Stížnosti na digitalizované stavební řízení nepolevují

Nahrávám video

Nový stavební zákon a digitalizace řízení měly proces povolování staveb usnadnit a zrychlit. Po necelých třech týdnech fungování ale úřady stále hlásí problémy a vyzývají ministerstvo pro místní rozvoj k nápravě. To momentálně aktualizuje manuál k portálu.

Stavebníci i úřady zjišťují stále nové nedostatky v systému řízení. „Postupně se systém opravuje, nicméně musím říct, že řada podnětů, které my jsme dávali, mohla být asi vyřešena v předstihu,“ popsal předseda Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů Jan Holický. „Přihlášení se vyřešilo, nicméně úředníci nebyli proškoleni ve své práci od A do Z. Ani manuál nedává návod, jak v jednotlivých typech podání postupovat od jejich přijetí až na samotný konec,“ postěžoval si.

Podle vrchní ředitelky sekce veřejného investování, výstavby a sociálního začleňování ministerstva Leony Gergelové Šteigrové se na manuálu pracuje a měl by být doplněn právě o tyto postupy. „V úterý jedeme do Jihlavy a pokračujeme dále tak, abychom se skutečně mohli i potkat a odpovídat na otázky, které souvisejí se systémem,“ avizovala.

Předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě Robert Špalek si myslí, že posun k digitalizaci je jako takový krok správným směrem. „My jako projektanti už desítky let pracujeme v digitálním světě,“ řekl. Podle něj byli dříve nuceni digitální dokumentaci převádět do papírové podoby, jen aby ji mohli donést na úřad.

Fungování a výjimky

Práce v novém systému není jediná změna, která pro úředníky a stavebníky od 1. července nastala. Musejí nastudovat také změny v povolování podle nového zákona. Žádosti podané před tímto datem přitom úřady zpracovávají ve starém režimu. Na konci minulého měsíce jich evidovaly až osminásobně víc než jindy.

Portál stavebníka lidé najdou na webové adrese portal.stavebnisprava.gov.cz. Přihlásit se mohou třeba přes bankovní identitu, tedy stejně jako do internetového bankovnictví. Lidé přes systém zatím odeslali zhruba dva tisíce žádostí, dalších přibližně osm tisíc mají rozpracovaných. Větší zájem byl patrný v den spuštění a rostl také v tomto týdnu. Ministerstvo pro místní rozvoj zatím eviduje přes 23 tisíc přístupů.

Do 30. června 2027 platí přechodné období, ve kterém je možné projekty podávat obsahově podle starých vyhlášek. Dokumentaci je ale už třeba nahrát digitálně. Výjimku mají stavby, které nemusí zpracovat projektant, jako jsou garáže do pětimetrové výšky či opěrné zdi nebo oplocení. V takovém případě mohou lidé materiály přinést na stavební úřad na papíře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda řekne, jak změnila složení delegace na summit NATO po rozhodnutí soudu

Vláda bude po pondělním jednání informovat o složení delegace na summit Severoatlantické aliance v Ankaře. Ústavní soud jí uložil doplnit na seznam prezidenta Petra Pavla. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) trvá na tom, že hlava státu výpravu nepovede, protože soud nezrušil usnesení z minulého pondělí, které počítá s touto úlohou pro premiéra Andreje Babiše (ANO). Že Macinka naplnil usnesení soudu Pavla akreditovat, v neděli ministr potvrdil jen nepřímo.
před 2 hhodinami

Absolutní tuzemský teplotní rekord padl druhý den v řadě. Podívejte se na mapu

Stanice v Doksanech na Litoměřicku opět naměřila nové absolutní teplotní maximum pro Česko. V neděli vzrostlo na 41,9 stupně, proti sobotě je tak rekord o stupeň vyšší. Současně to bylo poprvé v historii, co Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal ve své oficiální síti stanic jedenačtyřicetistupňovou teplotu. Tu v neděli naměřila i Tuhaň na Mělnicku, uvedli na facebooku meteorologové. Připomněli, že je třeba ještě počkat na ověření nového absolutního rekordu.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Překonání rekordu o 1,5 stupně je bezprecedentní, upozornil ČHMÚ

