Studenti nultého ročníku plzeňských práv mají výhodu, vadí akreditačnímu úřadu

Řízení, které s plzeňskou právnickou fakultou zahájil Národní akreditační úřad (NAÚ), se týká pouze nultých ročníků a jejich provázání s přijímacím řízením, řekl rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček. Neohrožuje tedy podle něj samotné studium na fakultě. Od správního řízení očekává, že vyjasní podmínky pro nulté ročníky nejenom na plzeňských právech, ale na všech vysokých školách v Česku.

Že zahájil řízení k omezení akreditace Fakulty právnické Západočeské univerzity, oznámil Národní akreditační úřad v pondělí. Podle Holečka vzešlo správní řízení z kontroly, která se týkala takzvaných nultých ročníků. Do nich se mohou za úplatu přihlásit ti, kdo se na vysokou školu nedostanou.

Absolvováním nultého ročníku, který je oficiálně kurzem celoživotního vzdělávání, dostávají pak výhodu do dalšího přijímacího řízení. „Mají nějakou bonifikaci pro přijímací řízení, anebo získají možnost nastoupit přímo do prvních ročníků,“ ozřejmil Holeček.

Podle akreditačního úřadu jsou na plzeňských právech absolventi nultého ročníku bodově zvýhodněni, takže „z důvodu omezeného počtu přijímaných uchazečů dochází k tomu, že jsou takoví uchazeči přijímáni ke studiu na úkor uchazečů, kteří v přijímací zkoušce dosáhli lepších výsledků“.

Rektor tvrdí, že praxe právnické fakulty není výjimečná. „Vysoké školy to mají nějak nastavené. Předmětem nálezu, výtky NAÚ, je, že nastavení není dostatečně transparentní, protože nemají být preferováni někteří uchazeči proti ostatním,“ řekl. Zdůraznil, že na univerzitu ještě nepřišlo zahájení správního řízení, zná však zápis z kontroly akreditačního úřadu.

Otazníky nad nultým ročníkem

„Pevně věříme, že to fakulta vysvětlí, a pokud budou shledány věci, které bude třeba napravit, tak okamžitě zjednáme nápravu. Není to nic skandálního, tragického. Jde jen o vyjasnění podmínek,“ míní Holeček. Od fakulty očekává, že dodá faktický rozbor základní otázky, zda není porušován rovný přístup.

Připustil, že kdyby zůstaly pochybnosti, škola by modifikovala podmínky. Nulté ročníky by přesto měly zůstat. „Tedy abychom tu myšlenku (celoživotního vzdělávání) úplně nezahodili, ale aby byla zaručena transparentnost,“ přiblížil Holeček. Podle něj je otázkou, jestli bude letos nultý ročník na právech otevřen. Uchazeči, kteří podají přihlášky, musí nejprve absolvovat standardní přijímací SCIO testy a pak se na fakultu buď dostanou, nebo ne.

Rektor zdůraznil, že se řízení netýká samotného studia na právech, která v roce 2009 čelila skandálu, když vyšlo najevo, že mezi kvalifikačními pracemi jsou plagiáty a že někteří absolventi vystudovali neobvykle rychle.

Na návrh tehdejší Akreditační komise přišla fakulta dočasně o akreditaci doktorských studijních programů, nemohla ani udělovat rigorózní tituly. V červenci 2013 potvrdilo ministerstvo školství právům akreditaci pětiletého magisterského programu.

Pod dohledem akreditačního úřadu

Nyní jsou práva jedinou fakultou Západočeské univerzity, kde se studuje pod kontrolou Národního akreditačního úřadu. Pro jiné oblasti vzdělávání má ZČU schválenou institucionální akreditaci. 

V nultém ročníku Fakulty právnické od loňska studuje čtrnáct studentů. Při studiu musí složit několik zkoušek. „Je potřeba objasnit řadu momentů, jestli třeba celoživotní vzdělávání mohou absolvovat i na jiné fakultě, jestli jsou pro ně podmínky dostatečně náročné a další. To musí fakulta pořádně prozkoumat a podat zprávu,“ uvedl Holeček.

Celoživotní vzdělávání teď podle strategického plánu ministerstva školství (MŠMT) nabývá velkého významu. „MŠMT chce, aby se vysoké školy věnovaly dalšímu dovzdělávání populace,“ zdůraznil rektor. Model nultého ročníku se využívá na řadě vysokých škol.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 2 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 4 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 6 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 9 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 9 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 10 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 11 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...