Tajemství svobody tkví v ochotě k oběti, říká exministr Ruml

22 minut
Jan Ruml: Tajemství svobody tkví v ochotě k oběti
Zdroj: ČT24

Po 31 letech od revoluce Česko prožívá přelomové chvíle a stejně jako v roce 1989 se mění způsob života lidí –⁠ jenže zatímco před třemi dekádami stála za změnou politika, nyní jde o nákazu. O rozdílech a podobnostech obou období debatovali ve svátečních Událostech, komentářích dva ministři vnitra, aktér listopadových událostí Jan Ruml a aktér současného boje s koronavirem Jan Hamáček (ČSSD).

„Tehdy šlo především o svobodu a demokracii. Ale lidé si neuvědomili, že tajemství svobody tkví v ochotě k oběti. A že nikdo nechce po lidech, aby obětovali své životy za svobodu, ale minimálně aby byli nelhostejní k dění okolo sebe, k veřejnému dění. To se bohužel během let vytratilo a dneska sklízíme plody tohoto nezájmu o svobodu a demokracii,“ uvedl porevoluční ministr vnitra Jan Ruml.

Listopadové události si letos lidé kvůli hygienickým opatřením připomínali bez větších hromadných akcí a oslav. Koronavirová krize změnila také jeden ze symbolů sametové revoluce. Slavné logo Občanského fóra od Pavla Šťastného mělo pro letošek nasazenou roušku. Právě toto hygienické opatření se stalo asi nejvýraznějším symbolem současné krize.

Na jejich nošení a dodržování dalších nařízení dohlíží policisté. Ti se ale někdy setkávají s odporem veřejnosti. „Česká policie je pod obrovským tlakem. Teď si ale myslím, že to funguje dobře a velký dík policistům. Jsem přesvědčen, že drtivá většina naší společnosti, a mám to i ze statistik, nařízení dodržuje. A pak je tady, jako v každé skupině nebo v každé společnosti, naprostá menšina, která je nedodržuje nebo to ještě naschvál porušuje a provokuje,“ popsal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Význam spolupráce a důvěry

Spolupráci a vzájemné porozumění veřejnosti s policí přitom oba ministři vnitra považují za důležité. „Mým prvním úkolem, když jsem nastoupil na ministerstvo, bylo, aby se lidé přestali policie bát. A myslím, že se mi to docela podařilo. Že lidé našli určitý vztah k policie a dneska ten vztah je, myslím si, korektní z obou stran. Jak ze strany občanstva, tak ze strany policie,“ shrnul Ruml.

Jako větší problém vnímá vztah mezi veřejností a vládou, který je podle něj plný nedůvěry. „Chování společnosti je závislé na tom, nakolik vláda opatření zdůvodňuje. A tady si myslím, je obrovský problém. Teď bude nouzový stav vyhlášen na další měsíc, ale vláda neřekla, proč si myslí, že to má být na měsíc, proč má tímto způsobem vláda fungovat, když nikdo neví, co bude za pár dní,“ vytýkal Ruml.

Současný ministr vnitra ale oponoval s tím, že nutnost trvání nouzového stavu vláda doložila, a to zejména představením nového protiepidemického systému PES. „Ukazuje se, že i v tom nejnižším stupni budeme nějakým způsobem nuceni omezovat shromažďování, respektive mezilidské kontakty, což potřebuje nouzový stav,“ řekl Hamáček.

Větší bugr na Twitteru

Ačkoliv s tím, že vláda nemá důvěru lidí, Jan Hamáček nesouhlasí, přiznává, že politika se v posledních letech výrazně proměnila. Podle něj by se měla vrátit do roviny soupeření pravo-levicových idejí a způsobu správy státu.

„Čím dál tím více se posouváme do doby marketingové, kde to je spíš o takových výkřicích a heslech. K dokonalosti to dotáhl Donald Trump, který dělal politiku po Twitteru. Já nevím, jestli to je fenomén doby, ale byl bych rád, kdyby se to vrátilo do souboje idejí, a ne toho, kdo bude dělat větší bugr na Twitteru,“ uzavřel Hamáček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 2 hhodinami

Při vývoji dronů hraje stále důležitější roli umělá inteligence

Role umělé inteligence (AI) je stále podstatnější i při vývoji dronů pro vojenské či civilní účely. S její pomocí umí bezpilotní letouny mapovat území a vytvořit 3D modely. Zařízení dokáže udělat věrný obraz území zcela autonomně a bez nutnosti GPS. Dronům na zemi pak asistují roboti, kteří hledají například ztracené lidi nebo nepřátelskou techniku. Pracovat s drony, které využívají AI, plánuje i česká armáda. Mohly by jí pomoci kupříkladu detekovat nepřítele.
před 4 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Trumpův celní seznam vznikal na poslední chvíli, míní Bartuška

Rozhodně to je začátek vyjednávání s většinou zemí světa a americká administrativa očekává nějakou odpověď, řekl v Interview ČT24 zvláštní zmocněnec pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška v souvislosti s ohlášenými cly ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podotkl, že administrativa USA v tuto chvíli operuje s velmi málo lidmi a podle toho rozhodnutí vypadají. Trumpa podle něj nezajímá nikdo kromě Spojených států.
před 5 hhodinami

Tlak na výkon i nepochopení dopadá na žáky. Zlepšit duševní zdraví má nová strategie

O zlepšení prostředí na školách i well-beingu neboli duševním zdraví mladých diskutovali v pátek zástupci odborné veřejnosti a mládeže na půdě Senátu na jednání Národního konventu o vzdělávání, který zřídil ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Shodli se, že je potřeba podporovat navýšení psychologů na školách i vzdělávání samotných učitelů, kteří někdy nevědí, jak k duševnímu zdraví žáků přistupovat. Zlepšit by se také měla oboustranná komunikace mezi učiteli a žáky.
před 7 hhodinami

Olomoucký hejtman zakázal vstup do okolí místa havárie cisteren

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil zákaz vstupu do okolí místa únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Nařízení platí do odvolání a má usnadnit zasahujícím složkám práci při odklízení následků havárie a také snížit zdravotní rizika pro osoby, které by se tam pohybovaly, sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...