Starosta Uherského Brodu se hádá s policií i ministrem vnitra

Uherskobrodský starosta Patrik Kunčar kritizoval policii za to, že ho o průběhu včerejších událostí dostatečně neinformovala a že stále nezná jména lidí, které zastřelil útočník v restauraci Družba. Policie se proti tomu ohradila a výtku na adresu Kunčara vznesl i ministr vnitra Milan Chovanec. Podle ČTK totiž sdělováním informací v průběhu zásahu ohrozil život jednoho z přeživších.

Útok v Uherském Brodě

  • V úterý po poledni vtrhl do restaurace Družba 63letý muž
  • Útočník zastřelil osm lidí, poté zbraň obrátil proti sobě
  • Ještě před útokem muž svůj záměr oznámil telefonátem do TV Prima
  • Pozdě večer policie zasahovala ve střelcově domě a vyvedla manželku pachatele
  • Motiv činu zatím není znám, hovoří se o psychické labilitě útočníka

„Dosud neznám jména obětí. Plně rozumím starostům z okolí Vrbětic, kterým vybuchovaly za kopcem muniční sklady a nevěděli, co se děje. Stejná situace byla v Uherském Brodě,“ prohlásil jeho starosta v ranním vysílání ČT24. „Na mě se logicky obraceli občané i příbuzní možných obětí a ze strany policie byla téměř nulová informovanost. Nebýt městské policie, byl bych zřejmě poslední, kdo se dozvěděl, že v Uherském Brodě máme událost takto mimořádného rozsahu.“

Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková tato slova označila za nespravedlivá. „Chápeme, že zástupce města musí být pod abnormálním stresem, nicméně policisté na místě pracují více než 20 hodin, jejich výkony jsou naprosto profesionální a je nám líto, když taková zkratkovitá vyjádření jejich práci shazují,“ prohlásila. Šéf krajských policistů Jaromír Tkadleček pak na brífinku zdůrazňoval, že policie není podřízena starostům měst.

Podobně hovoří i dozorující státní zástupce Roman Kafka: „Pan starosta jako všechny osoby jedná v dobré víře. Musím se ale zastat policie ČR. Komunikace se starostou města byla na takové úrovni, na jaké z taktických důvodů býti mohla.“

„Pan starosta nemohl dostávat informace, protože ani my jsme je neměli, pracovali jsme s tím, co jsme získávali na místě. Policie ČR může poskytovat až informace oficiální. Nemůžeme každou chvíli poskytovat informace a pak je sami dementovat, to bychom byli kritizování rovněž,“ dodala mluvčí s tím, že prvořadým cílem po identifikaci je citlivě informovat příbuzné obětí – a nikoliv primárně radnici.

Starosta prý mohl ohrozil život schovaného člověka

Kunčarovy komentáře pro sdělovací prostředky v průběhu zásahu označila za nešťastné a výhrady na adresu lidoveckého starosty Kunčara potom vznesl i ministr vnitra Milan Chovanec. Podle jeho vyjádření na Twitteru kvůli své „upovídanosti“ zkomplikoval práci policistů.

Starosta Kunčar totiž v živém vysílání na ČT24 prozradil, že se v restauraci ukrývá ještě jeden člověk: „Vím, že je tam manžel od mojí asistentky někde schovaný,“ telefonoval starosta do vysílání ve 14:16. V té době byl přitom ještě střelec naživu a ozbrojený uvnitř restaurace.   

STAN: Policie selhala, Chovancova kritika je laciná

„Nesdělil jsem nic, co by už dávno média nevěděla. Neměl jsem možnost odpoledne sledovat zpravodajství, ale to, co jsem viděl večer, když jsem si prohlížel záběry ze záznamu, tak ještě před mými slovy byly promítány záběry zásahové jednotky, která byla v okolí restaurace. Kdyby byla vevnitř puštěná televize a vrah měl možnost ji sledovat, věděl podrobně ze zpravodajství, co se bezprostředně v okolí děje,“ hájil se Kunčar. Dodal, že pouze udělal maximum pro to, aby informoval obyvatele města, aby se drželi v bezpečné vzdálenosti od restaurace Družba. „Je potřeba, aby vedení města bylo informováno dříve než novináři a přihlížející o tom, co se na území města děje.“

„Pokládám za nehorázné, jak se ministr vnitra vyjadřoval vůči našemu starostovi. Bylo mi ho až líto, když do televize říkal věci, které hodinu neplatily – protože o nich nevěděl,“ ohradil se vůči Chovancovi na zastupitelstvu také Vít Doležálek (KDU-ČSL). „Starosta je od slova starat se a mě mrzí, že mu nikdo z vedení PČR nebyl schopen dát mu informaci proto, aby mohl odpovídat občanům, kteří se na něj obraceli. Dlouhé hodiny jsme nechávali spoustu našich spoluobčanů v nejistotě.“

