Stav prezidenta se zlepšuje, může jmenovat Fialu, míní Zima

8 minut
Tomáš Zima v 90' ČT24: „Aby pan prezident byl několik dní v domácím ošetřování, je možné.“
Zdroj: ČT24

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se dále zlepšuje. Neměl by pro něj podle vedoucího lékařského konzilia sledujícího prezidentův zdravotní stav Tomáše Zimy být problém jmenovat v pátek Petra Fialu (ODS) předsedou vlády, sejít se s kandidáty na ministry a snad ani na Nový rok rozdat státní vyznamenání. Tomáš Zima hovořil o zdravotním stavu Miloše Zemana v 90' ČT24, rozhovor s ním vedla Tereza Řezníčková.

Kdy pana prezidenta propustíte z nemocnice?

Důležité je, že stav pana prezidenta se zlepšuje, což bylo vidět i při rozhovoru s panem designovaným premiérem Fialou i při jeho vystoupeních. Samozřejmě jeho chronická nemoc i věk vždy vedou k tomu, že jsou hospitalizace delší než u mladých lidí. Otázka propuštění nebo propustky na několik dní do domácí péče – do Lán nebo na Pražský hrad – je k diskusi. Nechci říkat, jestli to bude ve čtvrtek, v pátek, příští týden. Co je podstatné říci, vždy o tom rozhoduje pacient. Nemocnice není vězení, je to vždy diskuse ošetřujících lékařů s panem prezidentem nebo obecně pacientem.

Takže jde o propuštění na několik dní?

Ne úplně. K diskusi jsou možnosti propuštění pacienta na jeho žádost, anebo to, co bývá u chronických pacientů, že jdou na propustku na několik dní domů a mohou se aklimatizovat na domácí prostředí. Variant je několik.

To znamená, že ještě není rozhodnuto, jestli pan prezident jmenuje v pátek předsedou vlády Petra Fialu v Lánech?

Já si myslím, že v pátek pan prezident bude jmenovat pana Petra Fialu premiérem.

Mluvil jste o tom, že jde také o přání prezidenta. To znamená, že jako lékař byste ještě doporučoval delší pobyt v nemocnici, nebo ne?

Aby pan prezident byl několik dní v domácím ošetřování při zajištění kvalitní ošetřovatelské péče, je možné. Proč by to nemohlo být tento pátek nebo tuto sobotu? Je to k diskusi a bavíme se o tom.

Jaká doporučení budete dávat, pokud by byl pan prezident propuštěn v pátek, pokud by jmenoval Petra Fialu? Je to určitý ceremoniál. Jsme zvyklí na náležitosti, které to má. Asi to bude nějak omezeno. Jaká doporučení jste mu dával, jaká doporučení jste dával Pražskému hradu?

Doporučení dávají ošetřující lékaři. Konzilium je spíše z hlediska zdravotní péče. My se domníváme, že v Lánech nebo na Pražském hradě má být ošetřovatelská péče. O tom se intenzivně jedná, aby toto bylo zabezpečeno. Ten akt proběhne určitě důstojně. Prostředí může být kdekoliv, jako bylo setkání v Ústřední vojenské nemocnici. V Lánech pan prezident už předtím byl na vozíku, takže to asi bude v tomto duchu i teď. Ale nespojoval bych hospitalizaci a jmenování pana Petra Fialy premiérem. Pan prezident jasně sdělil, že chce v pátek jmenovat Petra Fialu premiérem, a to se určitě stane.

Ale také sdělil, že v následujících dnech se chce setkávat s ministry. To je hodně lidí, máme i složitou epidemickou situaci a musíme brát ohled na to, že pan prezident potřebuje ještě klid. Předpokládám, že není úplně zotaven. Tak mě zajímá, jak budou ta jednání probíhat – z vašeho pohledu. Co mu budete doporučovat, jestli budou panovat nějaká omezení?

Věřím, že budoucí ministři jsou očkováni, že budou zachovávat opatření, jako je nošení respirátorů. To jsou standardní opatření, která máme v každodenním životě všichni, tak proč činit výjimky. Jednání samozřejmě mohou probíhat, pan prezident je schopen setkat se s několika osobami denně. Je to třeba rozfázovat, aby to nebylo po půlhodinách nebo hodinách. Aby byla třeba dvě, tři dopoledne nebo jedno, dvě odpoledne. Ale to vždy rozhoduje ten člověk, který si k sobě někoho pozve. Schůzky mohou proběhnout třeba i v Ústřední vojenské nemocnici – nebo v Lánech.

Jak si máme vysvětlit to, že na začátku byly predikce, které šly i směrem k Senátu, nepříznivé, a teď tady máme docela nabitý program. Je to o tom, že prezident vidí, že je třeba jednat rychle, nebo je to o tom, že se jeho zdravotní stav prudce zlepšil?

Kdybyste měla časovou osu 8. nebo 9. října, pak za dva týdny bylo vyjádření Ústřední vojenské nemocnice pro Senát a pak bylo naše vyjádření 5. listopadu. To je doba jednoho měsíce. V té době se stav pana prezidenta výrazně zlepšil. Během doby mých návštěv se také stav pana prezidenta zlepšoval. Na začátku je zlepšení dramatické, teď je spíše mírnější, je ve stabilním stavu – což je dobré. Vždy hodnotíte prognózu pacienta v daný den. Jeden den je pacient ve stavu, kdy je mu nedobře, je ve vážném stavu, a za týden, za dva se vylepší. Je to jako u jakékoli jiné nemoci. Když máte chřipku, tak první dva dny je vám špatně, a postupně se zotavujete.

Když se podíváme na časové ose, o které jste mluvil, ne dozadu, ale dopředu, za zhruba měsíc a půl by prezident chtěl udělovat státní vyznamenání. To už je přece jen ohromná ceremonie. Myslíte si, že to půjde, a doporučujete mu to?

O tom jsme se ještě nebavili, je to za několik týdnů, bude také záležet na epidemické situaci. Ale pokud se bude stav pana prezidenta zlepšovat nebo bude stabilní, tak jistě v prostorách Pražského hradu je možné, aby se ceremoniál – samozřejmě v jiném režimu, než jsme zvyklí – realizoval. Pan prezident i předtím byl na vozíku. Ale je to možné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 1 mminutou

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 31 mminutami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 1 hhodinou

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 1 hhodinou

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 10 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 10 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 11 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...