Turistů z ciziny ve druhém kvartálu přibylo, zůstávali déle

Ubytovaných turistů a dalších hostů v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně přibylo. Služeb hotelů či penzionů využilo 5,95 milionu lidí, meziročně o 3,3 procenta více. Přibylo ubytovaných cizinců, naopak počet českých hostů se snížil. Hosté v ubytovacích zařízeních strávili o 0,9 procenta více nocí. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj se zejména v Moravskoslezském kraji a Praze zvýšila návštěvnost díky květnovému mistrovství světa v hokeji.

V hotelech, penzionech, kempech a dalších hromadných zařízeních v Česku se od dubna do konce června ubytovalo 3,2 milionu hostů z Česka. Jejich počet meziročně klesl o 1,4 procenta. Turistů z ciziny přijelo 2,8 milionu, o 9,3 procenta více než ve stejném období předchozího roku.

Hosté strávili v ubytovacích zařízeních 14 milionů nocí. Ze statistik vyplývá, že na cizince připadalo 6,5 milionu přenocování a na Čechy 7,5 milionu nocí. Cizinci strávili v zařízeních v průměru 2,3 noci a Češi 2,3 noci.

Nejvíc zahraničních hostů přijelo do republiky z Německa, a to přes 630 tisíc. Následovali turisté z Polska, kterých bylo téměř 253 tisíc, a kolem 247 tisíc návštěvníků bylo ze Slovenska.

Z hlediska regionů přibylo turistů ve sledovaném období v devíti krajích, zatímco v Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém, Jihomoravském a Pardubickém kraji jich ubylo. Počet turistů ze zahraničí i počet strávených nocí se ale meziročně zvýšil ve všech regionech s výjimkou Ústeckého kraje. Naopak více českých hostů se ubytovalo jen v Jihočeském a Karlovarském kraji a na Vysočině, ale pouze na jihu Čech i déle zůstali, doplnili statistici.

Tržby ve službách rostly hlavně díky dopravě

Tržby ve službách ve druhém čtvrtletí meziročně stouply o 2,5 procenta, v prvním kvartálu se podle revidovaných údajů zvýšily o jedno procento. Růst zaznamenalo od dubna do konce června všech šest hlavních odvětví služeb, největší byl v dopravě a skladování. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím tržby vzrostly o 0,4 procenta.

„Meziroční růst tržeb ve službách zrychlil, ve druhém čtvrtletí tržby vzrostly o 2,5 procenta. K růstu nejvíce přispěla doprava a skladování, nicméně zvýšení tržeb bylo vykázáno ve všech dílčích ekonomických sekcích služeb,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.

Poskytovatelé služeb v Česku zažili průlom v letošním prvním čtvrtletí, kdy jim meziročně vzrostly tržby po předchozích třech čtvrtletích poklesu. Ve druhém čtvrtletí meziroční růst ještě zrychlil. Od začátku letošního roku činí celkový nárůst tržeb podle statistiků 1,8 procenta.

Oživení spotřebitelské poptávky je však podle analytika Komerční banky Martina Gürtlera pozvolné a zaostává za očekáváním. „Reálné mzdy sice opět rostou, jejich úroveň však v důsledku předchozího strmého poklesu stále odpovídá pouze polovině roku 2018,“ řekl. Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler pak poukázal na to, že tržby v červnu zpomalily meziroční růst z květnových 2,5 procenta na 1,9 procenta. Za celé první pololetí pak oproti loňsku stouply o 1,8 procenta.

Tržby v dopravě a skladování vzrostly oproti druhému čtvrtletí loňského roku o pět procent, přičemž letecká doprava vykázala růst téměř o 20 procent a vodní doprava o 12,6 procenta. Vyšší tržby o 5,6 procenta vykázalo skladování a vedlejší činnosti v dopravě, v pozemní a potrubní dopravě stouply tržby o 4,1 procenta a nepatrně rostly i poštovním a kurýrním činnostem.

Pohostinství

V ubytování, stravování a pohostinství se tržby ve druhém kvartále letošního roku meziročně zvýšily o 3,1 procenta, z toho ve stravování a pohostinství o 3,6 procenta a v ubytování o jedno procento.

V informačních a komunikačních činnostech vzrostly tržby o 1,9 procenta, přičemž nejvyššího meziročního růstu dosáhla tvorba programů a vysílání – o 5,8 procenta. O 4,2 procenta vyšší tržby vykázaly činnosti v oblasti informačních technologií, nárůst o 2,7 procenta zaznamenaly telekomunikační činnosti a o 2,6 procenta rostly tržby u vydavatelských činností. Naopak pokles tržeb o 4,4 procenta zaznamenaly informační činnosti, kam patří například zpracování dat, webové portály a hosting. Filmový a hudební průmysl vykázal pokles tržeb o víc než 30 procent.

V činnostech v oblasti nemovitostí tržby meziročně vzrostly o 1,6 procenta. V profesních, vědeckých a technických činnostech se tržby zvýšily o dvě procenta. Nejvyšší nárůst tržeb v tomto odvětví, o 5,4 procenta, zaznamenaly architektonické a inženýrské činnosti, technické zkoušky a analýzy. Právní a účetnické činnosti evidovaly nárůst tržeb o 2,3 procenta, činnosti vedení podniků a poradenství v oblasti řízení o 1,1 procenta a reklamní agentury a průzkum trhu o 0,9 procenta. Ostatním profesním, vědeckým a technickým činnostem tržby klesly o 1,7 procenta.

V administrativních a podpůrných činnostech tržby ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostly o 0,6 procenta. Největší nárůst tržeb statistici zaznamenali u činností souvisejících se stavbami a úpravou krajiny, a to o 4,5 procenta. Administrativní kancelářské a jiné podpůrné činnosti pro podnikání vykázaly růst tržeb o 3,4 procenta, činnosti cestovních agentur, kanceláří a jiných rezervačních a souvisejících činností o 1,9 procenta a činnosti v oblasti pronájmu a operačního leasingu o 1,4 procenta. Naopak pokles tržeb o 12 procent zaznamenaly činnosti související se zaměstnáním, o 1,7 procenta se snížily tržby v oblasti bezpečnostní a pátrací činnosti.