Za starostu Kunčara se postavilo také hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Chovancovu kritiku odmítlo jako neoprávněnou a lacinou. Naopak za nebezpečné považuje to, když je šéf města odkázán na kusé a neoficiální informace. Podle prvního místopředsedy STAN Petra Gazdíka by vedení ministerstva vnitra a policie mělo nastavit mechanismus, aby se informovanost samosprávy a spolupráce s policisty zlepšily. Starostové si totiž na neinformovanost stěžovali už víckrát. Podle STAN takto „policie selhala“ i v případě výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ministerstvo plánuje snížení podpory v nezaměstnanosti

Ministerstvo práce plánuje návrat k předchozímu nastavení podpor v nezaměstnanosti a snížení částek od ledna. Příští rok tak chce ušetřit asi 4,5 miliardy korun na výdajích. Částka by v prvních měsících znovu klesla z 80 procent výdělku na 65. Maximální podpora by činila šedesát procent průměrné mzdy namísto letošních osmdesáti procent, sdělil odbor komunikace ministerstva práce. Proti návratu k předchozím pravidlům se staví odbory i zaměstnavatelé, nesouhlasí ani odborníci.
14:17Aktualizovánopřed 2 hhodinami

O víkendu na ČT startuje nová Nedělní debata

Nová Nedělní debata, jejíž vysílání Česká televize (ČT) zahájí 30. srpna, se bude skládat z politické diskuse a analytické části. Moderátory budou Jana Peroutková a Lukáš Dolanský, analytickou částí pak provedou Jiří Václavek a Daniel Takáč. Vysílat se bude z nového studia. Vysílací čas zůstane na ČT1 zachován od 12:00 do 13:00. Na ČT24 již o půl hodiny dříve odborníci představí téma diskuse.
před 4 hhodinami

Bouřky zasáhnou větší část Česka a budou místy silnější, než se čekalo

Nárazy větru o rychlosti až devadesát kilometrů za hodinu, kroupy o velikosti přes dva centimetry a přívalový déšť zasáhnou v pátek odpoledne a večer část Čech. V dalších regionech na většině území Česka se v pátek a v noci na sobotu také objeví silné bouřky s přívalovým deštěm, ale s menšími kroupami a větrem o rychlosti maximálně sedmdesát kilometrů za hodinu. Vyplývá to z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
12:08Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Podívejte se na fotky částečného zatmění Měsíce

Na noční obloze nad značnou částí Evropy se v pátek nad ránem dalo pozorovat téměř úplné zatmění Měsíce. K tomuto jevu dochází, když se Země ocitne mezi Sluncem a Měsícem a vrhá svůj stín na Měsíc.
před 9 hhodinami

Mimořádný případ. Silniční inspekce zastavila soupravu přetíženou o 57 tun

Inspekce silniční dopravy (INSID) zastavila v noci na čtvrtek na Ostravsku soupravu přetíženou o 57 tun. Souprava převážela jeřáb z německého Magdeburku do Přerova a bez potřebných povolení projela z Německa přes Polsko do Česka. Celková hmotnost soupravy dosáhla 105 tun, navíc byla i o třináct metrů delší. Informovala o tom mluvčí inspekce Monika Balšánková. Podle inspekce jde o mimořádný případ, dosud se s takto extrémně přetíženou soupravou nesetkala.
před 20 hhodinami

VideoV Lánské oboře ubyde přemnožené zvěře, rozšíří se pastviny

Lánskou oboru čeká velká proměna. Poprvé přichází její vedení s plánem, jak tam hospodařit v následujících čtyřiceti letech. Přemnožené zvěře má ubývat, větší prostor dostanou unikátní křivoklátské lesy a pastviny.
před 20 hhodinami

VideoVodní nádrže na Vltavě jsou naplněny zhruba z 50 procent

V uplynulém týdnu se ochladilo a v části Česka i vydatně zapršelo. Půdní sucho se na mnoha místech zmírnilo, ale rozhodně to neplatí všude. Například vltavská kaskáda je zhruba na padesáti procentech objemu vody. I tak dokáže stále plnit své hlavní funkce, tedy udržovat minimální průtok Vltavy a vyrábět elektrickou energii během denních špiček. Na mnoha místech je ale produkce nižší. Třeba elektrárna Štěchovice letos vyrobí zhruba jen 50 až 70 procent dlouhodobého průměru. Klíčové nádrže kaskády jsou hluboko pod běžným stavem. Hladina orlické nádrže se po deštích zvedla pouze o deset centimetrů a podobně jako Slapy je naplněná z padesáti procent. O moc lépe na tom není ani Lipno, které je plné z 54 procent.
před 21 hhodinami

Vláda chce zakotvit korunu a hotovost do ústavy, dost hlasů ale nemá

Vládní politici připravili normu, kterou by do ústavy zakotvili českou korunu. Jednali o tom už i koaliční lídři. Předložit normu by měli příští týden. S tím, že změnu navrhnou, počítá programové prohlášení, stejně jako se zavedením práva používat hotovost. Dostatečnou ústavní většinu ale kabinet nemá a připouští, že její hledání ve sněmovně bude obtížné. K přijetí eura se Česko navíc zavázalo vstupem do Unie.
před 21 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.