadlužování víc, než vláda očekávala. Schodek veřejných financí poklesl podle statistiků ze 3,8 na 2,2 procenta HDP. To znamená, že Česká republika znovu začala plnit klíčové kritérium pro přijetí eura. Strany, které mají ve sněmovně jasnou většinu, ale zavést unijní měnu ani v příštím volebním období nechtějí.
před 8 hhodinami

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
před 9 hhodinami
Načítání...