Současná klimatická změna je podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mimořádně rychlá a lidé se na ni musí adaptovat. Překonání teplotního maxima pro Česko o 1,5 stupně, jako se to stalo tento víkend, je podle meteorologů „naprosto bezprecedentní“.
před 6 hhodinami

Část lidí na vedra nehleděla. Běhali do vrchu nebo koncertovali

S horkou nedělí se potýkali pořadatelé a účastníci sportovních a kulturních akcí, tedy těch, které se navzdory tropům konaly. Například Janské Lázně v Krkonoších hostily dlouho plánované Mistrovství světa veteránů v běhu do vrchu. V Hukvaldech se s vysokými teplotami museli vyrovnat hudebníci. Vedro nesvědčilo ani elektrokolům. Častěji než jindy pak byli v akci záchranáři.
před 6 hhodinami

Macinka: Delegaci na summit NATO povede premiér, ÚS nezrušil usnesení vlády

Vedoucím delegace na summitu NATO v turecké Ankaře bude premiér Andrej Babiš (ANO), zúčastní se obou částí akce, uvedl v neděli na CNN Prima News ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Zdůvodnil to tím, že Ústavní soud, který uložil vládě prezidenta Petra Pavla na akci akreditovat, v předběžném opatření nezrušil platné pondělní usnesení vlády o složení delegace. Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) věří, že je na každé členské zemi, aby si rozhodla, koho do delegace zařadí. Ostatní státy tak podle něj tuzemskou delegaci komentovat nebudou, řekl v Nedělní debatě ČT moderované Terezou Kručinskou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Stát není na vlny veder připraven, míní Svárovská. Červený kritiku odmítl

Současné vlny veder s teplotními rekordy dle poslankyně Gabriely Svárovské (Zelení, za Piráty) ukazují, že stát nemá dostatečně připravenou krizovou komunikaci ani praktická opatření. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) v Nedělní debatě ČT oponoval, že resorty veřejnost informují a vláda připravuje i konkrétní kroky. Podle exministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) ale web ani sociální sítě nenahradí komunikační kampaň. Místopředseda SPD Radim Fiala zdůraznil potřebu praktických adaptačních opatření. Hosté pořadu, který moderovala Tereza Kručinská, se přeli také o personální změny na resortu životního prostředí.
před 12 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů z ekonomiky probrali zvýšení úrokové sazby či ČEZ

Bankovní rada České národní banky (ČNB) v minulém týdnu poprvé po čtyřech letech zvýšila základní úrokovou sazbu. O rozhodování v době nejisté domácí i globální politiky hovořila v Událostech, komentářích viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová. Pořad se věnoval také výzvě ekonomů premiéru Andreji Babišovi (ANO), aby přehodnotil plánované zestátnění části skupiny ČEZ. Debata se týkala i návratu hotovosti do běžného užívání, za čímž stojí i obavy z kyberútoků. Pozvání do pořadu přijal Filip Philippe Aghion – ekonom a nositel Nobelovy ceny za ekonomii. Diskuzí provázely Nina Ortová a Kristina Nováková.
před 14 hhodinami

Schillerová nesouhlasí s výstupy Motoristů ve Strážnici, výměnu ministrů odmítla

Vicepremiérka Alena Schillerová (ANO) nesouhlasí s tím, jak vystupovali v pátek a v sobotu koaliční Motoristé na folklorním festivalu ve Strážnici. Lidé tam podle ní chodí za zážitky, ne poslouchat politiky. Omezit dotace pro festival, jak po vypískání ministrů Oty Klempíře a Petra Macinky navrhl na sociálních sítích další z ministrů Motoristů Boris Štastný, odmítla stejně jako Macinka. Uvedli to v debatě televize CNN Prima News. Podle předsedy opozičních Pirátů Zdeňka Hřiba je Klempíř extrémně neoblíbený a vláda by měla uvažovat o jeho náhradě. Podle Schillerové žádná výměna ministrů na pořadu dne není.
před 15 hhodinami
Načítání...