Stranám ubývají členové. Rozrůstají se jen SPD a STAN

Za poslední rok ubyli členové skoro všem politickým stranám a hnutím zastoupeným ve sněmovně. Ve svých členských základnách zaznamenaly většinou úbytek kolem tří procent. Nejvíce straníků ztratila meziročně ODS, naopak největší nárůst pozoruje hnutí SPD. Kromě SPD přibyli členové jen Starostům a nezávislým. KSČM a ČSSD, které v dolní komoře po posledních sněmovních volbách nejsou, jich loni ztratily pětinu.

Jediné hlavní české politické uskupení, kterému členové výrazněji přibývají, je SPD. Na konci roku mělo 10 210 straníků, meziročně o 9,5 procenta více. Počtem členů se tak hnutí SPD postupně přibližuje nejsilnější vládní ODS.

„V poslední době popularita radikálních stran vzrůstá. Nachází sympatizanty jinde než tradiční strany, hlavně u občanů, kteří chtějí být politicky aktivní, rádi chodí na demonstrace nebo rozesílají e-maily. Tím, že jsou jejich členové hodně vidět, roste logicky i počet jejich členů,“ vysvětluje pro ČT24 politický analytik Lukáš Jelínek.

Za poslední rok se mírně rozrostlo i hnutí STAN, přibylo mu 53 členů. Momentálně je jeho součástí 2200 lidí.

Naopak stabilně v posledních letech ubývají straníci ODS a KDU-ČSL. V lednu měli lidovci 19 796 členů, o 450 méně než před rokem. Občanští demokraté mají poslední údaj o počtu svých členů z loňského května. Tehdy měla nejsilnější vládní strana lehce přes 12 tisíc členů. Oproti předchozímu roku tak oslabila přibližně o pět set členů, asi o 3,6 procenta.

Politolog: Strany nemají respekt

Ostatním sněmovním stranám a hnutím členové za poslední rok také mírně ubyli. Hnutí ANO 2011 mělo v lednu přes dva a půl tisíce členů, o 38 méně než vloni. Podobný úbytek pozoruje i TOP 09, které během roku ubylo přes padesát členů a nyní má skoro dva a půl tisíce členů. Nejmenší členskou základnu ze všech sněmovních uskupení mají Piráti, kterých je momentálně téměr dvanáct set. Meziročně jim ubyla přibližně tři procenta členů.

V Česku je úbytek lidí aktivních v politických stranách dlouhodobým trendem. „Politické strany u nás nemají respekt. Mnoho lidí má pocit, že nejsou schopné řešit aktuální problémy a krize. Pokud se ale budou stávat uzavřenými kluby, budou jim lidé věřit čím dál méně, čímž si časem zaděláváme na velký problém,“ dodává Jelínek.

Po ztrátě poslaneckých mandátů v předloňských sněmovních volbách se s velkým propadem potýkají Komunistická strana Čech a Moravy a Česká strana sociálně demokratická. Obě vloni ztratily přibližně pětinu straníků. Komunistů bylo v prosinci 20 450, za posledních deset let se snížil jejich počet přibližně o polovinu. V propadu pokračuje i ČSSD, která měla ještě na konci roku 2016 přes dvacet tisíc členů, v loňském prosinci jich bylo už jen přes sedm a půl tisíce.

„ČSSD postupně ubývají lidé od té doby, co skončila ve vládě a poté i ve sněmovně. Opouští ji ti, kdo ji vnímali jako určitý výtah k moci a také konzervativnější a tradicionalističtější členové. Zůstávají jen srdcaři. Osud této strany bude záležet spíše na kvalitě jejích členů než kvantitě,“ uzavírá politolog.

  • KSČM: 20 450 (prosinec 2022)
  • KDU-ČSL: 19 796 (leden 2023)
  • ODS: 12 049 (květen 2022)
  • SPD: 10 210 (prosinec 2022)
  • ČSSD: 7 539 (prosinec 2022)
  • ANO: 2574 (leden 2023)
  • TOP 09: 2497 (leden 2023)
  • STAN: 2200 (březen 2023)
  • Piráti: 1192 (leden 2023)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 8 hhodinami

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 8 hhodinami

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 8 hhodinami

Benzen v Hustopečích musíme odčerpat do zimy, řekl Hladík

Více než polovina uniklého benzenu z cisteren v Hustopečích nad Bečvou je stále v přírodě. Potřebujeme zvládnout odčerpat maximum do zimy – jakmile klesne teplota, benzen tuhne a pak už to nepůjde, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zhruba sto tun benzenu se už podle něj odvezlo. Ministr předpokládá, že se sanace během letních měsíců výrazně zrychlí. Zároveň dodal, že přes zasažené území jezdí železniční doprava a bylo prioritou ji obnovit.
před 8 hhodinami

Soud zastavil trestní stíhání pohraničníka Muzikáře

Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Podle lékařského posudku trpí jednadevadesátiletý muž demencí a není schopný chápat účel trestního řízení. ČT to sdělil zástupce obětí a pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně může proti rozhodnutí podat stížnost. Muzikáře vinili žalobci z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí snažících se za komunismu o přechod státní hranice.
před 10 hhodinami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc. Co se převodu téměř miliardy korun z rozpočtu ministerstva obrany na platy hasičů a policistů týče, vládní rozhodnutí prezident označil za „nesystémové řešení“.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Exšéf policie Husák získal post u Frontexu. Hlásil se jako jediný, píší Seznam Zprávy

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák se letos v dubnu stal styčným důstojníkem české policie u agentury Evropské unie Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž), uvedl server Seznam Zprávy. Jedná se o nově zřízený post, výši platu odmítla policie zveřejnit. Husák se do výběrového řízení na funkci přihlásil jako jediný, řekl serveru mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Exšéf policie musel v minulosti opustit několik postů po aférách například s rychlou jízdou nebo účastí na večírku za pandemie.
před 12 hhodinami
Načítání...